MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

O krajobrazach Kowar, których już nie ma

Wiadomości: Kowary
Środa, 30 października 2013, 7:45
Aktualizacja: 7:49
Autor: Mea
Fot. Zbigniew Piepiora
Powodzie w mieście, kolej kowarska czy górnictwo uranowe – to niektóre tematy, o których mówiono podczas seminarium krajoznawczego „Mijające krajobrazy Kowar 2013” w Urzędzie Miasta Kowary.

- Na seminarium poruszano problematykę dotyczącą m.in. dawnej zabudowy Śnieżki, zmian w leśnictwie w ostatnim 30-leciu, rewitalizacji kowarskiej starówki i CUMiPZ „Przedwiośnie” – mówił Zbigniew Piepiora, jeden z wykładowców.

Burmistrz mówił o „Zabudowie Śnieżki na podstawie starych widokówek”, Franciszek Gawor o „Górnictwie uranowym w Kowarach po II wojnie światowej”, Bartosz Lipiński o „Rewitalizacji kowarskiej starówki”, Marek Jankowski o „Turystyce w Kowarach na bazie kopalni Jelenia Struga”, a Sławomir Adamski o „Kopalni Podgórze. Prawda i mity o polskim uranie”.

Z kolei Krzysztof Sawicki poruszał temat „Prawnuczki królowej Wiktorii, mieszkanki Karkonoszy”, Jarosław Zając zwracał uwagę na „Zmiany w leśnictwie na przełomie lat 1973-2013, a Krzysztof Tęcza opowiedział o „Kolei w Kowarach”. Ponadto Elżbieta Zakrzewska mówiła o „Zmianach w Centrum Usług Medycznych i Profilaktyki Zdrowotnej”, a Zbigniew Piepiora o „Aspektach ekonomicznych powodzi w Kowarach”.

- Niewątpliwą atrakcją imprezy była możliwość zwiedzenia wystawy ukazującej dawne widoki Śląska na grafikach z kolekcji Albrechta Haselbacha oraz wystawy rzeźby Jerzego Jakubowa – opowiadał Zbigniew Piepiora.

– Zapraszam na kolejne ogólnopolskie seminaria krajoznawcze z cyklu „Mijające krajobrazy” w przyszłym roku. Wydarzenia planowane są w Jeleniej Górze, Kowarach i Świeradowie Zdroju – mówił Krzysztof Tęcza, prowadzący spotkanie.

Seminarium zostało zorganizowane przez Komisję Krajoznawczą Zarządu Głównego PTTK w Warszawie, Komisję Krajoznawczą Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze i Urząd Miejski w Kowarach. Wydarzenie objął patronatem honorowym burmistrz miasta Mirosław Górecki.

Ogłoszenia

Czytaj również

PSZOK tylko bez zaległości

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Kolejne defibrylatory w przestrzeni publicznej

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 30-10-2013 9:22
Czytam tytuł: ... Kowar, których już nie ma" w końcu zlikwidowali te Kowary yes yes
~ 30-10-2013 9:47
no właśnie kolej,,, ekolodzy czemu o nią nie walczycie przecież dobrze działająca kolej to o wiele mniej kopcących autobusów i samochodów
~ 30-10-2013 9:48
kopalnia mogłaby być źródłem uranu dla przyszłej elektrowni atomowej a tu takie turystyczne marnotrawstwo
~ 30-10-2013 10:58
"o wiele mniej kopcących autobusów i samochodów" - a gdzie w Kowarach jest ich dużo?w Kowarach wszystkiego jest mało...wszystko się kurczy....topnieje jak wiosenny szary śnieg...Kowary zamierają w bezruchu i apatii...
~ 30-10-2013 16:48
Ekolodzy wciskają swoje trzy grosze tylko tam, gdzie można wydębić niezłą kasę. Gdyby ktoś chciał budować wyciągi w Kowarach to zaraz się zjawią, a zastąpienie smrodzących autobusów pociągami już ich nie interesuje. Banda obłudników, którym modne hasełka służą tylko do załatwiania prywatnych interesików.
~JOJI 30-10-2013 22:00
DO EKOLOGÓW POMYŚLEĆ O KOLEI
~ 1-11-2013 9:51
DOLNOŚLĄZAK. Nie tylko magistraccy z Kowar przejawiają aktywność w rozreklamowaniu tej - u stóp Śnieżki - historycznej i barwnej miejscowości. Moim zdaniem Kowary są miastem - wprawdzie trochę zaniedbanym - ale z przeogromnym potencjałem turystycznym. Cieszy fakt, że samorządowcy to dostrzegają. Bezpośrednie sąsiedztwo Śnieżki oraz jadłodajnio-sypialni w Karpaczu dla Kowar stanowi naturalną bazą do rozwijania pokrewnych form obsługi ruchu turystycznego. M.in. w aktywności doświadczonego samorządowca B.Lipińskiego upatruję, iż kierunek rozwoju Kowar został określony. Uważam, że jest to właściwy kierunek.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Euroregion zabytkowym rowerem – minęło 20 lat

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Finał na lawecie

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Mobilizacja przed II turą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2121
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%