Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 7890
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O ograniczeniach i możliwościach niepełnosprawnych

Piątek, 14 października 2016, 8:01
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: O ograniczeniach i możliwościach niepełnosprawnych
Fot. Organizator
Osoby niepełnosprawne oraz przedsiębiorcy spotkali się we wtorek (11.10) z przedstawicielami PFRON–u. – Sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy nie jest łatwa. Dlatego tak ważne jest upowszechnianie wszelkich informacji, które choć trochę mogą ułatwić im życie lub przybliżyć je do pracy – mówi Małgorzata Pokosz z Fundacji Aktywni XXI.

Podczas spotkania mówiono m.in. o jednym z programów realizowanych przez PFRON, a w Jeleniej Górze przez Dział Rehabilitacji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - „Aktywny Samorząd”.

- Jego celem jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo beneficjentów programu w życiu społecznym i zawodowym i w dostępie do edukacji. Adresatami są osoby niepełnosprawne, głównie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności – wyjaśnia Małgorzata Pokosz.
Informacje o naborach i dokumenty znajdują się na stronie internetowej MOPS w Jeleniej Górze, w Dziale Rehabilitacji http://www.mops.jelenia-gora.pl/index.php/pl/dzial-rehabilitacji/aktywny-samorzad (dla mieszkańców Jeleniej Góry, natomiast mieszkańcy powiatu jeleniogórskiego wnioskować mogą w PCPR).

- Tam też można uzyskać informacje o innych programach adresowanych do osób z niepełnosprawnością – relacjonuje Małgorzata Pokosz. Np. osoby niepracujące, które mają pomysł na biznes mogą uzyskać dofinansowanie na otworzenie działalności gospodarczej do wysokości 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Pracodawcy natomiast mogą uzyskać refundację środków na stworzenie stanowiska pracy dla osoby z niepełnosprawnością, a także na remonty i dostosowanie pomieszczeń oraz szkolenia pracowników z niepełnosprawnością. Dużą zachętą dla pracodawców do zatrudniania osób z orzeczeniem o niepełnosprawności może być comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia takiego pracownika. W przypadku pracodawców zatrudniających mniej niż 25 osób w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy nie ma żadnych dodatkowych warunków. Wysokość dofinansowania jest uzależniona od stopnia niepełnosprawności pracownika – dodaje.

O tym i o wielu innych sprawach mówiły podczas spotkania: Sylwia Myślicka – kierownik Działu Rehabilitacji w MOPS oraz Magdalena Kowanda – inspektor w tym dziale.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Rozwój i praca pomimo niepełnosprawności”, realizowanego przez Fundację Aktywni XXI, współfinansowanego przez Miasto Jelenia Góra, w ramach programu celowego z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.

Kolejne spotkanie z tego cyklu odbędzie się 15 listopada br. o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy al. Jana Pawła II w Jeleniej Górze.
- Tym razem zaprosiliśmy przedstawicieli Powiatowego Urzędu Pracy oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Już dziś zapraszamy osoby zainteresowane przepisami dotyczącymi zatrudniania osób niepełnosprawnych. Ograniczeniami, ale i możliwościami – dodają organizatorzy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo zagłosujesz w 2 turze wyborów w Jeleniej Górze?

Oddanych
głosów
555
Jerzy Łużniak
43%
Hubert Papaj
57%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Karkonosze
Wniosą dwie dziewczynki na Śnieżkę!
 
112
Najechał na autobus
 
112
Potrącenie dziecka
 
Polityka
Jelenia Góra: 2 tura Łużniak vs. Papaj
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group