MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

O najbardziej znanej w Niemczech Polce–sprzątaczce

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 27 listopada 2012, 10:09
Aktualizacja: Środa, 28 listopada 2012, 7:27
Autor: Elster
Fot. Agrafka
Wczoraj (26 listopada) na deskach Teatru im. Norwida w ramach Jeleniogórskiej Sceny Kabaretowej zaprezentowano spektakl „Pod niemieckimi łóżkami” w reżyserii Łukasza Witta–Michałowskiego, przygotowany przez Impresariat Teatralny Eskander.

Inspiracją do scenariusza autorstwa Agnieszki Głębickiej i Bartłomieja Kasprzykowskiego była wydana w Niemczech książka „Unter deutschen Betten - Eine polnische Putzfrau packt aus” napisana przez trzydziestodwuletnią Polkę Justynę Polańską (pseudonim), która przez wiele lat trudniła się „na czarno” sprzątaniem w niemieckich domach. Pracowała u adwokatów, księży, rabinów, policjantów, polityków i sędziów. Ta publikacja podbiła tamtejsze księgarnie i - po sześciu godzinach od rozpoczęcia sprzedaży - trafiła na listę stu bestsellerów. Teksty Polki pracującej w Niemczech stały się znane również i w naszym kraju. Owa polska wersja książki ukazała się także jako audiobook „Pod niemieckimi łóżkami - zapiski polskiej sprzątaczki”, gdzie jako lektorka występuje Julia Kamińska, czyli Ula Cieplak z telenoweli TVN „BrzydUla”.

Treścią komediowego spektaklu w reżyserii Łukasza Witta-Michałowskiego jest historia młodej Polki, która dzięki swojej demaskatorskiej książce znalazła się w centrum zainteresowania, stała się najbardziej znaną sprzątaczką Niemiec. Z dnia na dzień dziewczyna staje się celebrytką i gwiazdą, częstą bohaterką artykułów w prasie kolorowej typu „Życie na śmierdząco” oraz brukowych portali plotkarskich.

Spektakl miesza konwencje i operuje paradoksami. Ale oprócz zabawy formą, to także naśmiewanie się ze środowiska telewizyjnego i filmowego. Polka-sprzątaczka jest zapraszana do programu reality show, który prowadzi Jan Opóźnialski. Reżyser Andrzej Bujda chce zrealizować film „Człowiek z wiadra”, powstaje opera o sprzątaniu, scenarzystka Ilona Łebska myśli o obsadzie serialu „S jak sprzątanie”. A wszystko zapowiada Łukasz Nowicki, jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów znanych z reklam i dżingli informacyjnych.

Zabawa jest przednia, a na scenie co chwilę pojawiają się mniej lub bardziej czytelne klucze do parodiowanych postaci ze sceny politycznej. Ironia wobec popularnych postaci ma na celu obnażenie ich interesowności, karierowiczostwa, czy zadufania w sobie. Pojawia się choćby takie stwierdzenie: - „Ja kiedy jadę z moim kotem na wakacje, to już w samolocie widzę Niemców, i w kanapkach, i w Sopocie, i w kompocie też ich widzę. I z przykrością stwierdzam oczywistą oczywistość, że Niemcy mimo iż przegrały II wojnę światową to rozpanoszyli się na całym świecie i teraz na swoich zamkniętych osiedlach organizują małe domowe oboziki pracy dla polskich sprzątaczek”. W jednej ze scen spektaklu znajdujemy nawiązanie do „Wesela” Wyspiańskiego, gdy Poeta mówi do Panny Młodej wskazując na jej serce: „A to Polska właśnie”. Chwilę później wymieniana jest znana z imienia Kazia Szczuja, która nazywa posłów talibami.

Całość ma wdzięk komedii. Żonglerska zabawa konwencjami, zaskakujące przejścia między fikcją sceny a rzeczywistością, aktorami a publicznością. Pokaz aktorskiego kunsztu dała Tamara Arciuch w roli Justyny Polańskiej, dzielnie wspierana przez świetnie parodiującego Bartosza Opanię, kojarzonego dotąd przede wszystkim z rolą doktora Latoszka z opery mydlanej TVP2 „Na dobre i na złe”, oraz Bartłomieja Kasprzykowskiego, znanego z głównej roli hauptmanna Hansa Klopssa w sitcomie Polsatu „Halo Hans!”.

W połączeniu z efektami świetlnymi oprawę dekoracji stworzył Maciej Chojnacki. Trzeba przyznać, że jego oszczędna scenografia zbudowana z plastykowych wiader oraz jeszcze oszczędniejsza muzyka Maxa Kowalskiego doskonale podkreślają kabaretowy charakter spektaklu.

Dosłowność i realizm miesza się z fikcją, sytuacja na scenie zostaje naszpikowana polskimi realiami z polityką włącznie i kabaretowymi gagami. Jest to widowisko, podczas którego jest miejsce i na śmiech, i na głęboką refleksję. To jest śmiech Gogolowski - „Z czego się śmiejecie? Sami z siebie się śmiejecie!”. To jedna z tych komedii, które przypominają aż nadto dobitnie, że teatr to nie tylko mistyczne przeżycia, ale i zwykła rozrywka - jeśli ktoś lubi gruby dowcip.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rekordowy zlot

Dobra zabawa w SOSW

Dużo serca i ciepła w schronisku dla zwierząt

Komentarze (37) Dodaj komentarz

rymcycymcy 27-11-2012 10:31
Hmm jakby to powiedzieć ...;) Jak zobaczyłem tytuł, to już wiem jaka będzie jazda komentarzowa ! :) ...halo trole, pobudka !!! :)
~ 27-11-2012 10:41
ale obelga i potwarz dla naszego kraju
~ 27-11-2012 10:52
"I z przykrością stwierdzam oczywistą oczywistość, że Niemcy mimo iż przegrały II wojnę światową to rozpanoszyli się na całym świecie i teraz na swoich zamkniętych osiedlach organizują małe domowe oboziki pracy dla polskich sprzątaczek”. ha ha ha haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...czy te sprzataczki to zmuszane sa do pracy w Niemczech????? wywozone na przymusowe roboty? jada tam, pchaja sie dobrowolnie. Nikt ich tu nie ciagnie.
~JM 27-11-2012 10:57
Świetne ujęcie rodzimego światka "szołbizu" z satyrycznym zacięciem. Brawa dla pana Kasprzykowskiego - był rewelacyjny. Spektakl udany, smaczki w formie odniesień do polityków, celebrytów - super.
falszywy_rуmcycymcy 27-11-2012 11:23
Hmm jakby to powiedzieć ...;) wpis o 10:31 nie był mój ;) ...klony budzą się wcześniej ! :)
~ 27-11-2012 11:24
Tez jestem za wylaczeniem mozliwosci komentowania. Ale zastanowcie sie: jada tam dobrowolnie, przeciez nikt ich nie zmusza.... potem narzekaja i pisza ksiazki. Znam taka jedna Polke-cwaniare tu, w Niemczech. Sciaga Polki do pracy (sprzatanie, opieka). Za posrednictwo bierze haracz, potem jak zostana przyjete od pensji dostaje od nich jeszcze po 50 euro miesiecznie. Sama zyje na socjalu. O takiej trzeba zrobic sztuke teatralna!
~ 27-11-2012 11:32
lepiej być polską pracowitą sprzątaczką w Niemczech, niż obleśnym niemieckim sexturystą w Polsce
~Zensa 27-11-2012 11:35
Fajny był młody Bartek Opania jak parodiował Pospieszalskiego i jego show. Ha!! Ha!! A jego tato Marian Opania odmówił objęcia roli Lecha Kaczyńskiego.
~ 27-11-2012 11:40
niemiecki sexturysta? Przeciez oni jezdza do Tajlandii...tam sa ladniejsze.....
falszywy_rуmcycymcy 27-11-2012 11:42
vikusiu spróbuj nacisnąć na komputrze guzik z podobnym znaczkiem Ф ;) ...gwarantuję, że nie będziesz mieć możliwości komentowania ;) ...i jak to mówi kolega chwdp: PO PROBLEMIE...
~ 27-11-2012 11:43
tu też są ładne, te brzydkie wyemigrowaly...
rymcycymcy 27-11-2012 13:13
11:42 | rуmcycymcy | ...nie zaczepiaj mojej koleżanki ! ..to raz ! :) ...a po drugie jak chcesz podrabiać rymcy, to pisz już coś z sensem i ...po linii ! :) PS: ...i nie używaj wersalików ! :)
~ 27-11-2012 13:19
matko, tu mozna sie pogubic od tych klonow.Rymcy! Ty mi musisz dac zawsze jakis znak specjalny, ze to ty!!!!
~Widz 27-11-2012 14:30
Świetne trio Tamara Arciuch-Bartosza Opania-Bartłomiej Kasprzykowski!!! Dobry temat, Polacy rozprawiają o narodzie, o patriotyzmie, ale nie rozumieją, że np. płacenie podatków (w Niemczech) jest też patriotyzmem. Taki niecodzienny „inny” kabaret z inteligentnymi tekstami.
~oooo 27-11-2012 15:37
rym cy nie rym - to jedna osoba, Bzdurą jest, że pod tym samym loginem są zalogowane dwie różne osoby - wciskanie kitu tylko po co? Byle pisać?
CН.W.D.P. 27-11-2012 15:58
oooo, TEŻ DOMNIEMYWAM, IŻ KOLEGA TROLLIK CZUJE SIĘ ODRZUCANY I WZGARDZANY PRZEZ SPOŁECZNOŚĆ FOFUMOWĄ... I PRÓBUJE SIĘ POKAZAĆ Z INNEJ STRONY, NIE TRACĄC PRZY TYM DOBREGO "IMIENIA" rymcycymcy...
~ 27-11-2012 16:06
chwdp- obudziles sie? wstales? Kawki?
CН.W.D.P. 27-11-2012 16:24
PIJĘ KAWKĘ WŁAŚNIE... NIE SPAŁEM. PRZY GARACH STOJĘ, BIGOS Z WIELKĄ ILOŚCIĄ MIĘCHA WARZĘ...
~ 27-11-2012 16:27
o kurde.....miesiwo...nic dla mnie. Ja robie dzisiaj na zyczenie wiatraka tudziez marudliwych nastolatkow pierogi z grzybami i z kapusta. Poprzez ta kapuste pokrewne do bigosu:-)
~o ho ho 27-11-2012 16:31
Viki a Twoi rodzice jak uciekli do Niemiec to od jakiej pracy tam zaczynali karierę zawodową ? czy Twoja mamusia nie była czasami sprzątaczką na niemieckim garnuszku żeby zarobić parę marek na Twoją edukację ? tak pytam z ciekawości
~ 27-11-2012 16:39
Otoz powiem ci, ze zaczynali inaczej: moj tata byl ortopeda, mama nie pracowala i (probowala) nas, dzieci wychowac.Wystarczy na poczatek?
~ 27-11-2012 16:46
szkoda że jej to zupełnie nie wyszło...
CН.W.D.P. 27-11-2012 16:48
POKREWNE DO BIGOSU PIEROGI WCZORAJ KONSUMOWAŁEM...
~ 27-11-2012 16:52
sam robiles? brawo!
CН.W.D.P. 27-11-2012 16:52
16:46 | ~ |, NIE SZKODA!! MNIE CIESZY I BAWI Vikusia TAKA, JAKA JEST... WYCHOWANA ZGODNIE Z OBOWIĄZUJĄCYMI NORMAMI (WYTRESOWANA) NIE BYŁABY TAK ZABAWNA...
~ 27-11-2012 16:56
po pierwsze: chello, pocaluj mnie w dupke (rozmiar 36)....do Chuwdu---- jestem wychowana bezstresowo, po katolicku (niestety...), po partnersku i w wielkiej milosci. Jestem dumna z mojego domu rodzinnego, chociaz z katolickim barachlem i pozeraniem gor miesiwa walcze z moimi rodzicami do dzis.....
~o ho ho 27-11-2012 18:01
co Ty Viki wypisujesz człowiek to nie krowa mięso jeść musi ! to nie żadna hańba i wstyd że nasze kobiety pracują u Niemców jako sprzątaczki i opiekunki ale obrzydliwe jest to że grubi obleśni starzy Niemcy latają do Tajlandii na Filipiny i do wielu innych jeszcze krajów uprawiać sex z nieletnimi dziewczynkami i chłopcami ,najbardziej zboczony naród na świecie no ale cóż tak zostali wychowani
~beee 27-11-2012 18:05
11.24 a dlaczego ? skorzystam z wpisu kcm ,skądinąd,ale b. pasujący WKLEJAM : "cóż,dziś przedsiębiorczość to umiejętność znalezienia relacji między popytem i podażą wszędzie gdzie to możliwe,etykę i moralność można zostawić na odcinku między rwą kulszową a szwem ;) dla mnie "miszczem" w Polsce nadal pozostaje ojciec Rydzyk,udało mu się wykorzystać wolne fundusze emerytów wieku starczego,to się nazywa "prawdziwy biznesmen";) "
~z Polski 27-11-2012 18:06
Czy wy nie możecie się pozbyć tej niemki z waszego forum?! Uciekła z kraju jak ostatni tchórz, szkaluje Polaków w każdym zdaniu, jest GŁUPIA i co gorsze, nie rozumie subtelnych albo i całkiem wprost pisanych aluzji, żeby się...? Czytam czasami jelonkę, ale jak widzę komentarze z adresu unitymediagroup to mi się niedobrze robi!
~beee 27-11-2012 18:10
cytata oczywiście z kms,sorry
~buahaha 27-11-2012 18:11
ha ha ha..uciekla jak tchorz majac 7 lat...a to tchorz, no- sprobujcie sie tu kogokolwiek na Jelonce pozbyc. NA PEWNO sie wam uda. Polak...potrafi.(=jesc gory miesa i tak tez w wieku lat 40 wygladac: gora nalanego miecha). Smacznego, Rodacy, smacznego!!! he he he he eheeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
~oko 27-11-2012 21:12
komuś tu się nudzi
rymcycymka 27-11-2012 22:07
hmmm .. jakby to powiedziec ! ..dla mnie św.Mikołaj obudził się wcześniej i podarował mi ..2 rymcycymków ! /..patrz.post z godz.10:31,11:23 itd/
rymcycymcy 27-11-2012 22:38
16:56 | ~ | ...czuję się zazdrosny, chętnie się zamienię (uwielbiam 36 !) ..;)
~Ona 28-11-2012 10:39
Sztukę oceniam na taką sobie, rewelacji nie było.
CН.W.D.P. 28-11-2012 10:52
Vikusiu, MAM W TYM SAMYM MIEJSCU, W KTÓRE TY PRAGNIESZ BYĆ CAŁOWANA, TO, W JAKIM KANONIE BYŁAŚ WYCHOWANA... NIE SPAWAJ SIĘ Z TĄ SWOJĄ AUTOKREACJĄ, PREZENTACJĄ I REKLAMĄ... CHOCIAŻ... DLA MNIE WAŻNE TYLKO TO, ŻE JESTEŚ ŚMIESZNA AŻ ŻAŁOSNA, ZAŚ TWOJE MYKI ZE WSPOMNIANYMI AUTOKREACJĄ, PREZENTACJĄ I REKLAMĄ TAKĄ WŁAŚNIE CIĘ CZYNIĄ, WIĘC NIECH BĘDZIE... POZOSTAŃ ZAWSZE SOBĄ, DOPÓKI MODERACJA DOPUSZCZA NA TYM PORTALU TAKIE CYRKI!!
CН.W.D.P. 28-11-2012 11:03
rymcycy, PODZIĘKOWAĆ PRAGNĘ... DZIĘKI TOBIE I TWYM, SĄDZĘ IŻ WYIMAGINOWANYM, DYSKUSJOM Z rymcycy UDAŁO MI SIE ZROZUMIEĆ COŚ, Z CZEGO NIE ZDAWAŁEM SOBIE SPRAWY...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rowerowa zabawa w stylu retro

Kolizja trzech aut

Wybory coraz bliżej. PiS apeluje

Rajd zdewastował las?

Konferencja PiS: Wybory i lokalne połączenia

Sonda

Wg. rządu najlepiej zarabiający mają finasować 500+ dla osób niepełnosprawnych. Czy to jest słuszne?

Oddanych
głosów
523
Tak
31%
Nie
65%
Nie mam zdania
5%