MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 16 lipca
im. Marii, Mariki

O konserwacji witraży Muzeum Karkonoskiego

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 28 października 2017, 9:25
Autor: Manu
Fot. Archiwum Muzeum Karkonoskiego
3 listopada (w piątek) o godz. 15.30 w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze rozpocznie się wykład na temat historii witrażownictwa, którą przedstawi Dominik Kunysz, na co dzień pracownik Działu Szkła Artystycznego.

Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jeleniogórskie Muzeum Karkonoskie realizuje w bieżącym roku kolejny projekt pn.: “Konserwacja witraży Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze”. Głównym założeniem projektu jest przywrócenie wartości historycznych i artystycznych 51 witrażom oraz udostępnienie wybranych obiektów zwiedzającym.

Znajdujące się w Muzeum witraże są bardzo ważną spuścizną dla regionu. W znacznej mierze to obiekty pochodzące z przedwojennych, prywatnych zbiorów kolekcjonerów z obszaru Karkonoszy. Wiele z nich pochodzi z okolicznych kamienic, uratowane od zupełnego zniszczenia w okresie po II wojnie światowej. Inne przekazane przez właścicieli jako zbędna pozostałość po remoncie swoich domostw, czasami też odkupione. Za sprawą wieloletnich działań muzealników pojedyncze obiekty złożyły się na spójny zbiór, obrazujący przemiany sztuki witrażowniczej na terenie Karkonoszy oraz mówiące o wrażliwości estetycznej kolekcjonerów w okresie od XVI do XX wieku.

Dzięki pozyskanej dotacji ze środków MKiDN przeprowadzona została ich gruntowna konserwacja. Jest to pierwsze tak szeroko zakrojone działanie, obejmujące swoim zakresem zbiory powojenne oraz najnowsze. Podjęte prace z pewnością zabezpieczą kolekcję na kolejne kilkadziesiąt lat. Najciekawsze witraże zostaną wkomponowane w dotychczasową stałą ekspozycję szkła artystycznego. Zostanie też udostępniona niewielka wystawa czasowa, dokumentująca przebieg konserwacji witraży. Projekt pn.: “Konserwacja witraży Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze” został dofinansowany kwotą 35 tys. zł ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania: Wspieranie działań Muzealnych 2017. Pozostałą część w wysokości 25069, 26 zł pokryło z własnych środków Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze. Całkowity koszt realizacji zadania wyniósł 60 069, 26 zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Drzymały i Flisaków gotowe – od kiedy MZK?

Czyżby Andrzej Duda?

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~fajnie 28-10-2017 23:14
I dobrze , ale co z tego ?
~rr 29-10-2017 18:11
Brawo Dominik!! :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zaczytaj się z Jelonką.com

Powstaną nowe przystanki i nowe linie MZK

Wyjątkowi aktorzy, niecodzienne okoliczności

Układanka na budynku ośrodka kultury

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
884
Tak
45%
Nie
41%
Nie wiem
13%