MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

O Kresach Wschodnich w Książnicy Karkonoskiej

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 20 lutego 2015, 8:32
Aktualizacja: 8:35
Autor: Mea
Fot. Archiwum Organizatora
Otwarcie wystawy książek o Kresach Wschodnich oraz prelekcja prof. Bogdana Roka na temat „Historiotwórczej roli Kresów w kształtowaniu granic II Rzeczypospolitej” odbyły się w Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze. Ekspozycję można oglądać do końca lutego.

Wystawę oraz prelekcję zorganizował jeleniogórski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Książki pochodzą z prywatnych zbiorów Jana Dacha, Stanisława Kańczukowskiego i Janusza Swatowskiego.

- Staramy się przybliżać historię dawnej Polski, dlatego wystawiliśmy ok. 50 książek m.in. o sztuce kresowej, malarstwie lwowskim, architekturze, zabytkach, dzieciach Lwowa, piosenkach kabaretowych, dawnym Pokuciu i Huculszczyźnie. To jedynie część ze zbiorów posiadanych przez członków naszego Towarzystwa – stwierdził Henryk Mitraszewski, wiceprezes oddziału Towarzystwa w Jeleniej Górze.

Wykład poprowadził wybitny historyk, znawca tematyki kresowej prof. Bogdan Rok z Uniwersytetu Wrocławskiego.

- Po zakończeniu prelekcji profesor przekazał do biblioteki naszego oddziału sześć najnowszych opracowań historycznych związanych z Kresami – mówił Henryk Mitraszewski.

Wystawa książek oraz prelekcja zrealizowane zostały w ramach pierwszego zadania projektu „Z dumą i wdzięcznością w sercach oraz pamięci Polaków”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

XXI Biennale Fotografii Górskiej rozpoczęte

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~historyk 21-02-2015 19:51
Ten "wybitny historyk" z Uniwersytetu Wrocławskiego to nawet sam nie ma specjalnie pojęcia o tej tematyce, a zawodowo zajmuje się czymś zupełnie innym (zresztą tam też jego publikacje są hmmm... mierne). Żaden autorytet.
~Jerzy 21-02-2015 20:08
Sprawdziłem listę publikacji tego pana i niestety mizeria. Ot, wrocławscy naukoffcy... W Jeleniej Górze znają ich głównie z chałturzenia.
~wroclawski_student 22-02-2015 12:40
UWR - wrocławska szkoła gotowania na gazie z profesorkami bez dosłownie ŻADNYCH osiągnięć naukowych. Głównie tak jak piszą powyżej zajmującymi się chałturzeniem. Na tak "renomowanych" kierunkach jak socjologia, politologia, historia, "markieting", "zarzondzanie", psychologia itd. Produkują masowo absolwentów, którzy nikomu nie są potrzebni na rynku. miałem zajęcia z panem Rokiem - na jego wykładach wszyscy przysypiali, a taki z niego naukowiec jak ze mnie kardynał.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

62. Wrzesień Jeleniogórski na plakacie

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Doczekają się ronda

Artystyczny Flowland

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
644
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%