MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

O potrzebie polsko – czeskiego dialogu w Odrodzeniu

Wiadomości: Jelenia Góra/region
Poniedziałek, 17 czerwca 2013, 11:10
Aktualizacja: 11:16
Autor: Angela
Fot. TED
O wspólnych projektach polsko – czeskich, współpracy parków KPN i KRNAP oraz potrzebie dialogu rozmawiano w sobotę (15.06) w schronisku Odrodzenie, gdzie z Towarzystwem Izersko – Karkonoskim spotkali się połowie i senatorowie obu państw.

Na spotkanie, które rozpoczęło się otwarciem wystawy fotograficznej "Karkonosze" przygotowanej przez Karkonoski Park Narodowy, przyjechali m.in. posłanka Zofia Czernow i senator Republiki Czeskiej Jaroslav Zeman. Nie zabrakło również przedstawicieli instytucji i organizacji społecznych.

Po wystąpieniach polityków, o wspólnych projektach polsko-czeskich mówił Grzegorz Rychter, a o współpracy parków narodowych - KPN i KRNAP - Andrzej Raj i Jan Hřebačka.

Cele i zadania Związku Miast i Gmin Karkonose przybliżyła Kamila Hlinkova, a potrzebie wspólnego dialogu przekonywał Zbigniew Leszek, prezes Towarzystwa Izersko-Karkonoskiego. Całość zakończono dyskusją.
- Karkonosze trzeba traktować jako jedno - promować,próbować skomunikować i podjąć działania wspólnej strategii. Nie konkurować z sobą lecz współpracować – mówiono podczas spotkania.

Posłanka Zofia Czernow zapewniła, że zrobi wszystko, aby przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu Karkonoszy. - Podejmę też starania aby rozwiązać kwestię dojazdu do Przełęczy Karkonoskiej od Przesieki i Borowic, bo to dzisiaj hamuje ruch turystyczny w sercu tej części Sudetów – mówiła posłanka Zofia Czernow.

Na komunikację narzekał też Jaroslav Zeman, senator z Czech. Zgodził się, że poprawa połączenia pomiędzy polskimi i czeskimi kurortami sprawiłyby, że Karkonosze zyskałyby w oczach turystów, a to przełożyłoby się na wpływy miejscowych przedsiębiorców po obu stronach granicy. Pozostali uczestnicy spotkania: Z. Kubieka, G.Sokoliński, P.
Leszek, J. Grodziński. K. Pik i Wł.Bayer poruszali bardzo szczegółowe kwestie m.in. na temat: jakie zagrożenia niesie ze sobą chęć wydobywania i budowa kopalni uranu, czy niejednolitego oznakowania tras rowerowych. Poruszano także kwestie połączenia kolejowego Jeleniej Góry z Pragą, czy uruchomienia cyklo-busów.

Spotkanie nie wyczerpało wiele zagadnień, dlatego uczestnicy wyrazili chęć wzięcia udziału w następnym spotkaniu, którego gospodarzem tym razem będzie strona czeska.

- Spotkanie uważam za udane, bo pojawiło się dużo informacji i faktów – mówiła pani Ela. - Współpraca jest najważniejsza. Ponadto jestem zachwycona prezentowaną tu wystawą – dodała uczestniczka.
Zbigniew Leszek w słowach zamykających spotkanie dziękował wszystkim uczestnikom za obecność i aktywność.

- Szczególne podziękowania kieruję do Piotra za udostępnienie schroniska oraz podziękowanie do posłanki Zofii Czernow i senatora Jaroslava Zemana za zaangażowanie na rzecz rozwoju turystycznego tej części Karkonoszy - dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z przeszłością

Próba przemytu narkotyków do aresztu w Jeleniej Górze

Szef gangu zatrzymany

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~Zagadka 17-06-2013 12:18
po czym poznac czechow na tych zdjeciach? PO skarpetkach
~marek11 17-06-2013 13:17
szczególnie wesołe to rozwiązanie dojazdu do przełęczy dla samochodów....ciekawe czy był tam KPN i czy pani posel wie co mówi...ładna bajka
~mm 17-06-2013 13:43
KPN tam był w osobie dyrektora A.Raja. W ramach ułatwienia dla turystów właśnie zamknięto drogę do Przełęczy Karkonoskiej już od Borowic:(
~PL 17-06-2013 15:13
Dyrektor PKN Pan Raj powiedział na spotkaniu ,że ze strony KPN nie widzi problemu z drogą na Przełęcz . Natomiast zamknięcie drogi od Borowic o to proszę mieć pretensje do Nadleślictwa bo to ich teren niestety.
~ 17-06-2013 16:07
jak dobrze być posłem i przez cztery lata mieć płatne wakacje,kiedy partia rządząca wywiąże się z obietnicy likwidacji senatu i zmniejszenia liczby posłów, liczba nie świadczy przecież o jakości, dziennikarze mają ubaw a wyborcy coraz większego kaca mo...lnego
~PL 17-06-2013 16:17
Do osoby z 16.07 nie na temat Pan /Pani pisze . Spotkanie było poświęcone innym ważniejszym tematom lokalnym. Pozdrawiam
~turysta 17-06-2013 16:54
Uśmiałem się do łez z tych "fachowców" od turystyki biorących udział w spotkaniu. Zofia Czernow postulująca otwarcie dla ruchu drogi na Przełęcz Karkonoską... Czy ta pani widziała (choćby z okien samochodu, którym dowieziono ją na spotkanie) jak wygląda ta droga? Z. Leszek, K. Pik i W. Bayer - "specjaliści" od wydobywania uranu... No comment. Połączenie kolejowe Jeleniej Góry z Pragą? A czemu od razu nie do Rzymu? Najpierw pomyślcie o remoncie linii do Lwówka, reaktywacji połączeń do Kowar i Karpacza, częstszych kursach szynobusów czy nawet tak dalekosiężnym połączeniu jak połączenie Zgorzelca z Gorlitz. Tak, wiem, to znacznie mniej medialne, więc nie zainteresują się tym ci, którzy mają parcie na szkło. Reasumując: jacy fachoffcy, taka konferencja. Śmiechu warte
~wyborca 17-06-2013 17:53
Wspólna fotografia pani poseł z osobami, które notorycznie łamią prawo w górach? Wiele to mówi o tej pani, nie zagłosowałbym na taką osobę.
~marek11 17-06-2013 18:04
rzeczywiście kompromitacja intelektualna z wiedzy o górach ...a ta droga to prawie jak tunel pod śnieżką do czech
~ 17-06-2013 18:14
Do osoby z 16:17 Ważniejsze tematy lokalne:no to może porozmawia Pani poseł z samorządowcami na temat ustawy śmieciowej (odnoszę wrażenie że temat jak najbardziej na czasie a bałagan niezły) a może w związku z przegłosowanymi głosami koalicji zmianami w kodeksie pracy dotyczącymi elastycznego czasu pracy porozmawia Pani z osobami zatrudnionymi w turystyce albo z bezrobotnymi poszukującymi pracy sezonowej.Co według Pana powinno być ważniejsze codzienne życie mieszkańców naszej kotliny czy wydumane i nie do zrealizowania tematy zastępcze. Również pozdrawiam.
~Skandal 17-06-2013 18:36
Konferencja:Hotel Mercure Jelenia Góra 23.052013. Temat:"Poprawa bezpieczeństwa turystycznego na szlakach górskich pogranicza polsko-czeskiego" Pod honorowymi patronatami ambasadorów sąsiadujących krajów.Strona polaska Starosta Jeleniogórski i wprowadzenie Wicestarosta Zbigniew Jakiel.a...liza strony czeskiej:Vladimir Struch-Burmistrz Szpindelerovego Młyna,Milan Marx,Oldrich Simek. Prezentacja strony czeskiej dotyczyła pierwszego etapu współfinansowego ze środków Unii Europejskiej.czesi w ramach wspólnego projektu wybudowali w trzy miesiące 10 km drogi na Przełęcz Karkonoską.Polacy w ramach wspólnego projektu wyremontowali ul Żołnierską w Podgórzynie.W drugim etapie tego samego projektu jest wybudowanie trzech tuneli pod jezdniami dla toru saneczkowego szpindelovki. cdn
~Skandal 17-06-2013 18:37
cd.Czy ulica w Podgórzynie ma coś wspólnego z turystyką.a...liza strony polskiej fachowcy Mirosława Sieradzka,Jacek Jakubczak,Maciej Gałęzki. Drugi etap tego samego projektu to remont mostów w powiecie w Bobrowie,Siedlęcinie w Trzcińsku.! godz i lakoniczne wspomnienie o Drodze Sudeckiej,że stwierdzeniem,że dokończenie jej nie jest możliwe.Prezentacja remontów mostów trwała godzinę. Burmistrz Szpindelerovego Młyna na zakończenie konferencji żądał od strony polskiej dokończenia Drogi Sudeckiej i nie wtłaczanie w konkretny wspólny projekt remontów mostów w powiecie jeleniogórskim.Do transportu turystów przez Przełęcz Karkonoską przygotowane są już w ramach innego projektu specjalne ekologiczne cyklobusy,które już kursują po stronie czeskiej.Na spotkaniu nie było przedstawicieli starostwa.
~do 18:36 17-06-2013 20:20
O jakich 10 km nowej drogi ze Szpindlerovego Mlyna na Przełęcz Karkonoską piszesz? Czesi swoją szosę wybudowali jeszcze przez I wojną światową (a właściwie nie Czesi, tylko Austriacy, bo wtedy jeszcze nie było Czechosłowacji).
~ 17-06-2013 21:35
Wypiepszyli starą dobrą drogę i w jej miejsce zrobili gładką dostosowaną do hulajnog.Po zimie jest jak nowa.U nowa i gładka.U nas ul.Karkonoska nie wytrzymała 6 lat.
~ 18-06-2013 2:19
Nic nie "wypiepszyli", tylko położyli nowy asfalt, a i tak tylko na fragmentach.
~ 18-06-2013 3:13
Wykorytowali na gł 50 cm, zrobili nową podbudowę tłucznia z cementem.Robiłi to olbrzymi kombajnami i dopiero zalano to dwoma warstwami cementu.Pobocza na zakrętach wybrukowano.10 km w zaledwie trzy miesiące. U nas na. Osiedlu Robotniczym piepszą się z tym dwa lata,a podbudowę nie wzmacniają cementem.Ulica Karkonoska po 6 latach popękała.Wychodzi fachowość i brakoróbstwo.To są góry wszystko szybko wyjdzie
~ 18-06-2013 3:16
Dwoma warstwami asfaltunSory...
~do 03:13 18-06-2013 4:11
Nie pieprz głupot. Jeżdżę często tą szosą i wiem, co robili. W kilku miejscach zerwali stary asfalt i położyli nowy, I tyle. Nawet droga nie była zamykana, były tylko ograniczenia w ruchu na czas remontu na pewnych odcinkach.
~ 18-06-2013 4:13
Niecałe 3 miesiące. Więc sam widzisz, ile zrobiono. W trzy miesiące nie wybudujesz drogi, choćbyś nie wiem, jak się starał. Klasyczny remont taki jak u nas robią, czyli nowy asfalt i kwita.
~zdzich 18-06-2013 15:42
Od zarania realizacja programów transgranicznych PL/CR przypomina połączenie "czeskiego filmu" z "polską komedią". Chwała Burmistrzowi Szpindla, że o tym głośno powiedział, ale przedstawienie trwa jak widać w najlepsze. Może chociaż oprócz tych, tak związanych z tym tytułem projektu mostów, wydać parę złotych na właściwą tabliczkę pod słynny już znak zakazu ruchu w Borowicach bo Nadleśnictwa chyba nie stać. Panią Poseł mniemam wwieziono legalnie- za pozwoleniem.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Czytelniczka: drogo i brudno

Wiadukty prawie gotowe

Dachowanie volvo w Karpaczu

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
871
Tak
37%
Nie
58%
Nie wiem
6%