MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

O Piotrku Jelonku, czyli debata o tym czy warto zostać w Jeleniej Górze

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 29 grudnia 2012, 6:57
Aktualizacja: Poniedziałek, 31 grudnia 2012, 12:28
Autor: Red
Fot. Mea
Piotr Jelonek, jeleniogórzanin, zdał maturę, skończył studia i stanął przed dylematem: wracać do swojego miasta, czy szukać dla siebie innego miejsca. Co na to prezydent Marcin Zawiła? – Z Jelenią Górą jest jak z kobietą, albo ją się kocha, albo nie – stwierdził podczas wczorajszej (28 grudnia) debaty z młodymi mieszkańcami na temat przyszłości miasta.

Debatę z cyklu „Masz Głos – Masz Wybór”, zatytułowaną „Przyszłość w Twoim mieście!” zorganizowało Stowarzyszenie Jeleniogórskiej Młodzieży All-ternatywa razem z Karkonoską Koalicją Organizacji Pozarządowych. Odbyła się ona w jeleniogórskim klubie Kwadrat, który wczoraj po południu „pękał w szwach”. Na spotkanie z prezydentem Jeleniej Góry Marcinem Zawiłą przyszło wielu młodych jeleniogórzan, ale byli też ci starsi.

O czym była debata? O tym czy warto zostać w Jeleniej Górze lub czy po studiach warto do niej wrócić. Spotkanie, starannie moderowane przez Wojtka Fliga, zostało podzielone na trzy części: pierwsza dotyczyła edukacji i samorozwoju w Jeleniej Górze, druga – rynku pracy, a trzecia – rodziny. Każda z tych części miała swego prezentera- studenta, który wyjechał z Jeleniej Góry na uczelnię do innego miasta. Po swoich wystąpieniach zadawali oni po trzy pytania prezydentowi, a potem oddawali głos sali.
Motywem przewodnim wszystkich trzech prezentacji był wymyślony jeleniogórzanin Piotrek Jelonek, który po maturze stanął przed dylematem – co dalej.

- Studiować w Jeleniej Górze, czy kontynuować naukę w innym mieście? – zastanawiał się Piotrek w prezentacji Pawła Ćwiąkały, studenta Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ostatecznie Piotr Jelonek skończył dziennikarstwo na Kolegium Karkonoskim w Jeleniej Górze i zarządzanie we Wrocławiu
Pytania do Marcina Zawiły to: Z czego dzisiaj słynie Jelenia Góra? Jak sprawić, aby była bardziej znana? Jak Jelenia Góra promuje się jako marka?

- Jesteśmy znani jako rowerowa stolica Polski - stąd pochodzi Majka Włoszczowska i z naszym miastem kojarzy się Tour de Pologne – powiedział prezydent. - A także z wypoczynku. Na dodatek życie u nas jest tańsze, niż w metropoliach i łatwiej jest o mieszkanie. Problemem jest praca, ale i to się zmienia. W ostatnim czasie przybyło ponad 600 miejsc pracy. Młodzi ludzie do nas wracają - dodał. Za przykład prezydent podał Patrycję, która mimo dobrej pracy w Londynie, postanowiła wrócić do Jeleniej Góry i z nią związać swoją przyszłość.

– Z Jelenią Górą, jest jak z kobietą, albo ją się kocha, albo nie – powiedział Marcin Zawiła. Mówił też o tym, że system szkolnictwa wyższego w Jeleniej Górze stale się rozwija. Z sali padło pytanie, czy odstąpiono od pomysłu, by funkcjonujące w mieście uczelnie połączyć i utworzyć Uniwersytet Karkonoski. – To zależy od woli środowiska akademickiego – powiedział prezydent.

Drugą część debaty, na temat jeleniogórskiego rynku pracy, rozpoczął Filip Kostka, student Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Padło pytanie czy Piotr Jelonek znajdzie satysfakcjonującą pracę w Jeleniej Górze, czy raczej będzie jej szukał gdzie indziej. – Jaka jest oferta dla absolwentów – na przykład, dwóch kierunków, z biegłą znajomością dwóch języków i ze stażem w dwóch korporacjach? – padło pytanie do Marcina Zawiły. – W ostatnim czasie zatrudniliśmy około 200 absolwentów wyższych uczelni, firmy działające w mieście potrzebują inżynierów-informatyków, m.in. do biur projektowych. To prawda, że w Jeleniej Górze nie jest łatwo o pracę, ale można ją zdobyć, warto też pomyśleć o samozatrudnieniu – stwierdził Marcin Zawiła. Dodał, że ostatnio firmy zatrudniły 580 osób, a w ciągu 1,5 roku przybędzie kolejnych 600 miejsc pracy.

I w końcu ostatnia część debaty. Piotr Jelonek chce w Jeleniej Górze założyć rodzinę i zostać. Czy może liczyć bez pieniędzy na mieszkanie? – pytała Paulina Demczur, studentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. - Tak całkiem bez pieniędzy się nie da – stwierdził Marcin Zawiła.
Prezydent mówił o tym, że dla młodych jeleniogórzan są mieszkania komunalne do remontu, można też je kupić w przetargu po przystępnej cenie. W żłobkach i przedszkolach nie brakuje miejsc, a szkoły prezentują wysoki poziom i są dobrze wyposażone. A oferta kulturalna jest urozmaicona.

W podsumowaniu debaty okazało się, że prezydent nie do końca przekonał młodych. Oczekiwania i realia nie bardzo do siebie przystawały. W konkluzji stwierdzono: Trzeba się skupić na szansach Jeleniej Góry!

Sonda

Czy Jelenia Góra sprzyja ludziom młodym?

Oddanych
głosów
1937
tak
5%
nie
95%

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwa budowa punktu widokowego

Wiadukty prawie gotowe

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Komentarze (209) Dodaj komentarz

~sumienie 29-12-2012 7:35
Uciekać z tego miasta albo iść do seminarium .
~NastraKor 29-12-2012 7:49
Panie Prezydencie! Z samego kochania Jeleniej nic do garnka nie wpadnie. A co do rozwoju uczelni to Pan nie mówi prawdy. Z uwagi na brak odpowiedniej liczby studentów - kurczą się w zastraszającym tempie. Przecież Pan to powinien wiedzieć i uczciwie powiedzieć. Przecież Pan jest przewodniczącym Konwentu KK, które kiedyś miał ok 4 tys. studentów, a teraz jak podają media - mniej niż 1,5 tys. I gdzie ten rozwój??? W tym, że głosował Pan za zamknięciem kierunków technicznych??? Gratuluje dobrego samopoczucia!
~Pytanie! 29-12-2012 8:18
Które to firmy zatrudniły łącznie 580 pracowników? Skąd są te dane?
~sumienie 29-12-2012 8:56
Tutaj jest dokładne wyliczenie http://palikot.blog.onet.pl/2012/12/29/zamiast-a...liz-politologow/
~Pytanie! 29-12-2012 9:08
do sumienie: Dokładne wyliczenie czego? To jakaś ogólnokrajowa mieszanka, telewizyjny bełkot. Jest tam coś o JG? - nie znalazłem!
~peacemaker 29-12-2012 9:12
Pan Zawiła w nieustająco dobrym nastroju- gratuluję. Pytanie : Na jakim świecie Pan żyje Panie Zawiła ? Może jest Pan prezydentem jakiejś innej Jeleniej Góry? Przybędzie 600 miejsc pracy ? Dla absolwentów ? za minimalną na stanowisku specjalista ds konserwacji powierzchni płaskich ? Mop manager ? A może ma Pan na myśli 600 miejsc pracy za powiedzmy astronomiczne 2500 pln brutto ? ehhhh szkoda słów... Myślał Pan o dymisji ?
~mieszkaniec33 29-12-2012 9:18
Pan Prezydent w czerwonym ..., czy bedzie referendum dotyczace odwolania profesionalistów ...
~ 29-12-2012 9:18
W kazdym miescie sa mieszkania do kupienia! Tylko skad wziasc kase na te mieszkania,tanio sie zyje napewno bo i zarobki oscyluja na poziomie 1000zl o ile sie taka znajdzie!Rowerowa stolica polski?Chyba w magistracie tylko tak to miasto nazywaja,nawet sciezek rowerowych nie ma duzo.Ludzie tu wracaja z zagranicy,raczej na urlop lub swieta tylko lub sprzedac mieszkanie i zaczac nowe zycie w lepszym miejscu!
~rumcajs54 29-12-2012 9:20
A gdzież to jest ów młody człowiek, który po objęciu przez Pana Zawiłę stanowiska prezydenta zatrudnił Go na stanowisku doradcy ? Gdzie jest Pan Z. Korzeniewski - naczelnik Wydziału Dialogu Społecznego czy jakoś tak? Przecież ten "młody", "zdolny" człowiek jest najlepszym przykładem kariery (czyt. "kariery") w naszym KOCHANYM MIEŚCIE z przyszłością; od PZPR poprzez UD aż do PO. Nie wiem, może coś pominąłem. Mierny, bierny ale WIERNY! Tak kochana młodzieży trzeba, tylko tak...
~ 29-12-2012 9:28
5 zł na godzinę do ręki - tyle płacą wyzyskiwacze w marketach - jest pan zadowolony panie prezydencie - pana to nie obchodzi bo zawsze pan powie że jak nie pasuje to proszę zmienić pracę - TYLKO NA JAKĄ - niech pan zapyta ludzi którzy roznoszą ulotki za 5 zł na godzinę po mieście jak to jest żyć za 800zł - szczęściarze ci co w J.G. mają pracę za 1500zł na rękę i od tej kwoty odprowadzany pełny zus - pseudo-przedsiębiorców którzy wyzyskują w Jeleniej Górze jest chyba najwięcej w Polsce - MOŻE NIECH PAN PANIE PREZYDENCIE W IMIENIU WSZYSTKICH LUDZI Z JELENIEJ GÓRY POROZMAWIA Z PRACODAWCAMI ABY ZACZĘLI PŁACIĆ WIĘCEJ TAK MIN PO 600EURO NA RĘKĘ I ZATRUDNIAĆ NA PRAWDZIWE UMOWY A NIE NA UMOWY ZLECENIA I O DZIEŁO Z KTÓRYCH NIEMA URLOPÓW I LAT PRACY
~ 29-12-2012 9:59
PAnie Zawiła co możę Pan zaproponować? NIC? wszyscy Ci ludzie którzy maja wlasna firme zawdzieczaja to tylko sobie bo Jelenia Góra i jej rzadziciele mogą tylko zaproponować zacieranie rąk bo wplyna kolejne oplaty za grunty itp. Reszta ludzi pracuje bo pracuje-cos musza robic, ludzie z wyzszym zarabiaja najnizsza krajowa lub 1600 netto, mozna zarobic wiecej "na czarno" na budowie z 2-2,5tys ale bez swiadczzen i kazdego dnia mozna wykopac takiego delikwenta- ale czy o to chodzi w tym miescie ( i nie interesuja mnie inne miasta,ze moga miec gorzej-interesuja mnie miasta ktore maja lepiej niz nasze!!!)
~ 29-12-2012 10:00
drodzy nieudacznicy w 81 to byl powod zeby wyjezdzac bo byl tylko ocet i stan wojenny teraz macie 100 razy wiecej mozliwosci chyba ze ulubionym sposobem na spedzanie czasu jest pisanie glupich wpisow na portalach.
~t6 29-12-2012 10:12
z jelenia góra Zawiła jest jak z zapitą i niedomagająca Żulicą! Takie miasto pod rządami takich jak ty to tragedia zwłaszcza dla ludzi młodych, po maturze na pewno nie radził bym nikomu tu dalej się uczy i mieszkać. Młodzi wyjeżdżajcie do Gdańska, Krakowa czy Wrocka. W jeleniej najpierw trzeba zrobic porządek z cwaniakami, a to potrwa troszkę wiec nie ma sensu tracić czasu. No chyba,że wspólnie ludzie zaczną protestować przeciwko np. Zawile i na taczkach go wywiozą!
NICpoŃ 29-12-2012 10:20
A może tak zamiast tylko gadać, wziąć się do pracy. Czytam komentarze i aż socjalizmem CUCHNIE. Wirtualne miasto ma zrobić to, stworzyć tamto. Wybudować kręgielnie, znaleźć pracę i mieszkania dla absolwentów, kreować kierunki studiów uczelni na swoim terenie, budować ofertę lokali gastronomicznych oraz wypełniać całe życie kulturalne. A gdzie do.... nędzy jest własna inicjatywa. Mnie nikt nic nie daje i sam muszę o siebie zadbać. Nie czekam na oferty tylko sam działam. Sam wybieram gdzie chcę pójść i nie potrzebuję do tego urzędników. Osoby przytoczone w artykule rozumiem, że wyjechały by zdobyć lepsze wykształcenie i "poznać świat" i ok. Polska jak JG też jest jak kobieta. Albo się ją kocha, albo porzuca - niestety smutne podsumowanie, ale nie ma recepty na sukces w kryzysie
~17sqandal 29-12-2012 10:27
a czy zmiana wladzy coś tu zmieni , raczej wątpliwe. Myśle tu o ludziach które kochają to miasto mimo wszystko. Zorganizować się może Ci co wyjechali za granice pomogli by troche bez zakładów pracy nic tu nie zmienimy. Tylko praca za godziwe pieniądze może doprowadzić Jelonke to zmiany na lepsze . Więc zróbmy coś aby ta praca była. Może jaki inwestor ( poważny ) nie tam jakiś hotelik czy zajazd a normalny duży zakład pracy , miejsca jest dośc więc do roboty
~@10;00 29-12-2012 10:29
ALE JA NIE MAM NA OCET..!!!!
~ 29-12-2012 10:36
Czy Pan Zawiła żyje w jakimś Matrixie ?? Jaka stolica rowerowa Polski ? Czy on jechał kiedyś tymi ścieżkami rowerem ? Tańsze życie ?? Śmieci, woda, bilety itd ??? Rozrywki ?? Ludzie do kin, basenów czy galerii jadą do innych miast. Praca ?? Haha
~kobieta hehe 29-12-2012 10:36
Jest jak kobieta, którą wykorzystuje się, a potem zdradza lub porzuca:):):) Ale co ma taki Zawiła powiedzieć młodym ludziom? Wiejcie stąd, bo tu nie ma dla Was przyszłości! Prezydentowi nie wypada walić mieszkańców brutalną prawdą po oczach. Za 10 lat Jelenia stanie się miastem emerytów i Ci młodzi, którzy po studiach nie wracają, dobrze o tym wiedzą. Z naciąganych opowieści o rekreacji i wypoczynku niewielu się utrzyma, zakładów pracy prawie nie ma, a te któe rzekomo zatrudniły 500 osób, to jakaś statystyczna bajka. Nawet jeżeli tyle osób podjęło pracę, to ciekawe za ile???
~ggttgg 29-12-2012 10:38
Jelenia odżyje wtedy gdy będzie tutaj jakiś cywilizowany dojazd. Przede wszystkim z Wrocławia. Samochodem może to być maks 1,5 godziny, podobnie pociągiem. Nawet lotnisko się przyda
~GŁOS 29-12-2012 10:52
Ale blaga i fidrygałki połączone z wyższą hendologią. Kto za to coś zapłacił? Z czyich pieniędzy jest finansowana taka kicha? O tych 600 miejscach pracy słyszy się co najmniej od 5 - 6 lat.Dziwne jest to co Pan Prezydent mówi. Lewiatan mówi co innego. http://www.hotmoney.pl/Sposob-na-podwyzke-w-2013-roku-a28836. Czy jak zwykle Pan prezydent żyje w matrixie?
~Zły 29-12-2012 10:53
Kto płaci za takie oderwane od realiów i nie przynoszące żadnych wymiernych efektów spotkanka panelowe?
~do ggttgg 29-12-2012 10:55
do ggttgg - A ile jedziesz autem z JG do Wro? Mi się nie zdarzyło przekroczyć 1,5h a nie jestem piratem. Pociągi ostatnio przyspieszyły po latach zanidbań i to akurat za kadencji Pana Zawiły. Lotnisko w tak małym mieście? Zasponsoruj to będzie
~taa 29-12-2012 10:57
Piotrek, wy@@@@ z tego miasta, szkoda twojej przyszłości. Chyba, że porzucisz swoje dwa fakultety, zapomnisz o wyuczonych językach obcych i zajmiesz się remontem zagrzybionego mieszkania z wychodkiem na klatce schodowej za pieniądze "sponsora".
~oto chodzi 29-12-2012 11:16
http://youtu.be/CaGF56H97aI
~ 29-12-2012 11:20
"Jesteśmy znani jako rowerowa stolica Polski - stąd pochodzi Majka Włoszczowska i z naszym miastem kojarzy się Tour de Pologne – powiedział prezydent" HAHAHAHA co za bełkot!
~peacemaker 29-12-2012 11:21
do nicpoń. nie czekam aż miasto wszystko samo zrobi ale nasz prezydent robi tylko dobrą minę do złej gry. Rolą miasta jest zachęcenie inwestorów do inwestycji. Jedyne inwestycje w JG to galerie (puste) i markety. Co miasto zrobiło aby zachęcić do inwestycji przedsiębiorców dających faktyczne miejsca pracy- tak konkretnie ? Będzie praca- będą ludzie mieli pieniądze- będą inwestycje w kręgielnie, restauracje itp. Niestety dzisiaj nikt nie zainwestuje w biznes konsultacyjno-rozrywkowy bo kto w JG będzie z tego korzystał ? Niestety za mały rynek bo priorytetem mieszkańców są podstawowe koszty utrzymania a nie rozrywki. Promocja miasta nie istnieje( czy to nie powinno być zadanie miasta ?) więc turyści też nie przyjadą - i kółeczko się zamyka a pan prezydent zaaadowolony że hej
~M. Kaflik 29-12-2012 11:23
Już w styczniu rozpoczynamy zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum za odwołaniem mgr Marcina Zawiły z funkcji prezydenta miasta. Marcin Kaflik z Cieplic. Trzeba skończyć z tym dialogiem i alternatywą w stylu putinowskim
~peacemaker 29-12-2012 11:24
do nicpoń. nie czekam aż miasto wszystko samo zrobi ale nasz prezydent robi tylko dobrą minę do złej gry. Rolą miasta jest zachęcenie inwestorów do inwestycji. Jedyne inwestycje w JG to galerie (puste) i markety. Co miasto zrobiło aby zachęcić do inwestycji przedsiębiorców dających faktyczne miejsca pracy- tak konkretnie ? Będzie praca- będą ludzie mieli pieniądze- będą inwestycje w kręgielnie, restauracje itp. Niestety dzisiaj nikt nie zainwestuje w biznes konsultacyjno-rozrywkowy bo kto w JG będzie z tego korzystał ? Niestety za mały rynek bo priorytetem mieszkańców są podstawowe koszty utrzymania a nie rozrywki. Promocja miasta nie istnieje( czy to nie powinno być zadanie miasta ?) więc turyści też nie przyjadą - i kółeczko się zamyka a pan prezydent zaaadowolony że hej
~Stasiek 29-12-2012 11:24
Pytanie raczej retoryczne ....
~ 29-12-2012 11:31
http://grzegorz-niedzwiecki.blog.onet.pl/2008/05/02/zony-to-najdrozsze-kurtyzany/
~pytajnik 29-12-2012 11:33
1.Jak można być tak bardzo oderwanym od realiów życia w tym mieście??? 2.Gdzie w Jeleniej Górze mozna kupić takie czerwone sweterki???
~taki jeden 29-12-2012 11:36
A może byś pan, Panie Kaflik jakiś konkret zaproponował? Choćby dla tego nowego prezydenta, jak już pan Zawiłę odwołasz?
~ 29-12-2012 11:47
Jak już odwołamy tego pożal się Boże prezydęcia Marcinka Zawiłe to kto na jego miejsce?? jakie są propozycje? Kogoś z importu??Tu kilka tysięcy osób ma dzięki Zawile.kolesiom,wujkom,ciotkom,dobrze płatne posady budżetowe .Oni nie zagłosują za odwołaniem Naszego ''Geniusza Karkonoszy''
~ 29-12-2012 11:51
Przecież ten człowiek jest nie normalny on mówi o liczbach 30 miejsc pracy na 60 tyś mieszkańców. Jak go ktoś zapytał co się stało z ludźmi po 18 to powiedział że są w domach bo jest zimno. Za to że ktoś użyczył twarzy na bilbordy 350tyś za blbordy które są w jeleniej i nakłaniają od odwiedzenia naszego miasta niedługo stara kamienica nas wciągnie pod swoje terytorium.
~pytanie 29-12-2012 12:24
która to ta pani patrycja?
~do_pytanie 29-12-2012 12:27
Pani Patrycja to ta blondynka ze zdjęcia nr 6
NICpoŃ 29-12-2012 12:27
No i masz rację - popieram negatywną ocenę dotychczasowych działań. Tyle, że ja odnoszę się do komentarzy i sposobu podejścia do problemu, czyli tzw. "znalezienia pomysłu na siebie". Sam odpowiedz sobie na tezę autora artykułu postawioną na końcu. Cyt. "Trzeba się skupić na szansach Jeleniej Góry" tzn na czym? Na niedoinwestowanym uzdrowisku, braku dobrego połączenia komunikacyjnego z regionem, brakiem inwestorów, miejsc pracy etc. Spotkało się towarzystwo pogadało, studenci zostali przy swoim, prezydent przy swoim - i co z tego dla pozostałych. Czemu miała służyć debata. Uspokojeniu sumień władzy i promocji organizacji. Czekam na informację od uczestników debaty, jaki konkret w kwestii inwestycji, rozwoju i pomysłu na Jelenią Górę padł, bądź został wypracowany.
~xdr 29-12-2012 12:28
Co się Zawilcowi dziwicie.... Kiedy budowali Galerię na Podwalu, z radością wykrzykiwano, że znajdzie w niej zatrudnienie 2 tysiące (SIC!!! ) osób! A że te wydumane bajki weryfikuje rzeczywistośc - co tam! POwiacy żyją chyba za murem jakiejś krainy fantazji, dla nich wszystko kwitnie i się rozwija vide przemówienie naszej ulubionej Pani Czernow na ostatniej gali rozdania czegośtam. Pięknie jest! I żyje się lepiej!
~mts 29-12-2012 12:34
POnad 50% dla PełO w ostatnich wyborach w Jeleniej Górze.Tak jak społeczeństwo głosował tak teraz ma.
rymcycymcy 29-12-2012 12:37
Jelenia Góra jest jak piękna kobieta ! :) ...aby zarobiła powinna otworzyć wolną strefę inwestycyjną ! ;)
~sumienie 29-12-2012 12:39
Czy wiecie co to jest Opus Dei? Kto opanował stanowiska w rządzie ,Gowin od sprawiedliwości , a konkordat to pikuś ,a dyktat USA,dlaczego nie dają wiz bo rząd nie chce zaraz by wyjechalo w najbliższych latach 1,5 ml ludzi s
~gość II 29-12-2012 12:54
Zawiła musi odejść.
~do Nicpoń 29-12-2012 13:03
Są pomysły i nie tylko dla siebie, nawet dreptałem z takimi do Zawiły aby mu to przedstawić i co i nic! Ten gościu wyznacza aurę tego miasta i nawet ci co mogą, co mają i co chcą ze względu na takiego zacofanego pseudomenadżera będą te miasto omijać z daleka! Teraz nawet palcem nie kiwnę, a pomysłów mam ,że hej, nawet na promocje miasta i okolic, ale dla tego prezydenta nie rzuca się pereł przed wieprze! Z wala tego cwaniaka zacznę znowu postulować o działanie. I Nicpoń nie myśl sobie,że wolny rynek globalny to coś najlepszego, poczytaj sobie choćby Z.Baumana, to się przekonasz co piszą o nim światowej klasy socjologowie. Największym osiągnięciem demokracji był model państwa socjalnego taki jak w Skandynawii, odchodzi się od tego, na rzecz państwa prewencyjnego.
~ 29-12-2012 13:06
Dawno się tak nie ubawiłam! Same rewelacje! A jakie perspektywy! Życie tańsze, niż w metropoliach! Alem się ze śmiechu spłakała
~pissoff 29-12-2012 13:18
Co za różnica gdzie się mieszka.Można mieszkać w jakimś pierdziszewie i zarabiać sto koła miesięcznie a można też mieszkać w warszawie i wyżerać ze śmietników.wszystko zależy od tego co masz w głowie i jak sobie radzisz w życiu i żaden Kaczyński,Tusk czy Król julian ci nie da.Ps.do 13:06 co to znaczy Alem spłakała???jakiś slang z twojej wiochy?
~ 29-12-2012 13:23
Każdy jest kowalem własnego losu.
~do ~ z 10.00 29-12-2012 13:26
w 81r działała Celwiskoza zatrudniająca ok 3000pracowników, Anilux zatrudniał kilkaset, Zremb ok 1000, Narzędziówka kilkaset, Huta Szkła Technicznego (ukłony dla p. Sarzyńskiego), WSO i OP-lotka i kilka mniejszych. Jelenia Góra straciła kilka tysięcy miejsc pracy. Gdzie widzisz przyszłość dla młodzieży? chyba nie na kasie w markecie?
~~~ 29-12-2012 13:32
~pissoff ---> Masz absolutną rację. Wiedza to podstawa. Najpierw szkołę omijają szerokim łukiem, brak umiejętności ale oczekiwania ogromne. Kto pracownikowi, który nie zna języków, nie ma wiedzy i umiejętności poszukiwanych i na wysokim poziomie zapłaci wymarzone 5000 ? Bo tyle wszyscy chcą zarabiać. Uczyć się!!!
kazimierzp 29-12-2012 13:50
@ ~rumcajs54 z 9:20 - Z. Korzeniewski nigdy nie był członkiem Unii Demokratycznej! Był członkiem Unii Wolności i demkratów.pl, ale nie Unii Demokratycznej, a to nie jest wszystko jedno. Unia Demokratyczna poprzez przyjęcie KLD i stając się Unią Wolności dużo na jakości straciła. To tytułem pewnej prawdy historycznej bo nic to nie ma do samej dyskusji o przyszłości młodych w Kwadracie.
~Anka, lat 27 29-12-2012 13:50
Młodzieży - aby zostać managerem należy mieć KILKULETNIE doświadczenie, nie wystarczy papier, choćby najlepszej uczelni. Obudźcie się wreszcie! Pracę po studiach to się miało w KOMUNIE, którą tak wszyscy strasznie obrażają. Teraz mamy KAPITALIZM i trzeba się zareklamować, by coś uzyskać. Narzekacie na brak rozrywek? Poczytajcie KULTURALNIE, darmowa gazeta aż pęka od wydarzeń organizowanych w tym mieście. W Poznaniu jest JEDNA kręgielnia, a mieszkańców osiem razy tyle co w Jeleniej Górze. W niedzielę można tam pójść na MALTĘ - jezioro i centrum handlowe w jednym. Tutaj dzieci przynajmniej mają LASY, PARKI I PRZESTRZEŃ do rozwoju. I nikt Wam tu wracać nie każe, chcecie kariery, wyścigu szczurów, wypalenia zawodowego przed trzydziestką - wyjeżdżajcie. Tego w JG nie dostaniecie.Tu jest spokój.
~"społeczność 29-12-2012 13:56
W przeważającej części winni są sami mieszkańcy Jeleniej Góry. Ogromny wpływ na rozwój miasta ma nasza jeleniogórska reprezentacja w sejmie i senacie. I mieszkańcy, wśród nich wielu płaczków na tym forum, wybrało na naszych reprezentantów w parlamencie spadochroniarzy z Wrocławia, Warszawy i Legnicy. Teraz, gdy naszemu prezydentowi potrzebne jest z ich strony wsparcie nie ma na kogo liczyć! Została tylko posłanka Czernow. Reszta ma nas w tyłku. No może Pinior jeszcze od czasu do czasu o nas sobie przypomina, zrzędząc na swoich wykładach. Jesteśmy wyjatkowo niezgraną i bezmyślną społecznością.
~pytacz 29-12-2012 14:09
Kiedy będzie taka debata z Zofią Czernow??? To dopiero byłoby pasmo "sukcesów"
~Arno 29-12-2012 14:18
Zawiła bezczelnie kłamie. Wszędzie jest taniej niż w tej dziurze. Na tym spotkaniu brakowało kogoś, kto "przyparł by go do muru" domagając się liczb. Okazałoby się na miejscu, że to kłamca. Żeby w JG coś się zmieniło, należałoby wybrać na szefa miasta, kogoś energicznego, sprawnego, z otwartym umysłem, młodego, nie zepsutego polityką i spoza tych miejscowych układzików polityczno-towarzyskich w których niezależnie od wyników wyborów, nikt nie robi żadnych zmian kadrowych. A to przecież NIEMOŻLIWE, żeby na tych wszystkich stanowiskach podległych kolejnym prezydentom, od zawsze pracowali najlepsi ludzie. W JG widać, że tak właśnie jest... Miasto Jelenia Góra powinna przede wszystkim zainwestować w kogoś takiego...
~he3 29-12-2012 14:19
Każdy kowalem własnego losu, to jest dopiero utopia, bo ja myslałem,że ludzie moga robic, to co w środowisku mają do dyspozycji, ale jak mamy oligarchię, to to co jest w środowisku jest tylko dla uprzywilejowanych. Widzę,że pod tym postem są klakierzy Zawiły chronią go postami, a w gruncie rzeczy on im taka praktykę kowalską zaproponuje,że będą dupą jeździć po tych ścieżkach rowerowych, a czasu i spokoju to się ma najwięcej w grobie, tam nie ma wyścigu szczurów. I na tym chyba zależy Zawile aby tu było jak na cmentarzu. Każdy kowalem własnego losu, to zona Zawiły pracująca w muzeum też sama sobie kowalowała czy mąż jej w tym pomagał dając kilka milionów na muzeum? A co z służbą zdrowia tez każdy kowalem losu,? Zachorujcie na raka to utopia szybko zniknie a polska pokaże czym jest naprawdę!
~vv1 29-12-2012 14:28
Koniec Świata w Jeleniej Górze /2012/ Obejrzyjcie sobie film o tym grajdole na youtubie :)
~xxa 29-12-2012 14:30
link na film o Jeleniej dziurze http://www.youtube.com/watch?v=uBNS_pS851s
~do he3 29-12-2012 14:38
powiedz otwarcie ze chcesz kaflika na prezydenta!
~student 29-12-2012 14:40
Fajnie, że młodzi ludzie organizują takie debaty - w sumie tylko oni mogą coś zmienić - starym się już nie chce a nowe pomysły to dla nich nowe problemy. Szkoda, że większość z młodych, szczególnie tych zdolnych, opuści to miasto.
NICpoŃ 29-12-2012 14:46
@ post 13:03/ - interwencjonizm, przeciwdziałanie - racja, ale.... nie widzę kto miałby to robić w "ratuszu" i to jest problem. Powróciliśmy do punktu wyjścia. Spotkanie się odbyło, ustalono stan faktyczny, czyli jest jak jest. Pytanie kto i ile za to zapłacił. A swoją drogą szkoda, że fajne pomysły uciekają gdzieś bokiem i nikt nie wyciąga żadnych wniosków.
~pytanie 29-12-2012 14:49
ta pani w woderach to słynna pani patrycja? w jakim wydziale pracuje i czym sie zajmuje? dlaczego wyjechała z londynu by zamieszkać w jeleniej?
~ 29-12-2012 15:04
spytajcie sie Pana ze zdjecia nr.17 jak sobie radzic w Jeleniej
~brun 29-12-2012 15:06
Prezydenckie zrównoważenie miłości do miasta i kobiety jest infantylne. Miłość do kobiety i wspólne z nią życie najczęściej decyduje o tym, by Jelenią Górę opuścić. Na marginesie tematu wniosek: Miasto wydaje ogromne pieniądze na różnego rodzaju strategie, plany i ekspertyzy. Dokumenty powstające przez przepisywanie jedne od drugich. Po co miasto organizuje nic nie wnoszące spotkania, narady i konsultacje? Znowu tylko po to by wydawać publiczne pieniądze w sposób bezkarny. Z funduszy unijnych, państwowych i miasta zmarnotrawiono w ten sposób ogromne pieniądze. Mam nadzieję, że prezydent zamiast Noworocznego spotkania z przydupasami, wyda pieniądze na solidny, tzn. szczerze napisany - raport o stanie miasta. A może to rola opozycji i organizacji pozarządowych?
~ 29-12-2012 15:26
Oto jak rośnie strefa wolności w Polsce pod rządami PO. Z prasy,z kilku ostatnich dni: Kara za brak OC - od kilkuset do ponad 3 tys zł. Kara za brak dowodu osobistego - 5 tys. zł. Kara za brak skrzynki pocztowej (sic!) - 10 tys zł. Jak ktokolwiek może myślec o tym państwie,jako o "przyjaznym" dla obywatela?Przecież,te absurdalne pomysły rządzących powodują,że każdy rosądnie myślący człowiek zaczyna traktowac jego organy jak okupanta,którego jedynym celem jest ograbienie poddanych w stopniu masymalnym i wcale nie za pomocą "miękkich represji". Szczerze mówiąc nie wiem o czym myśli Tusk,jakie są jego plany,poza poprawieniem pozycji w najbliższym sondażu,ale pokładanie jakichkolwiek nadziej w tym człowieku po 5 latch takich rządów,to już zwykła głupota.
~:( 29-12-2012 15:38
uciekać stąd
~Zły 29-12-2012 15:42
Kto płaci za takie oderwane od realiów i nie przynoszące żadnych wymiernych efektów spotkanka panelowe?
~gość II 29-12-2012 16:05
Anka 27 lat, tyle że w Jeleniej ceny prawie dorównują tym we Wrocławiu, a poziom życie jest inny. Co mi z ładnych widoków, z ciekawej starówki jak wszystko po zmroku zamiera? Jelenia Góra to starzejące się miasto bez świetlanych perspektyw. Znam dobrze Wrocław i Poznań też znam, to zupełnie inne kategorie miast. I większe możliwości. Może tu w Kotlinie nie ma takiego wyścigu szczurów i żyje się wolniej ale dlatego, że nie ma się do czego ścigać. A co do wykształcenia i kwalifikacji, cóż Władze najpierw zachęcały młodzież by studiowała bo to gwarantuje powodzenie, a teraz wmawia młodzieży że jest leniwa i roszczeniowo nastawiona, tylko dlatego że po studiach ma większe ambicje niż nisko płatne zajęcia na umowach śmieciowych. Nie każdy po Uniwersytecie marzy o sprzedawaniu frytek
~WPISZ NA FB 29-12-2012 16:24
Czy poprzesz referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miejskiej w Jeleniej Górze? WEJDZCIE NA FB I TAM UDOSTEPNIAJCIE CZYM NAS WIECEJ TYM WIEKSZE SZANSE NA ODWOŁANIE COMPLEXA
~sumienie 29-12-2012 16:59
Problem mają młodzi ,sprawni ,mogą wyjechać w tzw.polskę doragiać się . Ilu z nas zaliczylo delegację ,budowy ,zarabialiśmy budowaliśmy domy ,mieszkania i marzyliśmy o lepszej Polsce /Żeby Polska itd/ i co mamy ?Bryndze! Co mają zrobić ludzie aby dopracować parę lat do emerytury? Czy czeka ich eutanazja ?
~mk 29-12-2012 17:06
Syty głodnego nigdy nie zrozumie (ani zdrowy chorego).
~ 29-12-2012 17:07
A to trio ze zdjęcia 20 to ciekawe, ile ma fakultetów...
~gospodarka? 29-12-2012 17:09
W * zapytano o wrażenia min. "naszych " parlamentarzystów: Lipińskiego i Machałkową z PiS. Wg tych osób najważniejszym wydarzeniem gospodarczym w naszym regionie było odpowiednio: nadanie imienia Bazyliki Mniejszej jakiemuś kościołowi w Bolesławcu i marsz w obronie TV Trwam w Jeleniej Górze! Lipiński jest z Warszawy więc plecie to, co mu podpowiedzą, ale Machałkowa? To są atrakcyjne miejsca pracy dla młodzieży? Zamiast jęczeć na forum i prezentować prymitywną, zaburzańską nienawiść zacznijcie szukać rozgarniętych kandydatów na jeleniogórskich parlamentarzystów.
~ceplice 29-12-2012 17:17
Za referendum proponuję aby zapłacił z własnej kieszeni ten Pan co tak ciągle do tego namawia tylko wydaje mi się, że oprócz tego krzyczenia nic w zamian ten Pan nie potrafi zaproponować- o tak zrobić trochę szumu wylansować się. Za odwołaniem musi pójść coś jeszcze kandydat na nowego prezydenta ,ale nie wiem czy każdy inny byłby dobry. na tym trzeba się znać i wcale rządzenie nie jest łatwą sprawą. A co do studentów wybierajcie kierunki gdzie po nich znajdziecie łatwo pracę a ni te co są w modzie, bo marketingowców księgowych, specjalistów to mamy nadmiar i stad problem
~Tu jestsuper 29-12-2012 17:39
Jest dokładnie tak jak mówi Anka 27 lat. Wszystko zależy od tego co człowiek oczekuje. Dla mnie nie ma lepszego miejsca do życia niż Jelenia Góra. Wrocław się nawet nie umywa. Ja często bywam we Wrocku służbowo, ale jadę tam jak za karę, a wracam w "podskokach". Ja w Jeleniej jestem napływowy, ale tu poznałem miłosć swojego życia i tu sie chcę z Nią zestarzeć. Pozdr. Marian
CН.W.D.P. 29-12-2012 17:41
NIESTETY, MIMO TAKICH ROZSĄDNYCH ARGUMENTÓW, TWÓR ZWANY SPOŁECZEŃSTWEM WCIĄŻ ISTNIEJE...
~ 29-12-2012 17:44
Dobry też kawałek o samozatrudnieniu :D Zamiast obniżać ceny wynajmu od miasta lokali w dobie kryzysu to nasi władcy radośnie je podnoszą. Niedługo już będzie wiecej tabliczek "do wynajecia" .
~ander 29-12-2012 18:20
w Jelenie Górze jest bardzo dobrze siedziałem przez 1/2 roku w Chinach i z utęsknieniem wróciłem do Jelonki
~mad 29-12-2012 18:37
A mnie w jeleniej dobrze sie zyje i potwierdzam studia nic nie daja a w szczegolnosci pracy
~chora-c 29-12-2012 18:52
"Mulier semper parata" (kobieta zawsze gotowa). Ale jak tu kochac Jelenią Górę z tak odpornym na wszelke inicjatywy M. Zawiłą. Oszczędzę Go i nie będę oceniał Jego wielkiej przegranej w debacie. Bezpłatnie Mu natomiast radzę, by podjął dialog z mieszkańcami miasta, także z organizatorami takich debat. I to bez pośrednictwa Z. Korzeniowskiego, który szkodzi sprawie. Szkoda, że M. Zawiła na zakończenie debaty nie zaprosił do siebie tych młodych i pełnych inicjatyw ludzi. Byłby to krok do przodu. Nadzieja w tym, że młodzież nie spasuje i będzie kontynuowała tę działalnośc z Zawiłą a może i bez Niego. Referendum w sprawie odwołania Zawiły ma tylko szansę gdy dotyczyc będzie również odwołania całej rady. Bez posłusznego zaplecza politycznego i z bardziej wyrazistą opozycją błedów byłoby mniej.
~wroclawski_student 29-12-2012 18:57
Wbrew miejscowym malkontętom uważam że zorganizowanie przedmiotowej debaty było potrzebne i pożyteczne. Sam bym niewątpliwie wziął udział w tej debacie jako przedstawiciel jeleniogórskiej inteligencji zmuszonej do emigracji do aglomeracji w trosce o swój rozwój intelektualny miałbym do pana prezydenta kilka pytań, z których już nie tak łatwo byłoby się wywinąć. Po prostu obserwuję żeczywistość, potrafię ją zrozumieć a dzięki licznym dyskusją w zawsze prestiżowym gronie moje argumenty są niezwykle trafne i wnikliwe. Szkoda że tutejsi "studenci" zmarnowali tę okazję, ale czego można oczekiwać od ludzi, którzy bardziej nadają się do robót polowych niż stódiowania? Mam nadzieję, że następnym razem dotrze do mnie zaproszenie na debatę przes co zyska ona błysk inteligencji i walor intelektualny.
~zyta 29-12-2012 18:57
Byłam na tej debacie i odnisłam zupełnie inne wrażeni niż opisała to z reguły obiektywna Jelonka. Zawiła poniósł klęskę. Nie odpowiedział na żadne pytanie czego Jelonka zdaje się nie spostrzegła. Mimo wszystko Was lubię.
~grabienapo 29-12-2012 18:58
Rok 2013 będzie chyba najcięższym okresem w gospodarce polskiej po okresie transformacji. Od 89r , odkąd wziąłem „sprawy w swoje ręce” byłem i „na wozie” i „pod wozem”... Na własnej skórze mikro przedsiębiorcy testowałem poczynania wszystkich rządów po 89r. Wiem , że entuzjazm początku lat 90-tych jest nie do powtórzenia – inne czasy, inne warunki, inni ludzie .... Ale jeśli chcemy by Polska miała szansę by nie „zostać w blokach startowych” gdy świat pokona finansowy kryzys musimy pobudzić energie i entuzjazm Polaków. Polacy muszą czuć , że organa Państwa nie są aparatem swego rodzaju „miękkiej represji” . Truizmem jest przypominanie iż muszą pełnić względem obywateli rolę służebną... Zapis w budżecie o przychodach z kar jest albo budżetową łatą tylko po to by cyferki się zgadza
~??? 29-12-2012 19:04
@wroclawski student StÓdiujesz, powiadasz? Masz Żeczywisty polowy błysk i walor intelektualny...I to wszystko dzięki dyskusjĄ. Ale jestem przecież tylko "malkontetem".
~zyta 29-12-2012 19:07
"@up Ty student miałeś fatalnych polonistów albo na polskim wagarowałeś.Pięc błędów ortograficznych w jednym tekście to prażka nawet dla faceta z tak intelektualnymi ambicjami. Co do reszty masz rację.
~manix 29-12-2012 19:13
Jelenia Góra stolicą mody! najnowsza kolekcja : "Complex Red Famous Pulower"
~ 29-12-2012 19:16
Przywitanie Nowego Roku 2013 w Jeleniej Górze Coś do zobaczenia na youtubie prezydent kochający kobiety też tam jest:) http://www.youtube.com/watch?v=rKQhvK8_fek&feature=youtu.be
~Momos 29-12-2012 19:40
Kłamiesz i opowiadasz brednie człowieku w czerwonym swterku ,tzw. utrzymanie się jest droższe w Jeleniej G. np. od Wrocławia od 20 do 30 %A to są woda-scieki, MZK, śmieci ,podatki ,czynsz.prąd,etc.,etc.Ani nie reprezentujesz miasta turystycznego ani produkcyjnego,wnet ''zabiora'' droę nr. 3 i wtedy będzie całkowite zadupie.Wy władza to sie wyżywicie,już tak było i to dalej robicie .Uprawiasz nepotyzm.Prosze podac ile teraz liczy mieszkańców Jelenia.Termy i stadion to co jest.Wstyd.
~Anka, lat 27 29-12-2012 19:40
Do gość II - miasto zamiera, bo nikomu nie chce się z domu ruszać, ot co. Młodzież woli browarki w domu niż w knajpach. Wynajmując pokój bądź pół w dużym mieście raczej trudno organizować "domówki". Ceny podobne? Czego? Mieszkań? Piwa w knajpie? Czasu spędzonego w korkach? Oczywiście, że większe miasto to większe możliwości, ale czy ktoś kiedykolwiek powiedział, że JG ma się rozrosnąć do takiej wielkości? To sami sobie ludzi wmówili i oczekują tego, co daje większa aglomeracja. A studia i roszczenia - jak ktoś kończy studia i nic poza nimi nie zrobił, ba, tytuł ma tylko dlatego, że mu się należy... to wybacz, ale takiego nawet bym na frytkach nie chciała zatrudnić. Cwaniaków to już wystarczy. Za tytułem powinno iść coś jeszcze. Obrotni potrafią się odnaleźć, mają pracę i prą do przodu.
~pseudo 29-12-2012 19:46
pseudokapitalizm
~grabie 29-12-2012 19:53
Zbyt wysokie koszty pracy Jest to zmora nie tylko dla rodzimych przedsiębiorców, którzy żeby przetrwać stosują różne wybiegi. Zatrudniają na śmieciowe umowy lub na czarno. Ograniczają liczbę zatrudnionych, przenoszą płacenie składek do innych krajów np. do Anglii. Obecnie koszty pracy w Polsce to około 32 proc. średniej unijnej. Jednak szybko rosną. Kiedy zbliżą się do połowy unijnych kosztów, to osiągniemy próg, przy którym produkcja czy montaż w Polsce przestanie się opłacać. Przeniesienie zakładów gdzieś dalej na wschód np. Ukrainę, odbywać się będzie na masową skalę. Zostaniemy z niczym. Tych czynników hamujących rozwój jest dużo więcej. Masowa emigracja, bardzo wysokie obciążenia fiskalne, złe prawo, brak odpowiedzialności za błędne decyzje, sędziów, urzędników i inne. Czy st
~wyborca1 29-12-2012 19:58
Zawiła to może .... zapali fajeczkę
~ 29-12-2012 19:58
Czy nie lepiej wspierać rodzimych przedsiębiorców? Za małe dochody Wynagrodzenia za pracę, emerytury są 4 razy niższe niż w krajach Europy Zachodniej. To powoduje zmniejszoną konsumpcje, ta z kolei mniejszą produkcję i w konsekwencji zwiększa się tylko import .Jeżeli jednak kupujemy produkt z importu lub produkowany w Polsce przez zagraniczne koncerny, pomniejszamy polskie PKB, czyli średnie, krajowe wynagrodzenie. Musimy zarabiać więcej i mieć wyższe emerytury. Wtedy produkcja będzie się opłacać i zacznie się rozwijać.
~grabie na po 29-12-2012 20:02
Macie wyborcy PO to w prezencie a teraz oddać babci dowód i przeprosić..A i napszcie mi co PO zrobiła dobrze .Rzad PO zostal stworzony do "walki z PiSem" a nie do rzadzenia. Platforma przychodząc do władzy w 2007 roku była do tego nieprzygotowana. „Program rządu był tworzony po wyborach, a nie przed” - powiedział Grzegorz Schetyna Osobiscie się przekonacie,za pare lat co to dokladnie oznacza. Ale juz bedzie za pozno... wyznanie że byli zaskoczeni wygranymi wyborami w związku z czym weszli do władzy z pustymi szufladami wiele mówi o tej formacji,przede wszystkim to że kłamstwem nie pogardzają, pamiętam jak się chwalili tymi swoimi szufladami, a teraz jak słyszymy robili to całkowicie kłamliwie, świadomie i z przekonaniem że przegrają wybory. Głosowanie na tego rodzaju formację
~ 29-12-2012 20:06
Dobry też kawałek o samozatrudnieniu :D Zamiast obniżać ceny wynajmu od miasta lokali w dobie kryzysu to nasi władcy radośnie je podnoszą. Niedługo już będzie wiecej tabliczek "do wynajecia" .
~nara 29-12-2012 20:22
nara
~gość II 29-12-2012 20:34
Do Anka 27 lat. Nie chodziło mnie o koszty piwa w knajpach czy innych rozrywek, tylko koszty utrzymania. Pod tym względem J.G. ustępuje już tylko Wrocławiowi. Chodzi o ceny wody podatki od nieruchomości ceny biletów śmieci, itp. Za chwilę kolejna podwyżka cen biletów, dzięki czemu jeleniogórskie MZK dorówna MPK we Wrocławiu, p poprzedniej nawet je wyprzedziło. Jednak zarobki tu a we Wrocławiu się różnią. Jelenia to nie miasto milionerów. Co do życia kulturowego i towarzyskiego to nie tylko wina młodzieży że w domu siedzi, ale brak propozycji. W Jeleniej życie zamiera najdalej o 22, we Wrocławiu dopiero wtedy się zaczyna. Dlaczego? bo nie ma gdzie iść. Knajpy czynnych w nocy można na palcach policzyć, często o kiepskiej reputacji. Nic dziwnego że potem widzimy snującą się młodzież c.d.n.
~gość II 29-12-2012 20:43
C.D. która nie ma po prostu gdzie iść. Problemem Jeleniej jest brak pomysłu na to miasto. Ani przemysłu, ani turystki, jak to wyraził klasyk z Białegostoku "Żeby nie było niczego". Potencjał na rozwój turystyki jest tu ogromny, ale co z tego jak niewykorzystany. Polacy nada góry kojarzą głównie z Zakopanem i Podhalem. Ale same widoki i potencjał nie wystarczy trzeba go wykorzystać. Co do młodzieży oczywiście że jest sporo leni i cwaniaków, to prawda. Ale nawet zdolni ludzie z dwoma fakultetami i dyplomami z wyróżnieniem często pracy znaleźć nie mogą, nawet doktoraty nie pomagają. Największe bezrobocie jest właśnie wśród młodzieży. A tu nic dla nich nie ma. Może dla niektórych informatyków a co z np. ekonomistami? Jest oddział zamiejscowy Politechniki, jest lub był Wydział Techniki na KPSW
~gość II 29-12-2012 20:44
tylko po co inżynierowie jak przemysłu nie ma?
~chołota 29-12-2012 20:59
Kryzys w Grecji nie przeszkadza Grekom przechodzić na emerytury 62 lata mężczyźni i 57 l kobiety !!! Tam najniższa emerytura to 2200 zł. a w Polsce 720zł. !! Mimo to Grecja otrzymała od rządu Polskiego 6 mld w prezencie !! Dlatego min. powstała Partia Emerytów Rencistów Rzeczypospolitej Polskiej (PER RP) wpisz w Google: perrp.pl ! Super program ! Wychodzą z założenia, że trzeba stawiać na Małe i Średnie Przedsiębiorstwa Polskie, aby w przyszłości Emeryci i Renciści mieli zabezpieczony byt ! Ich hasło: -Każdy będzie w przyszłości Emerytem i Rencistą jeśli dożyje- ! Dlatego stawiają na Gospodarkę i Służbę Zdrowia !! Dość UPODLANIA i WYKORZYSTYWANIA tej grupy społecznej !! Kopiujcie i przesyłajcie dalej ! Niech społeczeństwo zapozna się z NORMALNYM programem wychodzącym naprzeciw ludzi !! Cza
~Beatrix 29-12-2012 21:16
A swistak siedzi i zawija w sreberka c.d.n.
~Aaaa 29-12-2012 21:32
Pani Patrycja, z tego co się orientuję, pobyła w Anglii nieco ponad pół roku - więc proszę nie mówić, że wybrała powrót do kraju rezygnując jednocześnie z dobrych zarobków i życia na normalnym poziomie!Wróciła bo nie miała wyjścia i jest jedną z nielicznych, którzy to robią! Tysiące ludzi nigdy nie zdecyduje się na powrót do kraju, a tym bardziej do Jeleniej Góry, gdzie nie ma pracy za więcej niż minimum!
~Franek 29-12-2012 21:40
Ja to miasto naprawdę kochałem w latach 90-ych. Wtedy też naprawdę się rozwijało, pamiętam jak wiele miałem argumentów, aby przekonać, że to miasto wówczas szybciej się rozwijało od Opola, czy Zielonej Góry, o Legnicy czy Wałbrzychu nawet nie wspominając. Wróciłem tu po studiach. Tu mieszkam, ale niestety z roku na rok jest coraz gorzej - i nam, i miastu. Każde z wyżej wymienionych miast rozwija się, Jelenia umiera... Brakuje tu przede wszystkim siły wytwórczej pieniądza, a w konsekwencji jego obiegu. Przykre jest to, że jeszcze nie tak dawno Jelenia Góra miała budżet większy niż Legnica czy Wałbrzych. Teraz do Wałbrzycha brakuje nam prawie 50%. To jednej z najlepszych przykładów bardzo złego zarządzania miastem, braku profesjonalistów, fachowców choćby w pozyskiwaniu funduszy europejskich
~pat 29-12-2012 22:18
O rany jaka z tego wynikła dyskusja publiczna na temat przyszłości Jeleniej Góry. Temat jak widać bardzo potrzebny. Widać również wyraźne niezadowolenie mieszkańców. Zobaczymy co z tego wyniknie ;)
~ 29-12-2012 22:20
nasz prezydent fajny jest :)
~ 29-12-2012 22:37
http://www.ropoiwzk.com/gorace%20tematy/Jelenia%20Dziura.htm
~ 29-12-2012 22:55
Panie Zawiła, ten lokal na ul. Drzymały 25 (i wiele innych) stoi już siódmy rok niezagospodarowany. Jak go zdawałem, to wielu ludzi było „pazernych” na niego. Czyja to wina, że Miasto nie zarabia jakichkolwiek groszy na czynszu, a ludzie nie mają interesu w JG? PANA. Przestań Pan głupa rżnąć i wracaj do biblioteki. Kurze ścierać... http://www.ropoiwzk.com/09-07-05_1454.jpg \
~piwosz 29-12-2012 23:43
Wszystkim, którzy narzekają, że w mieście nic się nie dzieje, a młodzież nie ma jak spędzać wolnego czasu, dedykuję dzisiejszy wieczór. Ścisk w knajpkach na starym mieście, że nie ma gdzie się wcisnąć. W większości młodzi ludzie, którzy wraz ze znajomymi spędzają czas. W filharmonii full mix bo jakiś koncert, ale to specyficzna grupa odbiorców. Kończę i idę do znajomych, nie marudźcie tylko w miasto.... :)
~łatwiej? 29-12-2012 23:59
łatwiej o mieszkanie? Zawiła, ja Cie prosze, ty już przestań p....
~ft 30-12-2012 0:05
W miescie, którym administrują ludzie o pogladach i postawach takich jak M.Z. i Z.K nie będzie rozwoju.
~Nie marudzić 30-12-2012 0:12
Na tym forum ciagle makontenci, ja byłem ostatnio w tearze norwida na "wieczorze kawalerskim" i muszę przyznać, że sala pękała w szwach. Nie wiem skąd wy bierzecie te ifnormacje, że w jelonce nic się nie dzieje, a może ci co siedząw knajpach, chodzą do filharmonii i do teatru nie mają czasu pisać na forum? Ludzie trochę optymizmu :)
~ 30-12-2012 1:36
wolę zostać nie mam ochoty na wielkomiejski wyścig szczurów już nie mówiąc o marnowaniu większości dnia na dojazd do pracy (jakby było mało tego że sama praca zabiera większość doby) na dodatek zarabia się tyle samo co tutaj (no chyba że się jest kimś super ważnym) a ceny w sklepach / mieszkania są o wiele wyższe ale wywieżć zawilca na taczce bardzo by się przydało
~taki jeden 30-12-2012 2:31
Gdybym o tym, jak wypadł prezydent miał wiedzieć tyle co tu czytam to wpadłbym w depresję a Marcinowi Z. radziłbym sepuku. Ale ja tam byłem. Od początku do końca. Widziałem, słuchałem i wiem jak naprawdę było. Malkontenci, dajcie se luz!... Impreza potrzebna, dobrze pomyślana i poprowadzona. Prezydent to facet kontaktowy z niezłym refleksem. Nie idealizuję, bo jest się czego czepiać, byle rzeczowo. Ta inicjatywa powinna być kontynuowana.
~sumienie 30-12-2012 3:50
~taki jeden |NO i co z tego? Słuchaj pampersiku,w tym kraju wszystko się wali .To będzie piękna katastrofa .Co tam Jelenia ,Polska POd rządami PO bankrutuje ,to sięnazywa "degrengolada" .
~ 30-12-2012 8:07
Jelenia Góra fajna jest.Brawo Panie Prezydencie. Szuru buru fanie jest.
~obywateljg 30-12-2012 8:21
w jeleniej mamy bibliotekarza w szklarskiej jset księgarz, bardzo cikawa perspektywa, bardzo ciekawaa , głosujcie dalej na tych nie.....
~Gal anonim 30-12-2012 8:55
A co z Jelfą? Co czwartek masowe zwolnienie Ona była chyba największym zakładem pracy i adzieją dla młodych a teraz? Jeden budynek na sprzedaż, za chwilę potężny magazyn też. Pod Rzeszowem się opłaca a w JG już nie. GDZIE PAN PREZYDENT MA OCZY? Jakie nowe miejsca pracy kiedy topnieją teraźniejsze? Sama założyłam tu rodzinę, mam 2 kierunki studiów, 3 j. obce i jestem "za dobrze" wykształcona żeby tu mieszkać! Sprzedać mieszkanie tu, to niemal utopia. Uciekam pod Poznań z rozżaleniem, smutkiem, ale samą miłością do JG nie utrzymam trójki dzieci :( :( :(
~ 30-12-2012 9:09
W Cerfurze 100 osób na bruk
~ 30-12-2012 9:16
Zawiła utopił dwa lata nadziei myślę o referendum na pewno wyłoni mądrzejszego Prezydenta Jeleniej Góry. Ja się podposuję dwiema rękami szkoda następnych dwóch lat.
~wróż 30-12-2012 9:30
Władza w stylu partyjnychPlugawców Oświeconych NIC tu nie zrobi. By mozna było sie rozwijać potrzebne NORMALNE KREDYTY NA N0RMALNYCH WARUNKACH BY CZŁOWIEK MAIŁ STAŁA STOPĘ OPROCENTOWANIA KREDYTU. Młodzi powinni od miasta dostać dotację na dopłaty do kredytów szczególnie odsetek ,bo to te są wyższe od raty kredytu. W 81 roku miałam 1.5 miliona na rozwój firmy na 3 % ,bo zlikwidowano moje stanowisko pracy wówczas stworzyć mogłem swój biznes, wybudować dom, posadzić drzewa. DZISIAJ MŁODYM NIC pAN ZWIŁA PO KUL historyk z brakami matematycznymi NIC NIE POMOŻE!!!!. Czego w KULu nauczono go ?Widać po owocach.!! Po dwudziestu latach pierdzenia w państwowe stołki pozostały Zawile HEMOROIDY, RUTYNA, KSENOFOBIA RASISTOWSKA I PARANOJA DESPOT ENICZNA władzy.
~wróż c.d. 30-12-2012 9:32
Młodzi zwijajcie się i jedźcie tam gdzie dostaniecie pracę i tanie lokum. Na ulicy Klonowica wczoraj widziałem 3 puste budynki. Jak twierdzą sąsiedzi 1 trzypietrowiec stoi pusty od roku. Kulowiec nie wie, że budynek niezamieszkały przez rok to 30% strat , a nie ogrzewany to dalsza dewastacja. Ile jeszcze mamy w jg pustych budynków ,których nikt nie kupił i niszczeją. Nowa Nazwa KULu To K kapitalistyczne U przykrzanie L udziom według mojej sprawdzonej teorii .Tego nauczono za młodu prezydenta i takie jest jego działanie i skończy się WŁADZA” CIECZKĄ SADYSTOIDALNĄ” CHYBA, ŻE JELENIOGÓRZANIE wywiozą go na ŚMIECI za cenę śmieci uchwalone a nie wyliczone matematyki zabrakło!!!
~Cieplice 30-12-2012 10:58
witam. wszystko pokazuje, iz prezydent mgr Marcin Zawiła powienien zostac jak najszybciej odwolany, zapraszam do debaty na FB: http://www.facebook.com/events/451483964909621/
~CIECHU 30-12-2012 12:00
A JA MAM ZAWILE I TO MIASTO W TYŁKU,ROBIE SWOJE I TYLE,CZASEM WBIJAM BY SIE NAPIC I WYSRAC BO TO MIASTO I WŁADZE TYLKO NA TO ZASŁUGUJA
~znm 30-12-2012 12:15
Przyzwyczajenie ,ot co.Normalka ,że rządzi warszawka.A jak ,to widac po likwidacji wojska i całego przemysłu w regionie.I tak mamy dalej komandosow posłłów.Ale zmiany musza nadejśc tu i teraz.
~jelun 30-12-2012 12:29
Do marudzacych - jak chcecie to wyjezdzajcie z waszymi trzema fakultetami i piecioma jezykami. Ile zarobicie np. We wroclawiu - gora 3.500 zl netto do tego kupcie sobie mieszkanie 60 m za 400.000 zl i splacajcie rate PO 2.000 zl przez cale zycie - super perspektywa, ja dziekuje zostaje w jeleniej. Tu tez Mona zarobic trzeba tylko troche wysilku rowniez intelektualnego, praca Sama was nie znajdzie
~do jelun 30-12-2012 12:39
a kto Ci pracę załatwił /Nie odpowiesz prawdy!Po co pytam?Żebyś swojemu sumieniu odpowiedzial ,jeśli je masz...Fajnie się pisze jak sie ma znajomkow na stolkach...o pracy tu.
~jelun 30-12-2012 12:44
Kolego prowadze wlasna dzialalnosc, do wszystkiego dochodzilem Sam. Pracy zatem nie musialem sobie zalatwiac ale sadzac PO tonie twojego pytania ty raczej czekasz NA zalatwienie pracy Sam jej nie znajdziesz - i to jest najwiekszy problem jeleniej - zaskakujaca nieporadnosc wiekszosci tu piszacych.
~sławek 27 30-12-2012 13:25
co za brednie ! Co to za spotkanie z jakimiś gamoniami ( bez urazy ) ale gdyby ktoś tam był co nie lubi prezydenta to by go zmieszał z błotem. Prawda jest taka że jelenia jest mało atrakcyjna i drogaaaaa wole mieszkać we wrocławiu lub pradze pozdro
~Anka, lat 27 30-12-2012 13:30
Do gość II - ceny biletów rosną w każdym mieście. Tak samo ścieków itp. Niestety, ciężkie czasy nastały dla każdego. Porównywanie się z Wrocławiem, który w ostatnich latach wyskoczył do przodu jak z procy, jest trochę śmieszne... bo my miastem wojewódzkim już nie będziemy i w konsekwencji - nie mamy szans na taki rozwój i takie pieniądze. Co do gór to jakoś ciągle widzę tłum na szlakach. I denerwuje mnie to, że nawet wysoko nie ma spokoju. Kultury w JG jest tyle, że nie wiadomo w co ręce włożyć! Tylko trzeba zacząć czytać i patrzeć, że są koncerty, wystawy, filmy... wszystkiego w nadmiarze. Wykształcenie - doktoraty to chyba są dla tych, co chcą zostać na uczelni? Taki do przemysłu się nie pcha. A inżynierem być, nawet po KPSW, jest w cenie, bardziej niż humanistą. c.d.n.
~Anka, lat 27 30-12-2012 13:33
c.d. tak samo ekonomistą... tylko trzeba się umieć dopasować. Kreatywny humanista też to potrafi, żeby nie było, że dyskredytuję. Nie ma już czasów sprzed 89, gdy pracę i mieszkanie dostawało się "bo się należy". Przecież przyszedł niż demograficzny, przez najbliższe 10 lat będzie coraz mniej studentów... niech to młodzi wykorzystają, mają taką szansę, jakiej ja, z pokolenia wyżu, nie miałam. Czas pokaże kto umie i chce, a kto tylko narzeka i narzeka.
~gość2 30-12-2012 13:55
Słuchajcie Pani Ani, mądrze prawi i bardziej zdaje sobie sprawę z rzeczywistości niż większość tych krzykaczy tutaj jak i tam w klubie przy Bankowej. Pozdrawiam
~pierdu 30-12-2012 14:04
NIECH ZAWIŁA ZWIJA SWOJĄ KITĘ I ZASUWA DO JAMY BO WIĘKSZEGO ŁGARZA TO MIASTO NIE WIDZIAŁO. WSTYDZĘ SIĘ TAKIEGO PREZYDENTA
~Bravo Anka 30-12-2012 14:17
Aż się nei chce wierzyć, że Pani Ania w tak młodym wieku ma tak "doświadczone" spojrzenie na rzeczywistość. Pani Aniu SZACUN!!!
~lika 30-12-2012 14:45
a ja bym chętnie wrócił do jelonki,niestety po studiach pół roku bezskutecznie szukałem pracy i w końcu musiałem pożyczyć kasę na samolot:(
~jacajg 30-12-2012 14:59
nawet DREX to odkryl i przenosi biuro konstrukcyjne do Gliwic, chyba uczelnia w JG za bardzo sie rozwinela... przerosla technologicznie sama siebie... hahhaah
~g72 30-12-2012 15:15
Pani Aniu, a Pani co kończyła? Może i w pewnych kwestiach niby wydaje się to rzeczowe, ale jak do tego przyłożyć już wiedzę socjologiczną, no to niestety przemawia przez Panią utopijne zaufanie do reguł wyznaczonych przez tak zwany wolny rynek! Proponuje z racji młodego dość wieku doczytać klasyków z dziedziny socjologii, wiedzy o systemach kulturowych i cywilizacji. Bo oklepane twierdzenia,że każdy kowalem własnego losu w społeczeństwie globalnym gdzie można być tylko przedmiotem konsumpcji w obiegu lub odpadem po konsumpcji, czy śmieciem. Dobra pozycja "Zycie na przemiał" Z. Baumana :)
~P Jelonek 30-12-2012 15:35
Widze ze okolo 80 procent wypowiedzi jest negatywnych .wiele z tych wypowiedzi jest prawdziwych zwlaszcza jesli chodzi o sposoby zatrudnienia.
~i ja jeszcze 30-12-2012 15:37
Oczywiście,że J.G. przy obecnej władzy ZDZIADZIAŁA. Ja również przeniosłam firmę do innego miasta w centrum Polski -na Mazowsze. Tam płacę podatki na radnych z PIS, gdzie miasto pod Ich rządami się dynamicznie rozwija.
~gość II 30-12-2012 16:08
Anno, oczywiście nie można porównywać Jeleniej Góry z Wrocławiem gdyż wielkość, potencjał i bogactwo tych miast jest całkowicie inne. Niestety ceny w Jeleniej zbliżają się do Wrocławia, zarobki nie koniecznie. Ostatnio "Gazeta Wrocławska" podawała ranking kosztów utrzymania się na Dolnym Śląsku i Jelenia zajmuje drugie miejsce po Wrocławiu, wyprzedzając Legnicę i Wałbrzych czyli miasta porównywalne. Czyli w jeleniej koszta są podobne jak we Wrocławiu ale możliwości dużo mniejsze. Piszesz o górach w których jest pełno ludzi, zgoda okolica są piękna miasto też ciekawe. Ale same widoki to za mało. Lubin to miasto dużo brzydsze, w zasadzie same bloki, czy centrum czy peryferie wszystko wygląda tak samo, Ale zarobki i poziom życia jest dużo większy. Zawsze można powiedzieć to dzięki KGHMowi
~gość II 30-12-2012 16:24
Jelenia Góra nie ma miedzi, ale ma wiele innych rzeczy i możliwości niewykorzystanych do tej pory. Termy nadal są w budowie ale spółka zarządzająca już istnieje i pieniądze bierze. Co do wykształcenia, to nikt nie gwarantuje nikomu pracy od tak sobie bo się należy.Problem w tym, że dziś nawet bardzo wysokie kwalifikacje niczego nie gwarantują. Pisałem o doktorach dlatego że sam wielu , którzy nie dostali pracy na uczelniach wyższych lub instytutach naukowych bo nie było miejsc, we Wrocławiu oczywiście, nie w Jeleniej.Dziś pracują jako kwiaciarze, lub zaopatrzeniowcy. Można zawsze stwierdzić żadna praca nie hańbi to prawda tylko człowiek kształci się w jakimś celu. Niestety Anno łatwo nie jest wręcz przeciwnie i umiejętności nie wystarczają.
~Vocalise 30-12-2012 16:35
Jelenia Góra nie jest wcale jak młoda kobieta. Przypomina żula spod sklepu. Nie rozwija się, nie dba o siebie i swoje dobra, nie dba o wizerunek, nie dba o pracę, nie dba o rodzinę, martwi się tylko by mieć co wypić i by wieczorem usadzić zad w miękkim fotelu... Młoda współczesna kobieta to dziś wykształcona, elegancka erudytka, po studiach, kursach gotowa do działania...najwidoczniej Pan Zawiła takich w życiu nie widział. Proszę nie obrażać młodych kobiet. a z tego miasta należy ociekać i to czym prędzej... od stycznia kolejne 100 osób zostanie bez pracy (carrefour)...ale co to obchodzi tego gbura! Marcinie Proszę pamietac by wszystkich znajomych poinformować o terminie rozpoczęcia zbierania podpisów pod swoja petycją, pomogę.
~Zon 30-12-2012 16:40
Do -Anka-27 w życiu wszystko się liczy ,zdrowie najwazniejsze ale prosze ,że bez kasy będziesz p. egzystowac,tu 0,20zł tam 5zł. no i miarka do ziarka.W Jeleniej G. to miasto ani turystyczne ani przemysłowe.Tutaj sprawuje władze czerwona komuna [od batki] i przefarbowani PO-marańczowi.Dbają o siebie [NEPOTYZM ]Gabi.i o swoje kieszenie,ręszta to płatnicy.Musisz p. raz jeszcze [27] przeżyc aby zrozumiec [lata].Z czym do Wrocławia się dopisujesz tam np. bilet 1,50 ulgowy tutaj 1.60 a od 25 01 2013 1.80zł.Było tutaj 1,27zł. tam 1,20zł.Tutaj 1.80zł. tam 1.50zł.I tak po kolei.Myslę,że jestes p. urzędnikiem ŁUPIACYM lud.
~Do vocalise 30-12-2012 17:00
I po co człowieku takie głupoty piszesz,w które jeszcze ktoś uwierzy, Careffour zwolni 100 osób, a zaraz Real (tudzież Auchan) zatrudni 200 albo 300. Więc proszę pomyśl co piszesz. Mi najbardziej podobają się komentarze anki 27lat, pisze senownie i logicznie. A jak ktoś tu pisze, że w jeleniej górze ludzie nei mają pieniędzy to mnie śmiech pusty ogarnia. W jelenie jest naprawdę dużo zamożnych ludzi, którzych staćna wiele, a to czy dany biznes w jelonce się opłaca czy nie zależy tylko i wyłacznie od zarządzania. Dlaczego przy Castoramie nie ma gdzie zaparkować i wewnątrz często brakuje koszyków a w Nomi puchy? Odpowiedzcie sobie sami. Pozdr.
~ 30-12-2012 17:15
Ostatni wpis to jakiś klakier Zawiły od propagandy sukcesu:)
~hmmm 30-12-2012 17:56
Jedno mnie zastanawia, pani Patrycja, która taki sukces odniosla w jeleniej gorze w sektorze publicznym - dostała prace z urzędu, prezydent tez zachecał do odwiedzania strony bip i szukania tam ofert, wiec zagladam i jakos nie widze tam tej oferty, która dostala p. Patrycja, a przeciez wszystkie wyniki stanowisk urzedniczych są publikowane? czy ktos to w logiczny sposob wyjasni? chetnie bym sie podjal takiej pracy jak pani Patrycja, tez znam 2 jezyki, a jestem bezrobotny.
~ 30-12-2012 17:59
Ciekawe czy miejscowi notable czytają komentarze i wyciągną może wnioski ,czy już całkowicie się wyalienowali
~KKK 30-12-2012 18:55
http://www.youtube.com/watch?v=LRd4NPYRQGY
~Dooo 30-12-2012 19:27
To ci rzadzacy to zwykła banda łobuzów,ONI z nas się smieja pośladkami,to uwłacza człowiekowi.
~ćwok 30-12-2012 20:24
... a na kogo głosowaliście, kto wybrał ICH? wy .., dla jaj wybraliscie bandę złodziei i kolejną bandę d...ntów . mata co chceta i róbta co chceta jełopki
~obywaatel 30-12-2012 20:50
Czy pamietace wybory, stali na majowce i prosili jak pieski zeby oddac na zwile glos, zenada, pluniesz w twarzy powie , ze deszcz pada
~ 30-12-2012 20:55
a tera zgłosujeta na wibratora bo jest trendy.. tak wam karza
~rumcajs54 30-12-2012 21:17
Racja, Panie Kazimierzu P. ale zastrzegłem się co do tych partyj, bo jestem kompletny neptek w tej materii. Jaka to jednak różnica jeśli idzie o Pana Z. K - żadna. Sądzę, że niezły jest jako pedagog i do pracy z młodzieżą. Nie Kwestionuje Pan jednak istoty rzeczy: mierny.... I na tym spotkaniu powinien być. To tak g'woli prawdy historycznej: PZPR, UW, PO - to cały Zygmunt. A co dla miasta, dla tej straconej przecież młodzieży ?
~mieszkawJG 30-12-2012 21:53
SZEF DIALOGU niedługo traci pracę, podobno takie wieści chodzą po mieście, ktoś zaczął skarżyć, że nie odbiera telefonów bo nigdy nie ma go w biurze.Ale będę się śmiał.
~po co? 30-12-2012 22:00
Po co p.Anna podaje wiek,,27lat"?Wydaje się ...............e,szkoda prądu.Życie mamy bardzo ciężkie,a w wieku ,,50" co?Eutanazja?
~Egon 31-12-2012 6:51
Z Jeleniej Góry trzeba uciekać gdzie pieprz rośnie,pan Zawiła raczy nas tylko podwyżkami wszystkiego co się da,lecz nie raczy zadbać o stworzeniu miejsc pracy,żeby było nas stać na coraz droższe życie w tej dziurze jaką jest Jelenia Góra!!!!!!!!!!
~ 31-12-2012 21:49
DZISIAJ 31.12,2012 BYŁAM OSTATNI DZIEŃ W PRACY, PONIEWAŻ SZEFOWA ZLIKWIDOWAŁA ETAT. JESTEM TRZECIĄ OSOBĄ W DOMU OD JUTRA BEZROBOTNĄ.... PANIE ZAWIŁA PROSZĘ DAWAĆ WIĘCEJ ZEZWOLEŃ NA BUDOWANIE MARKETÓW I BIEDRONEK BO JESZCZE SIĘ MAŁO OBŁOWILIŚCIE I ŻYCZĘ PANU I PANA KOLEŻANKOM I KOLEGOM ABYŚCIE DOŚWIADCZYLI TEGO SAMEGO CO JA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!DO PIOTRA JELONEK-UCIEKAJ CHŁOPCZE JAK NAJDALEJ BO NIE MASZ TUTAJ ŻADNYCH SZANS CHYBA ŻE MASZ DOBRE UKŁADY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~HaHa 1-01-2013 11:36
Panie Prezydencie, które firmy zatrudniły 580 pracowników, a które zatrudnią kolejnych 600!? Doskonale Pan wie, że w Jeleniej Górze nie ma pracy, a jak jest, to jest za marne grosze na umowę zlecenie i to dla studentów. Dla osób nieuczących się prawie w ogóle nie ma pracy, bo przecież lepiej zatrudnić osoby uczące się za mniejsze pieniądze na umowę zlecenie niż normalne osoby za normalne pieniądze na umowę o pracę. Taka niestety jest prawda Panie Prezydencie i dobrze Pan o tym wie!
~Anka, lat 27 1-01-2013 19:25
Ja bym jeszcze chciała, żeby w urzędzie rozpisali konkurs na pracownika do działu promocji... od roku czekam i nic. Niech się tam zmierzą wojujący na tym forum...
~ 1-01-2013 20:22
DO PIOTRA JELONEK------------PRZEŻYŁAM PONAD PÓŁ WIEKU, ALE TAKIEGO RZĄDZĄCEGO DZIADOSTWA JAK W URZĘDZIE MIEJSKIM JELENIA GÓRA TO JESZCZE NIE WIDZIAŁAM W SWOIM ŻYCIU !!!!!!!!!!!!DECYZJĘ MUSISZ PODJĄĆ SAM---------MAM SYNA Z WYŻSZYM WYKSZTAŁCENIEM JEST BEZROBOTNY, CÓRKA ŚREDNIE BEZROBOTNA. JA JESTEM OD DZIŚ 1GO STYCZNIA 2013 BEZROBOTNA BO SZEFOWA ZLIKWIDOWAŁA ETAT PONIEWAŻ ZŻERAŁY JĄ PODATKI !!!!!!!!!!! JAK SAM WIDZISZ PIOTRZE, ZAWIŁA NIC NIE ROBI W KIERUNKU NOWYCH MIEJSC PRACY !!!!!!!! CHYBA ŻE TWOJA RODZINA MA DOBRE UKŁADY------
~Kobieta 2-01-2013 11:16
Nawet w Sylwestra nie dali czadu! Oszczędzają na nagłośnieniu i oświetleniu imprez na ratuszu;/ Jaka tu rozrywka...
~Autor 2-01-2013 11:18
Aaaa i świat się nie kończy na studiach, bez nich ludzie lepiej radzą sobie w życiu!
~o2 2-01-2013 12:05
Ojej. Ankieta o tirach wisiała 2 m-ce. ankieta o prawdzie zeszła z tapety po tygodniu? Prezydent kazał zlikwidować? Zawiła! Pogrążyłeś przyszłość tego miasta.
~llllolo 2-01-2013 12:12
Carrefour zwalnia 100 osób, z tego zatrudnienie znajdzie 20 , a co z resztą? Real nie ma zamiaru zatrudniać większej ilości. Owszem otworzy możliwość pracy na akord na kasie - ale bez porządnej umowy - tylko na zlecenie. Jeśli ktoś jest naiwnym marzycielem i wydaje mu się,że w tym mieście jest dobrze, to niech przestanie ćpać!
~Leonidas 2-01-2013 14:00
Kiedy 6 lat temu po studiach ( dwa kierunki) wracałem do domu w pale mi się nie mieściło, ze przez kolejne 4 będę na bezrobociu. I to tylko dlatego, że jestem za dobrze wykształcony i nie mam ustawionej rodzinki ani znajomości w urzędzie (wśród kadry kierowniczego szczebla). Moje CV autentycznie trafiło do każdej firmy w mieście. Kupiłem 2 ryzy papieru i wydrukowałem 1000 CV oraz napisalem 1000 LM. Tak. Do każdej firmy szedłem z profesjonalnym LM indywidualnie pisanym. Moje CV leżało w każdej szkole, w każdym wydziale każdego urzędu, w każdym sklepie, na każdej stacji benzynowej itd. Po 4 latach bezskutecznej walki i każdych wakacji na segregacji śmieci w Holandii spakowałem się i wyjechałem z kolejną partią CV tuż za południową granicę. Dzisiaj jestem kierownikiem (c.d.n.)
~Leonidas 2-01-2013 14:05
...kierownikiem wysokiego szczebla w jednej z przygranicznych czeskich fabryk. Mam stalą pracę, ubezpieczenie. Za 3 miesiące się żenie. Bo w koncu stać mnie na rodzinę. Ale za 3 miesiące przestaje tez być obywatelem RP,a co najważniejsze obywatelem Jeleniej Gory. Chętnie dałbym w mordę "władzom" miasta Jelenia Góra, ale nigdy tego nie zrobię bo z kryminału bym nie wyszedł. Więc wszyscy młodzi i wykształceni. Wyjeżdżajcie do Czech. Pracuje tu wielu eks-jeleniogórzan. Dostają pracę od ręki. Nie trzeba znać czeskiego - firmy są niemieckie - preferowany jest więc język Niemiecki. A szanowny Zawiła niech przestanie uprawiać chorą propagandę sukcesu! Nikt już w to nie wierzy!
~ 2-01-2013 14:24
Oferta pracy dla technologa http://www.dobraprace.cz/560041-technolog-aplikace-pur.html
~ 2-01-2013 14:27
Praca dla inżyniera po chemii na stanowisko inżyniera produkcji MLADA BOLESLAW : http://www.dobraprace.cz/756248-vedouci-vyroby.html
~ 2-01-2013 14:31
Praca dla inżyniera. Modelowanie 3D w AutoCAD. atrakcyjne nagrody finansowanie dalszego kształcenia 5 tygodni wakacji zasiłki posiłek Kamenický Šenov Wyżywienie: natychmiast, jeśli trzeba. http://www.dobraprace.cz/797969-designovy-konstrukter.html
~ 2-01-2013 14:33
PRACA: Dyrektor Franchisingu oddziałów Recruitix stanowisko dla absolwenta ekonomii (doświadczenie kierownicze znajomość czeskiego) http://www.dobraprace.cz/795554-reditel-fransizove-pobocky-recruitix.html
~ 2-01-2013 14:34
Praca dla inżyniera: Projektowanie konstrukcji projektowanie według dokumentacji projektowej wykonanie dokumentacji projektowej produktu w 2D (ACAD) / 3D (Inventor) współpraca z wydziałami projektowania, zaopatrzenia, technologii, produkcji, przygotowania dokumentów na zakup materiałów http://www.dobraprace.cz/795864-konstrukter-vhodne-i-pro-absolventy.html
~ 2-01-2013 14:35
Praca dla inżyniera Planowanie produkcji - Liberec http://www.dobraprace.cz/802232-planovac-vyroby-116980282.html
~ 2-01-2013 14:38
Praca dla inżyniera: Key Account Manager (produkty techniczne) ZE ZNAJOMOSCIĄ JĘZYKA POLSKIEGO!!!!!!!! http://www.dobraprace.cz/802198-key-account-manager-technicke-produkty-id-1778011.html
~ 2-01-2013 14:39
Logistyka specjalistycznych projektów [5 tygodni wakacji], znajomość języka angielskiego (niemiecki będzie dodatkowym atutem), doświadczenie na podobnym stanowisku 1-2 lat, znajomość procesów logistycznych http://www.dobraprace.cz/802761-specialista-logistickych-projektu-5-tydnu-dovolene-hjmadd.html
~ 2-01-2013 14:41
Process Engineer [Elastyczne godziny pracy]umowa o pracę na czas nieokreślony. http://www.dobraprace.cz/802759-inzenyr-procesu-pruzna-pracovni-doba-hjmabd.html
~ 2-01-2013 14:45
A tu są oferty pracy dla: Doradcy finansowego, logistyka, technologa produkcji, Junior HR, Prywatny Bankier, FRENCH speakers - Customer Support in Airline, Konsultant SAP, Produkcja-Skoda, Takich ofert pracy w Jeleniej Górze nigdy nie bedziecie mieli. Firmy zwracają koszta kursu języka czeskiego i niemieckiego. http://hledani.monster.cz/libereck%C3%BD-kraj+liberec_12
~ 2-01-2013 14:49
Polecamy naukę języka Czeskiego. Bez tego pozdychacie z głodu za te nędzne polskie pensyjki co łaska.
~!!!! 2-01-2013 17:26
Miasto Decin się kłania
~Noe 2-01-2013 18:41
OMG!!! Co za forum propagandowej walki! Nawalają się jak miło: opozycja czyli "wiecznie wk~~ni" i rządzący czyli "z urzędu zadowoleni". Szkoda, że demokracja tak została wypaczona, że politycy i samorządowcy boją się przyznać do trudności czy szczerze powiedzieć co jest źle, z obawy, że, konkurenci polityczni nazwą ich nieudolnymi. Mamy propagandę sukcesu i opozycyjny wymiot czarnowidztwa - obie rzeczy absolutnie niestrawne! I wszyscy podają się za "zwykłych mieszkańców"! A pies wam m...y lizał, wy wiecznie panujący i wy wieczni pieniacze od referendów. Ja mam dość walki o stołki w imię "dobra Jeleniej Góry". Nie ma wizji pozytywnych zmian - nigdzie, po żadnej z politycznych stron w naszej kotlinie. I to jest największy problem! Dla wszystkich, głównie dla tych "zwykłych mieszkańców".
~Noe 2-01-2013 18:55
Myślimy porównawczo, więc nie da się tego uniknąć, ale warto uważać w porównaniach JG do innych miast. Z każdego miasta można czerpać pomysły konkretnych rozwiązań, ale stawianie do równania JG z Wrocławiem (czy innymi miastami) o zupełnie innych warunkach, zaprowadzi nas w dyskusji na manowce - to jakby na siłę dowodzić, że matematyczne równanie np. 1+1=20+4 jest prawdziwe. Wrocław to inna bajka: wielkość populacji, wielowiekowe centrum regionalne, siatka połączeń komunikacyjnych, silny ośrodek akademicki. Lubin, Legnica też odpadają do porównań przez KGHM. Gdyby JG miałą miedź, to nie byłoby w ogóle takich dyskusji. Lepiej porównywać JG z Bolesławcem, Zgorzelcem czy Wałbrzychem, choć odległość do granicy, autostrady czy Wrocławia też wiele znaczy dla rozwoju gospodarki oraz inwestycji.
~Noe 2-01-2013 19:18
Wszyscy widzą, że w JG może być lepiej - nie przesadzałbym ani z chwaleniem ani z krytyką. Argumentów dla obu stron jest bardzo dużo, ale taka nawalanka to zwykła walka polityczna - do władzy jak do koryta, wszystkich ciągnie podobnie. Pytanie o przyszłość JG dotyczy konkretnych rozwiązań i możliwości. Daleko nam do autostrady - połączenie do sieci dróg szybkiego ruchu jest niezbędne, ale to nie jest remedium na problemy - odległość do metropolii i autostrad się nie zmniejszy -w km będzie wciąż duża (koszt paliw). Turystyka - w góry przyjeżdża b.dużo turystów, ponoć tylu co na Podhale - tzn. że nasza wiara w turystykę jako lokomotywę rozwoju gospodarki jest naiwna, to wyświechtane hasło. W zamożnej Europie zyski z turystyki są dodatkiem do przychodów z innych źródeł. Trzeba je znaleźć.
~miastowa 2-01-2013 20:25
Panie Prezydencie, prosze zebrać opinie ludzi młodych i wykorzystać je do rozbudowy i rozwoju JG, a nie jak do tej pory tylko rzucać ogólnikami. jesli w najblizszym czasie nie powstanie w JG lub okolicy duzy zakład pracy, to w mieście zostana sami emeryci i niedojdy na zasiłku pasńtwa. Szkoły, przedszkola i złobki nie będa już w JG potrzebne, bo młodzi wyjeżdzają. Swoje miejsce do zycia lokują w miatach dających im prace i możliwość utrzymania rodziny, czego niestety JG im nie proponuje ani nie zapewni. Wałbrzych, Legnica nie wspomnę o dużych miatach już dawno nas prześcigneły, a my zostaniemy małym miasteczkiem, które turysta przebiegnie w 30 minut i nigdy więcej nie wróci , bo nie ma po co.
~miastowa 2-01-2013 20:36
Strefa turystyczna powinna obejmować Karpacz, Kowary i Szklarską Porębę, a nie Miasto Jelenią Górę. Nasze miasto nie wyżyje z turystyki nie posiada wystarczająco dużo atrakcji turystycznych, a same zabytkowe kościoły nie wystarczą. Panie Prezydencie, gdzie są Pana doradcy i ekonomiści - przysypiają biorąc pensje za darmo. Może wreszcie czas zweryfikować plany i zacząć inwestować w zakłady pracy, ale nie HIPERmarkety, bo te wypracowany zysk wysyłają za granicę. Zasady ekonomi mówią daj zarobić pracownikowi, a on wyda pieniądze i wprawi w ruch gospodarke. POLACY W JG SĄ BIEDNI, MAJĄ NISKIE PENSJE I ŻYJĄ ABY PRZETRWAĆ ....
~kontestator 4-01-2013 9:21
Byłem widziałem słyszałem. Porażająca infantylność młodych ludzi, zero konkretów, towarzystwo wzajemnej adoracji. Ogólnie porażka Zaprezentowana została bezsilność lokalnej władzy połączona z brakiem koncepcji. Nie daję mandatu tej bezwartościowej nastawionej na „ dorobienie” się władzy !!!
~leon 4-01-2013 11:01
Zamiast zatrudniać 580 pracowników po 1000 zł pensji netto można zatrudnić 1060 pracowników po 500 zł pensji netto..Będzie się czym pochwalić...
~leo 4-01-2013 11:05
Ja kochać Jelenia Góra..Ja się tu urodzić i mieszkać w Kalifornia...Ja kochać jELENIA GÓRA i wrócić tu jak byda umirać...
~Jacajg 4-01-2013 11:28
Zobaczcie co dzieje sie w tym miescie, otworzcie oczy, bo kim jestesmy jako mieszkancy? Przyklad dreksa: prezes jest niemcem, dyrektor produkcji : niemiec, dyr. Finansowy : niemiec, dyr. Logistyki: rumun... Czlonkowie zarzadu niemcy plus jeden polak - dyr. Ds rozwoju ( rowniez czlonek zarzadu)ktory zostaje przeniesiony do Gliwic. Czy my w tym miescie nie mamy zadnej kadry zarzadzajacej? Nie umiemy samo wprowadzac norm? dzialan? Jestesmy tania sila robocza wytworcza, nie znamy sie na niczym. Widac nie, ale skoro ostatniego Polaka tracimy w dreksie bedacego na kierowniczym stanowisku, to rzeczywiscie bedzie tak jak ktos wyzej to opisal. Trzeba stad spadac, bo pensje juz nie wzrosna, bo reszta sie boi cokolwiek zrobic... Trudno sie zegnac z rodzinnymi stronami, ale coz...
~leon 4-01-2013 11:30
Dajcie spokój M. Zawile....Robi co musi..Nawet propaganda sukcesu to stara tra\dycja w JG a musi do niej wracać aby nie gasić niebawem światła...Upadek tego miasta to kwestia 20 lat..Ostatnie ożywienie gospodarcze to pocz. lat 90 tych i zaku7py Czechów i Niemców na miejscowych targowiskach...Dodatkowo pogrążyła to miasto reformna administracyjna i oderwanie worka turoszowskiego...Czy nie pamiętaciew już świetnego samopoczucia P. Kusiaka ? Odczepcie się od Zawiły...
~Bambo 4-01-2013 19:19
A co na to Pan Pinior?
~ 4-01-2013 21:17
uciekac uciekac uciekac, gdzie pieprz rosnie. Nogi za pas i jak najdalej. Jelenia jest brudna, smierdzaca, bezrobocie i nuda.Kto tego nie widzi jest slepy i jakis nienormalny.
~MaćkoPL 5-01-2013 1:35
Oj ludzie ludzie, jakie wy pustaki jesteście wszyscy, w ogóle nie rozumiecie na czym polega problem tego miasta i tej części Polski. Właśnie wróciłem z pobytu w Rzeszowie i to czego tam doświadczyłem otworzyło mi oczy. Poznałem tam ludzi żyjących skromnie, dla których jajecznica na śniadanie to szczyt wypasu, ale wiecie co? Ani razu nie usłyszałem tekstu w stylu trzeba stąd uciekać, bo tu jest dziadostwo. Panuje tam zupełnie inna mentalność, tu jest Polska, nasze miejsce do życia, nie jest łatwo ale trzymamy się razem. Nikt nikogo nie nazywa nieudacznikiem dlatego, że nie skończył studiów i nie myśli o ucieczce za granicę, ludzie biorą życie takim jakie jest. Wypocząłem tam psychicznie i poważnie myślę o przeprowadzce w tamte strony, bo na samą myśl o powrocie do jelonki było mi niedobrze.
~rumcajs54 5-01-2013 11:13
Do Anki, lat 27: kiedyś już o tym wspominałem, teraz też: czy adresaci mniej lub bardziej sensownych wpisów wyciągają jakiekolwiek wnioski ? Czy w ogóle dociera do nich, że jest tu sporo materiału do przemyśleń i podejmowania określonych decyzji ? Na koniec - coś mi się wydaje, że w tym szaleństwie jest METODA ...
~Beatrix 5-01-2013 17:44
To uciekaj , kto Cie trzyma ? Droga wolna !
~Torin 6-01-2013 20:37
ja wyjeżdzam do ENGLED
~Patryk 25 7-01-2013 14:21
Panie Zawila jesli nie zrobi Pan czegos MADREGO dla mlodych To miasto podzieli los Łodzi i inych polskich miast. Prosze cos zrobic, ludzie wyjezdrzaja i to na szeroka skale..
~ 7-01-2013 23:05
- Jesteśmy znani jako rowerowa stolica Polski - stąd pochodzi Majka Włoszczowska i z naszym miastem kojarzy się Tour de Pologne – powiedział prezydent. - A także z wypoczynku. Na dodatek życie u nas jest tańsze, niż w metropoliach i łatwiej jest o mieszkanie. Co za argumenty. Jelenia Góra jest po Wrocławiu drugim najdroższym miastem na dolnym śląsku, tylko co z tego, skoro nie ma tu przyszłości dla młodych. Znajomy urządził synowi studentowi mieszkanie we Wrocławiu i powiedział, dla Ciebie nie ma tutaj powrotu. Wrocław jest drogi, ale są perspektywy. W tym mieście coś się po prostu dzieje, a tu? Nic oprócz obiecanek, cacanek. Panie Prezydencie. Dla kogo są te argumenty? Mnie one nie przekonują. To miasto powinno kwitnąć, być perełką, gdzie są inwestycje dla mieszkańców, gdzie solidne MZK
~do nicpoń 7-01-2013 23:17
wiadomo, że nic samo z siebie nie przychodzi, ale trzeba stworzyć odpowiednie warunki. Jakim cudem ma tutaj trafić poważny inwestor, skoro nie oferuje mu się atrakcyjnych warunków? Trzeba mu wyjść naprzeciw, coś zaoferować. Co Prezydent zaoferował? Nic. Głupie argumenty nie załatwią sprawy bezrobocia. Ludzie uciekają stąd, gdzie pieprz rośnie, bo tutaj nie mają szans rozwoju.
~MGRangol 8-01-2013 20:11
A ja wyjechałem z Jeleniej Góry do Niemiec mając magistra w kieszeni i żyję w luksusie. W Jeleniej Gorze już nie ma i NIE BĘDZIE PRACY: nie ma się co czarować. Zachęcam gorąco do masowych wyjazdów do Niemiec i nauki języków obcych. Proszę zostawić to miasto i tego niby prezydenta.
Shantahram 9-01-2013 11:12
Jelenia Góra jest jak kobieta którą się powinno kochać, tym czasem ta kobieta powoli zaczyna mieć naszej miłości dość. Ale przecież u nas coś się jednak dzieje bo mamy: Termy Cepil… ,eee to już chyba historia, która powtarza się co jakiś czas. Kiedyś basen przy Świerczewskiego teraz Sudecka był remontowany przez 7 lat. Obok miał powstać basen kryty – stoją tylko filary. Fikcyjną spółkę Termy Ciepl.. , która nie ma czym zarządzać, ale na jej utrzymanie trzeba bańkę z hakiem na rok wydać. Park w Ciepli.. ale nie dla wszystkich tylko dla wybrańców.
Shantahram 9-01-2013 11:13
Straż Miejską i jej super nowoczesny monitoring dzięki któremu nic nie trzeba robić. Tyle tabliczek ze znakami fotoradar na jednej ulicy w odległości 200m jeszcze żaden turysta nie widział. Za to mamy na plusie statystyki. Najdroższe magiczne żółte światła na Jana Pawła. cudowne puste miejsce w centrum Jeleniej Góry (Plac Ratuszowy) gdzie nic się nie dzieje bo „zgredy” spać nie mogą. Niedługo nawet kolarze będą nas omijać tak jak lotnej premii. Około 21 (zainteresowanych) radnych z różnych ugrupowań politycznych – rządzących za i po swojemu (pijarów, mobbystów, lewicowców, prawicowców), którzy zawsze podczas głosowania kierują się dobrem… spółek matczynych.
Shantahram 9-01-2013 11:14
Dzięki ich staraniom mamy podwyżki opłat za: pracę urzędników, bilety MZK, nieruchomości, wywóz śmieci i po cichu za wodę. Zrewitalizowaną w 100% Aleję Wojska Polskiego, dla wtajemniczonych przypomnę tylko, że była to tylko fikcja, a w realu było tylko 115 tyś euro przeznaczonych na ten cel (do dziś nie wiadomo co i gdzie …) Pełno dyskontów spożywczych, hipermarketów, ostatnim hitem jest świecąca pustkami galeria. Pełno banków i lombardów.
Shantahram 9-01-2013 11:20
By żyło się lepiej, ale nie nam tylko wybranym. Niestety obecny zwykły jeleniogórzanin jeszcze jest zbyt grzeczny i nie zadaje trudnych pytań. ON ZWYCZAJNIE OPŁACA CIĄGLE ROSNĄCE KOSZTY SYSTEMU.
~student pwr 12-01-2013 12:31
Zawiła powinien wspierać zdolnych studiujących w Jeleniej. Dla mnie nawet 100 zł byłoby miłym gestem. To mało, ale jednak.
~memfis 15-01-2013 11:51
przeciez ta jelenia sie nie rozwija, w miescie malo co sie dzieje. dodatkowo oprocz ,,galerii" Tesco nie ma nicccc. przyzam jelenia jest ladna, ale co z tego, jesli nie ma gdzie nawet pracowac.
~Ryś z Klanu 18-01-2013 9:55
Do wrocławskiego studenta-przedstawiciela inteligencji szpagatowej!Polonistyki to Ty z pewnością nie studiowałeś a szkoda bo z ortografią na bakier.Wstyd !!!
~Darek81 19-01-2013 13:22
Przybędzie 600 miejsc pracy jak postawią jeszcze z 10 Biedronek i kilka galerii handlowych, rzygać się chce jak czytam odpowiedzi Zawiły, KK ledwo piszczy, coraz mniej studentów, basen dostępny tylko dla KK, magisterki zrobić nie można a syf jaki był na KK 10 lat temu taki sam jak nie gorszy jest dzisiaj. To miasto to porażka...
~latek 24-01-2013 12:24
Jelenia to piekny region tylko nasi deputowani sa do wymiany dajcie ludziom szanse na prace
~... 9-02-2013 11:45
Albo się ją kocha albo nie... wszystko fajnie ale jak miasto nie oferuje pracy na godziwym poziomie to tylko to kochanie zostanie a samą miłością człowiek nie wyżyje niestety :(
~misia 213 24-02-2013 16:35
w Jeleniej Górze nie ma żadnej przyszłości, jeżeli chce się mieć pracę z której można jako tako godnie wyżyć, trzeba z tąd uciekać,
~ 9-03-2013 16:30
Jelenia Góra posuwa się po równi pochyłej. Niestety w dół. Główne szlaki komunikacyjne omijają Jelenią Górę szerokim łukiem. Pozostałe są w opłakanym stanie. Brak połączenia kolejowego z Niemcami, Czechami. Z Wrocławiem beznadziejne. Połączenie drogowe z Wrocławiem nie jest lepsze. Dojazd do Zgorzelca, jedynie 60 km, trwa nawet dwie godziny. W tej sytuacji inwestorzy poszukają lokalizacji w SSE w Wykrotach czy Wałbrzychu. Brak nowych inwestycji i napływu kapitału nie sprzyja rozwojowi drobnej przedsiębiorczości. Pan Zawiłła jest optymistą. Nie dziwi mnie to. Bez problemu znalazł pracę swojej żonie, wygryzając jednocześnie dyrektora Muzeum Karkonoskiego.
~Stefan 25-03-2013 15:19
Jelenia Góra jest jak stary, zapijaczony facet wracający nad ranem do domu. Albo cię obije, albo wydyma, albo jedno i drugie.
~Eliot Ness 21-05-2013 13:30
Młodzi wiejcie stąd bo nie stety Tu nie ma przyszłości ! Wszyscy widzą i wiedzą jak tu jest ! ! !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Msza odpustowa na Śnieżce

Serca pełne nakrętek

Czytelniczka: drogo i brudno

Czas na remont ulicy Ogińskiego!

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
837
Tak
37%
Nie
57%
Nie wiem
6%