MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

O pielęgniarstwie operacyjnym w Cieplicach

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 25 października 2013, 7:12
Aktualizacja: Sobota, 26 października 2013, 7:31
Autor: Mea
Fot. Mea
XI Konferencja z cyklu „Blok Operacyjny – Pielęgniarstwo Operacyjne w Polsce” zorganizowana przez Karkonoskie Stowarzyszenie Instrumentariuszek, rozpoczęła się wczoraj (24.10.) w Hotelu Cieplice i potrwa jeszcze dziś.

Na spotkanie przyjechało ok. 180 uczestników: dyrektorzy szpitali, kierownicy bloków operacyjnych, pielęgniarki oddziałowe, operacyjne, epidemiologiczne z całej Polski m.in. z Opola, Warszawy, Białegostoku, Katowic, Krakowa, Wrocławia czy też Zielonej Góry.

- Skupiliśmy się na ludziach z bloku operacyjnego, bo żadna maszyna nie zastąpi dobrze wyszkolonego pracownika. Poruszane były tematy m.in. nowoczesnego bloku operacyjnego i prezentowane działanie robota da Vinci, dzięki któremu chirurg może wykonać precyzyjnie zabieg – powiedziała Ewa Grabowska, pielęgniarka oddziałowa Bloku Operacyjnego Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej i przewodnicząca Karkonoskiego Stowarzyszenia Instrumentariuszek, która podczas konferencji mówiła o „Osobowości instrumentariuszki”.

Wykłady wygłosili znakomici lekarze m.in. prof. Krzysztof Bielecki z Warszawy, który jest wielkim autorytetem w chirurgii, prof. Wojciech Witkiewicz, prekursor robota chirurgicznego da Vinci, czy też prof. Wojciech Kielan, który jest konsultantem w dziedzinie chirurgii onkologicznej.

- W bloku operacyjnym liczy się praca zespołowa. Pielęgniarki operacyjne są bardzo ważnym elementem tej współpracy. Mnie pielęgniarki instrumentacyjne uczyły zawodu. Gdy operowałem pierwsze wyrostki to pielęgniarka mówiła mi, gdzie mam przeciąć i podwiązać. Mam ogromny szacunek do instrumentariuszek, bo współpraca z nimi jest podstawą sukcesu podczas operacji – mówił prof. Krzysztof Bielecki.

- Mówiłem o chirurgii robotowej. Pierwszy w Polsce i jedyny robot da Vinci, kierowany przez chirurga, jest obecnie w szpitalu we Wrocławiu, w którym pracuję. Opowiedziałem o pierwszych doświadczeniach w transplantologii w naszym kraju. Dzięki robotowi da Vinci zwiększyła się liczba dawców np. w Japonii, na wzrost liczę również w Polsce – podkreślał prof. Wojciech Witkiewicz, ordynator chirurgii ogólnej, naczyniowej, onkologicznej i transplantacyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu.

- Robot ten jest największym osiągnięcie elektronicznym, jakie zostało zastosowane w chirurgii. Możemy precyzyjnie operować dzięki dziesięciokrotnie powiększonemu obrazowi trójwymiarowemu oraz skanowaniu ruchów chirurga. Końcówka tego narzędzia porusza się w siedmiu płaszczyznach, co odwzorowuje ruchy nadgarstka chirurga – dodał.

Ponadto mgr Z. Korzeniewski wygłosił wykład na temat „Wpływ na innych w zasięgu ręki, mowa ciała w prac, M. Preseren mówił o „Zakażeniach w bloku operacyjnym”, mgr J. Włodarczyk-Rajska o „Współpracy między centralną sterylizatornią, a blokiem operacyjnym według najnowszych standardów postępowania, mgr M. Malara na temat „Jakość wykonywanych usług w bloku operacyjnym, a zdarzenia medyczne, dr O. Pelzer o „Raku jelita grubego u chorych wieku”, dr I. Wróblewska o „Różnicach i podobieństwach w pracy pielęgniarki asystującej chirurgowi w przeszłości i współcześnie”. Ponadto firmy medyczne prezentowały swoją ofertę i sprzęt na stoiskach.

– Już czwarty raz biorę udział w konferencji w Jeleniej Górze, bo poruszane tematy są bardzo interesujące. Przyjechałam tu z ośmioma instrumentariuszkami z mojego oddziału. Pracuję na bloku operacyjnym i tu mogę poszerzać swoją wiedzę na temat nowoczesnych technologii – podkreślała Maria Grzegorska, oddziałowa Bloku Operacyjnego z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

- Ciekawią mnie różne tematy np. „Osobowość instrumentariuszki”, ponieważ pracuję w tym zawodzie, czy też „Współpraca między zespołem operacyjnym” oraz „Nowoczesny blok operacyjny”. Nowatorskie rozwiązania, które poznaję na konferencjach wdrażam w moim oddziale, na którym mamy wreszcie blok operacyjny po remoncie i z nowym sprzętem godnym XXI wieku – powiedziała Bogusława Szatkowska, oddziałowa ze Specjalistycznego Szpitala w Wałbrzychu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Czytelniczka: drogo i brudno

Stalowe rumaki w Karpaczu

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~rumcajs54 25-10-2013 8:41
Wow ! Mgr Zygmunt K. w takim gronie z wykładem, no brawo, brawo ;-) A o jakim wieku mówił dr. Pelzer ?
~/ 25-10-2013 8:49
Ale bełkot
~Kot 25-10-2013 9:07
to nie ten Korzeniewski, ten nasz to Korzonek od dialogu niespołecznego!
~emeryt 25-10-2013 10:15
Wzięli by się za robotę ,a nie znowu balowali za cudze pieniądze. Jle taka przyjemność kosztuje i lepiej by było aby te pieniądze zostały w szpitalach.W Szpitalach chorzy czekają na lekarzy po kilka długich godzinach ,a tu tylko stracony czas.Wczoraj była moja bliska osoba w szpitalu na badaniach o godz 10 ,a wyszła o 17godz.Kiedy wreszcie będzie w naszym kraju dobrze.
~pies 25-10-2013 11:34
odp Kot zgadza się to nasz jąkający się komunista :-)
~misia31 25-10-2013 12:42
Pielęgniarki instrumentariuszki jeżeli organizują konferencje to za każdym razem z własnych funduszy i częściowo ze składek stowarzyszenia takie konferencje to ważna sprawa byłam raz na takiej konferencji i wyniosłam z niej ogromną wiedzę wiele my jako pielęgniarki musimy się uczyć aby sprostać nowoczesnym nowinkom technicznym z dziedziny medycyny dla poprawy jakości świadczonych usług dla pacjenta i jego rodziny. Pozdrawiam wszystkie koleżanki z bloku i pielęgniarki. Magda z Jeleniej Góry
~ciepliczanka2 25-10-2013 20:34
Co robił na tym spotkaniu mgr.Z.Korzeniowski, przecież to facet od dialogu społecznego.Mamy nadzieję że lekarze chirurdzy i instrumentalistki nauczyły się od niego jak zagadać do pacjenta zwłaszcza podczas n a r k o z y /aby dobrze się spało/ .Ten facet jest [rprzez prezydenta wysyłane na nudne wykłady i spotkanie bo sam jest nudny,i nie uśnie podczas wykładów.Prezydencie nie ośmieszaj Jeleniej Góry takim przedstawicielem.Mamy nadzieję ,że ten pan /Korzonek/ po wyborach skończy jak p.Papaj -Dziękujemy tym panom"Niech już skorzystają z dobrodziejstwa emerytury -zwłaszcza P.Korzeniowski bo tylko się ośmiesza .Nic nowego nie wprowadza ani nie doradza dla J.G. a tylko zajmuje miejsce młodym i to za duże pieniądze.Zyczymy odejścia,zdrowia na emeryturze.pa.pa.
~ 25-10-2013 23:48
Popieram Ciepliczankę2, popieram w pełni :) Prof. Wojciech Witkiewicz i Korzonek...zestawienie "perfekcyjne".
~ 27-10-2013 16:52
Proszę Państwa byłam na tej konferencji i uważam, że jeżeli ktoś pisze tak negatywne wypowiedzi , to nie wie co pisze...dlaczego? Otóż odpowiadam,... gdyby personel medyczny nie szkolił się (za własne pieniądze) to nie byłoby możliwości rozwoju w żadnej dziedzinie medycyny. Dziękuję zespołowi szpitala w Jeleniej Górze, że tak wspaniale przygotowali konferencje. Instrumentariuszka z Zielonej Góry
~do emeryta 28-10-2013 10:15
Prostak z Ciebie. Pielęgniarka z bloku operacyjnego musi się dokształcać, jeśli ma dać sobie radę w szybko zmieniającej się rzeczywistości. I nie do pielęgniarek miej żal o kolejki w szpitalach. One nimi nie zarządzają.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Co z odpadami po Green Energy Power?  

Śmierć na żwirowni

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Dla komfortu pasażerów

Opieka nad seniorem – darmowe szkolenie

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
128
Tak
41%
Nie
52%
Nie wiem
8%