MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 12 sierpnia
im. Klary, Juliana

O niepodległości z pieśnią na ustach

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 12 listopada 2010, 11:18
Aktualizacja: 11:29
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Jednym z elementów obchodów Narodowego Święta Niepodległości był koncert w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Na występ złożył się koncert filharmoników dolnośląskich oraz wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni.

Wydarzenie było pomysłem posłanki Prawa i Sprawiedliwości Marzeny Machałek, która już po raz trzeci w sposób niesztampowy włącza się w miejskie obchody niepodległościowego święta. Zabrzmiały znane melodie: „My pierwsza brygada” autorstwa Tadeusza Biernackiego i Andrzeja Hałacińskiego, z muzyką z marszu syberyjskiego pułku wojsk carskich; „Pierwsza Kadrowa” Tadeusza Ostrowskiego i Wacława Kazimierza Graby-Łęckiego; „Szwoleżerowie”, autorem tekstu jest Włodziemierz Gilewski, melodia szlagieru kabaretowego Kadisz; „Rozkwitały pąki białych róż” autorstwa Jana Emila Lankau, muzyka Mieczysława Słobudzkiego.

Wspólne śpiewanie prowadziła Honorata Magdeczko-Capote, aktorka Teatru Maska, oraz Robert Wróblewski, akordeonista. Do śpiewu włączyli się również jeleniogórzanie oraz przybyli na uroczystość kandydaci na urząd prezydenta: Marzena Machałek, Marek Obrębalski oraz Marcin Zawiła.

- Jest to stała uroczystość, którą obsługujemy na zlecenie miasta. Najpierw w kościele odbyła się msza a później została zagrana wiązanka melodii żołnierskich oraz bardziej współczesne utwory. Koncert ma oczywiście wydźwięk narodowy o cechach typowo wyzwoleńczych i stanowi finał dzisiejszych uroczystości z okazji 11 listopada, czyli Narodowego Święta Niepodległości – powiedział Marek Fligier Kapelmistrz Orkiestry Dętej przy Filharmonii Dolnośląskiej.

Marzena Machałek przekazała zgromadzonym jeleniogórzanom śpiewnik okolicznościowy, w którym znajdują się teksty najpiękniejszych i najpopularniejszych polskich pieśni patriotycznych i żołnierskich. Było tyle osób zainteresowanych śpiewnikami oraz uczestniczeniem w koncercie, że nie starczyło tekstów dla wszystkich. Mimo tego w kościele zapanowała atmosfera narodowej jedności i ogromnej dumy z bycia Polakami.

- Koncert bardzo mi się podobał i uważam, że Polacy potrzebują takiego podniesienia ducha narodowego. Święto Niepodległości uczy nas odpowiedzialności za to co robimy, za to jak wobec siebie postępujemy, uczy nas przede wszystkim odpowiedzialności wobec kraju. Uczy nas patriotyzmu w trochę innym wymiarze jak kiedyś, uczy nas także odpowiedzialności za nasz kraj w wymiarze tej codzienności, patriotyzmu, który odnajdujemy właśnie w naszej codzienności m.in. poprzez pracę, poczucie jedności obywatelskiej, korzystanie z tych dóbr, które wspólnie tworzymy, kreowanie pewnych postaw, by być wzorem dla młodzieży. By młode pokolenie także dbało o teraźniejszą i przyszłą Polskę i było dla nas tym cudownym horyzontem przyszłości – powiedziała nam Elżbieta Kotlarska, prezes Jeleniogórskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego i Stowarzyszenia Jeleniogórski Klub Literacki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Cenny nabytek ratusza

Renowacja malowideł

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Click 12-11-2010 18:02
Pani Machałek - proszę udać się na Podkarpacie i tam bratać się ze swoimi przyjaciółmi z ludu bożego: jest was tam znacznie więcej - będzie łatwiej.
~MEG 12-11-2010 18:23
Click - możesz jaśniej opisać powód swojego niezadowolenia? Dziesiątki ludzi zostało po mszy, aby wspólnie śpiewać piękne, patriotyczne pieśni, niestety coraz bardziej zapominane. Bardzo udana impreza i stosowna do tego dnia. Brawo Pani Marzeno Machałek za pomysł. Jestem za Panią.
~tata 12-11-2010 19:06
http://grzegorz-niedzwiecki.blog.onet.pl/Niepodleglosc,2,ID417015704,DA2010-11-12,n
~Angelika 12-11-2010 19:39
Ta bez beretu to ja ;DD
~Click 12-11-2010 21:16
MEG - Ulegnę twojej prośbie i pozwolę sobie na krótki komentarz. Nie mam nic przeciwko śpiewaniu pieśni patriotycznych, jeżeli ktoś odczuwa taką potrzebę. Tradycję narodową należy pielęgnować i krzewić, szczególnie wśród ludzi młodych. Tradycja ta nie jest jednakże monolityczna - z wielu rzeczy możemy być dumni jako Polacy, ale wielu powinniśmy się wstydzić i raczej pozostawić historykom do a...lizy. To temat osobistych ocen, opartych w dużej mierze na światopoglądzie religijnym, wiec nie miejsce, aby tu podejmować polemikę na ten temat. Obrzydliwym jest sposób, w jaki pani Machałek, korzystając ze Święta Niepodległości wykorzystuje gospodarzy obiektu i lud boży tam zgromadzony do własnej kampanii wyborczej. Nie wątpię, iż liczy ona na przychylność przywódców katolickich w ich wystąpieniach z ambony.Nawiasem mówiąc, bardzo się dziwię, że organizacja, w której siedzibie odbył się ten koncert, nie dorobiła się do tej pory, korzystając ze sprawdzonych wzorców swoich poprzedników ideologii
~Click 12-11-2010 21:27
cd. ... ideologii totalitarnej, własnego codziennego organu prasowego pt."Trybuna Ludu Bożego".
~mim 12-11-2010 22:07
Click - daj spokój...
~~~ 17-11-2010 19:56
jestem na zdjęciu:)
~romantica 7-01-2011 20:04
Przy zdjęciu 24 rozmarzyŁam się....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Śmierć na żwirowni

Burzowe opowieści  

"Skarb Templariuszy" – powstało słuchowisko

Więcej bobrów na jeleniogórskim Zabobrzu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
691
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
5%