MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

O kulinariach Karkonoszy w Karpaczu

Wiadomości: Karpacz
Sobota, 16 grudnia 2017, 8:19
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Archiwum K. Tęczy
Przewodnicy sudeccy spotkali się w Dworze Liczyrzepy w Karpaczu, gdzie wysłuchali prelekcji Piotra Gryszela o tradycjach kulinarnych Karkonoszy i Gór Izerskich. Bo choć by się wydawało, że w naszym regionie nie istnieje kuchnia regionalna, to jednak coraz więcej restauracji sięga po stare przepisy. Wiele ciekawych dań podawanych jest do dzisiaj po czeskiej stronie Karkonoszy.

Niestety najczęściej w naszych restauracjach podawane są dania, które z kuchni regionalnej mają tylko słowa w nazwie. Nic bowiem poza nazwą nie łączy ich ani z Karkonoszami, ani z Górami Izerskimi. Dobrze jednak, że przynajmniej pojawiają się takie dania, bo może z czasem zaistnieją na stałe w naszej kuchni.
Restauracja Dwór Liczyrzepy na życzenie organizatorów biesiady przygotowała kilka omawianych dań tak, by wszyscy mogli sprawdzić czy smak tych potraw zgadza się z podanymi przez prelegenta przepisami.

Spotkanie w Karpaczu miało na celu nie tylko poszerzenie wiedzy z zakresu kuchni regionalnej. Było to bowiem zebranie sprawozdawcze Koła Przewodników Sudeckich działającego przy Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze. Wybrano na nim delegatów, którzy wezmą udział w wyborach nowych władz przewodnickich.

Ze względu na wagę spotkania, przybyli na nie członkowie Zarządu Koła Przewodników Sudeckich z Prezesem Piotrem Gryszelem, członkowie Zarządu Oddziału „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze z prezesem Krzysztofem Tęczą oraz prezes Zarządu Głównego PTTK Jacek Potocki, który także należy do Koła Przewodników Sudeckich.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zadymienie przy ul. Gielniaka

Przeszkadzali gapie

Gala Senioraliów

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~stefan telefan 16-12-2017 15:45
Notka jest o tradycjach kulinarnych i daniach regionalnych Karkonoszy. Dobrze zrozumialem? Zacytuje: "choć by się wydawało, że w naszym regionie nie istnieje kuchnia regionalna, to jednak coraz więcej restauracji sięga po stare przepisy" "najczęściej w naszych restauracjach podawane są dania, które z kuchni regionalnej mają tylko słowa w nazwie" "na życzenie organizatorów biesiady przygotowała kilka omawianych dań " Nie moge znalezc chociaz jednego dania regionalnego. Nie mozna bylo wspomniec jakie to danie zostaly przygotowane? Tak trudno napisac jest cos na temat, w koncu notka jest "O kulinariach Karkonoszy"
~ona 16-12-2017 18:45
hmmm....dokładnie nic o tych daniach ...a tak ogolnie to jaka tu kuchnia regionalna?? mieszkają tu przesiedleńcy z roznych stron i mamy tu :) pierogi ruskie ,barszcz ukraiński,placek po węgiersku:))))

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

95 lat Lasów Państwowych  

Wybory: Zwycięstwo PiS

Stop marginalizacji średnich miast

Wybory parlamentarne (aktualizacja)

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
579
Tak
13%
Nie
66%
Nie wiem
21%