MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

O oświacie kulturalnej na GreKo w Bambergu

Wiadomości: Powiat
Sobota, 8 lutego 2014, 8:05
Aktualizacja: Niedziela, 9 lutego 2014, 7:35
Autor: Mea
Fot. Archiwum Starostwa
Powiat jeleniogórski wziął udział w Seminarium Oświatowym w Bambergu podczas targów rodzinnych Familienmesse Plus. – Spotkanie zorganizowane było w ramach międzynarodowego projektu GreKo, w którym bierzemy czynny udział – mówił Wiesław Dzierzba, dyrektor Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze.

- W styczniu to my zrobiliśmy seminarium w ramach projektu GreKo, na temat organizacji masowych imprez sportowych, na przykładzie Pucharu Świata w Narciarstwie Biegowym w Szklarskiej Porębie. Tym razem wzięliśmy udział w spotkaniu poświęconym oświacie kulturalnej i wychowaniu młodzieży m.in. poprzez zajęcia pozalekcyjne – wyjaśnił Wiesław Dzierzba.

Oprócz delegacji ze starostwa w seminarium wzięli też udział eksperci z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kowarach oraz partnerzy projektu z Holandii i Niemiec.

- Wśród ekspertów znaleźli się pracownicy Wydziału Oświaty Städteregion Aachen, nauczyciele i uczniowie Szkoły Leeuwenborgh z Maastricht w Niderlandach, którzy przybliżyli realizację projektu „Euregio” Europejska Stolica Kultury 2018. Przedstawicielka Fundacji Genshagen Christl Hartmann-Fritsch opowiedziała o projektach „Apollo 18” dla młodzieży w zakładach poprawczych- opowiadała Ewelina Ostrowska z WPTiS.

Z kolei Melani Jager przybliżyła w swoim wystąpieniu działalność Serwisu Kulturalno-Szkolnego w Bambergu, który dofinansowywany jest przez samorządy oraz ze środków Fundacji BOSCH, a realizuje projekty przy współpracy Miasta i Powiatu Bamberg. Ze strony polskiej w roli ekspertów wystąpiły: Krystyna Patynowska i Gabriela Kolaszt – wicedyrektorki szkoły w Kowarach.

– Panie opowiedziały o zaangażowaniu kowarskich uczniów w działania kulturowe na rzecz miasta m.in. poprzez uczestniczenie w kołach teatralnych, zespołach muzycznych, organizacji okazjonalnych imprez. Mieliśmy też okazję porozmawiać z młodzieżą holenderską, która okazała się wielojęzyczna i wielokulturowa. Jedna z uczennic pochodziła bowiem z Polski, mieszkała też w Niemczech, znała więc język holenderski, polski, niemiecki, angielski oraz francuski. Kolejna uczennica pochodziła z Albanii – powiedział Wiesław Dzierzba.

Gościem specjalnym seminarium był burmistrz Miasta Buttenheim Johann Kalb, zaprzyjaźniony z powiatem jeleniogórskim, który wystąpił jako potencjalny kandydat do objęcia stanowiska starosty powiatu Bamberg w zbliżających się wyborach w marcu 2014 roku.

W ramach seminarium uczestnicy zwiedzili również halę targową Familienmesse Plus w Gimnazjum Eichendorff w Bambergu, gdzie mogli przyjrzeć się prezentacjom szkół, uczelni, instytucji kulturalno-oświatowych oraz wziąć udział w otwarciu targów, których dokonał wicestarosta powiatu Bamberg. Zaprezentowało się ok. 150 wystawców.

Ogłoszenia

Czytaj również

Powstanie trasa rowerowa – sprostowanie

Raport NIK dotyczący m.in. MZK Jelenia Góra

Przetarg na kolejną stację

Cieplickie place

Nowy program "Moja woda"

Tak nie wolno parkować!

Frekwencja dopisała. Będzie skatepark?

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
610
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
13%