MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

O podpisie elektronicznym

Wiadomości: Polska
Piątek, 13 kwietnia 2018, 14:42
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
Dzisiejszy artykuł skierowany jest do osób, które lubią ułatwiać sobie życie, zwłaszcza w kontekście spraw administracyjno–podatkowych. Co zrobić, aby nie tracić czasu w urzędowych kolejkach? Jest pewne rozwiązanie.

Podpis elektroniczny to nowoczesne narzędzie wykorzystywane przez przedsiębiorców, organizacje, instytucje i osoby fizyczne. Pozwala załatwić wiele spraw w szybki i prosty sposób. Są dwa rodzaje podpisów elektronicznych: bezpieczny i zwykły. Bezpieczny potwierdzany jest certyfikatem kwalifikowanym, co oznacza, że jest bardziej pewny od tego drugiego podpisu. Jednak za tą „pewność” trzeba niestety zapłacić. Bezpieczny podpis wydawany jest na określony czas. Można go nabyć w pięciu punktach: Krajowej Izbie Rozliczeniowej (Szafir) i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (Sigillum), Unizeto Technologies (CERTUM), Enigma S.O.I. (PEM-HEART) oraz EuroCert. Po podpisaniu umowy bezpieczny podpis należy odebrać osobiście, w celu potwierdzenia wszystkich danych. Wówczas nabywca otrzymuje kartę kryptograficzną z zapisanym prywatnym kluczem oraz oprogramowanie.

- Podpis elektroniczny jest przypisany osobie fizycznej, a to znaczy, że nie może posługiwać się nim osoba prawna. W takiej sytuacji np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która jest osobą prawną, powinna wskazać swojego reprezentanta, który będzie mógł dokonywać w jej imieniu podpisu elektronicznego. Akces można zgłosić za sprawą UPL-1, jest to upoważnienie do składania dokumentów elektronicznych i trzeba je przedłożyć chociażby w Urzędzie Skarbowym – tłumaczy Beata Cichocka, rzecznik prasowy Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze.

Warto wiedzieć, że swojego reprezentanta może wskazać również osoba fizyczna. Upoważnienie dla niej udziela się na określony czas i w dowolnej chwili można je odwołać, oczywiście po złożeniu w skarbówce odpowiedniego dokumentu.

Alternatywą dla bezpiecznego podpisu elektronicznego jest zwykły podpis elektroniczny, czyli profil zaufany. Zainteresowani powinni zarejestrować się na stronie www.pz.gov.pl, a później potwierdzić zgłoszenie. Można to zrobić w kilku punktach, m.in. w urzędzie skarbowym. Osoby fizyczne korzystają ze zwykłego podpisu elektronicznego w sprawach podatkowych, składając deklaracje, wnioski, oświadczenia, a ostatnio także jednolite pliki kontrolne VAT.

Ogłoszenia

Czytaj również

Promesy dla strażaków  

Wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie  

JBO: Ogrodzenie boiska w Parku Norweskim

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~UKAD.pl 14-04-2018 8:29
Bardzo pomocny artykuł, brawo dla autora. ;-)
rymcycymcy 14-04-2018 22:59
Dzięki takiemu podpisu (owi) sprawdziłem ile mam karnych punktów i ile czasu muszę jeszcze jeździć jak ...jakaś Krystynka ! :)
~Pi 14-04-2018 23:48
Należy dodać, że podpis kwalifikowany kosztuje ZA DUŻO bo jest przymusowy dla firm. Firmy sprzedające to cudo mają praktycznie te same ceny (zmowa cenowa?). Cena około 200-300 zl za pierdułkę wartą kilka złotych i URZEDOWY CERTYFIKAT to sporo - tym bardziej, że co dwa lata trzeba odnawiać (płacić!).
rymcycymcy 15-04-2018 1:14
do: ~Pi (23:48)
Oczywista kolaboracja nie uszła Twej uwadze ! :) ...podobnie jak Krajowy Rejestr Długów ...co powinno być dostępne powszechnie, za f...r i dla przestrogi i na pohybel złodziejasom, jest komercyjne przez wybranych oferowane i dochód przynoszące niemały ;)
~KLK 15-04-2018 8:36
Przyznam, że krótko i zwięźle podana informacja o podpisie. Dzięki

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Cieplickie place

Marszałek Sejmu w Kowarach

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Frekwencja dopisała. Będzie skatepark?

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
527
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%