MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

O kondycji teatru wg Galása

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 3 października 2014, 8:38
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 października 2014, 3:08
Autor: Manu
Fot. Archiwum Teatru
Wczoraj (w czwartek, 2.10.) na Scenie Studyjnej Teatru im. Norwida, w ramach XLIV Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych, z łódzkiego Teatru Szwalnia wystąpiło trzech aktorów, którzy na potrzeby spektaklu “Technika punktu świetlnego” na podstawie tekstu Philipa–Dimitriego Galása, w tłumaczeniu Sławomira Michała Chwastowskiego, nazwali swój niezależny teatr Chóry Gertrudy Stein.

“Technika punktu świetlnego” odbywa się w pustej przestrzeni. Metalowe beczki po ropie (na których aktorzy potem wybijają rytmy) są jedynie rekwizytem, elementem scenografii. Ważną rolę w spektaklu spełnia różnego typu oświetlenie sceniczne, w tym oświetlenie punktowe.

Spektakl grany jest w konwencji autorstwa Philipa-Dimitriego Galása, amerykańskiego aktora, dramaturga, artysty cyrkowego i plastyka, który stworzył nową formę sceniczną nazwaną przez niego “AvantVaudeville”. Polega ona na wykonywaniu w bardzo szybkim tempie serii gestów i ruchów.

Konstrukcja spektaklu zupełnie afabularna składa się z serii zabawnych scenek. Sporo w nich gagów, piosenek i skeczy, ironii oraz absurdalnego dowcipu. Te epizody tworzą jednak formę wędrówki i refleksji na temat kondycji aktora w bezwzględnym świecie komercji, sztuki i show biznesu.

Teatr Szwalnia w Łodzi to ośrodek powstały z inicjatywy Marcina Brzozowskiego oraz Stowarzyszenia Targowa 62. Trzej łódzcy aktorzy (wspomniany Marcin Brzozowski, Grzegorz Stosz i Piotr Szrajber), a jednocześnie reżyserzy, wystąpili pod nazwą Chór Gertrudy Stein.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stop marginalizacji średnich miast

Nagrody dla nauczycieli

Kto do Senatu?

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ 3-10-2014 10:21
Hmmm Galas ;)
~Teatroman 3-10-2014 18:27
Kondycja naszego teatru zdecydowanie jest zła...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kleyff jesienią w Jeleniej Górze

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Uroczysty Dzień Edukacji

Wybory: Zwycięstwo PiS

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
653
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%