MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

O internetowym nałogu, czyli ewangelizując poprzez teatr

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 25 września 2011, 8:08
Aktualizacja: 8:08
Autor: Angela
Fot. Organizator
Piątoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w ramach jubileuszowej piątej edycji trwającego przez dwa dni Młodzieżowego Festiwalu Teatrów Chrześcijańskich w Polkowicach zostali uhonorowani Złotą Maską za widowisko pt. „Fejsbóg”. Przedmiotem festiwalu było przygotowanie przez uczestników miniatury scenicznej, związanej z tegorocznym hasłem, które w tym roku brzmiało „Idźcie na cały świat i nie bójcie się głosić Ewangelii”.

Poprzez udział w festiwalu, młodzi spotykają się z kulturą chrześcijańską i stają się jej kreatorami. Sami pracują nad scenariuszami, kostiumami, scenografią i aranżacją ról, co wyzwala w nich twórcze zaangażowanie. Lecz ponadto, wyznających podobne wartości, którym nie wystarcza przeciętność, szukających prawdy i chcących w sposób artystyczny wyrażać swoje przekonania. Hasło festiwalu skłania młodych uczestników do rozważań na temat Ewangelii, niosącej ze sobą uniwersalne prawdy i drogowskazy, modele pozytywnych zachowań i postaw.

Po eliminacjach przed komisją festiwalową pod wodzą księdza Artura Kotrysa (niegdyś związanego z jeleniogórską parafią p.w. Świętych Erazma i Pankracego i niezapomnianego katechety – przyp. red.) z Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Legnickiej przy parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach, na scenie Auli Jana Pawła II wystąpili uczniowie z jeleniogórskiej „siódemki”. Okazją do zaprezentowania efektów ich pracy był spektakl zatytułowany „Fejsbóg”, który został świetnie przyjęty przez polkowicką młodzieżową publiczność uczestniczącą w festiwalu na czele z organizatorami - grupą teatralno-ewangelizacyjną „Maska”.

„Fejsbóg” to historia o przesłaniu kerygmatycznym. Podobnie jak profesjonalne produkcje teatralne typu „Bóg Fejs” Zbigniewa Kowalskiego w wykonaniu warszawskiej Trupy Czango, „Fejs Bóg” Szymona Turkiewicza i „Ojciec Bóg” Katarzyny i Jacka Wasilewskich w reż. Macieja Perchucia czy ekranizacja książki Bena Mezricha „Miliarderzy z przypadku” – film Davida Finchera „The Social Network”, szkolne przedstawienie tematyką nawiązuje do fenomenu jednego z największych portali internetowych dzisiejszych czasów - Facebooka.

- Inscenizacja jest nie tyle satyrą na niewolników portali społecznościowych i współczesnego bożka nowej ery internetowej, co przypowieścią o przebaczaniu i możliwości powrotu do domu Boga Ojca, aby na nowo odnaleźć swoje miejsce w historii zbawienia i odkryć miłość Bożą do każdego z nas. Jezus Chrystus nie przyszedł przecież do sprawiedliwych, ale właśnie do grzeszników, do tych, którzy się źle mają – mówi Piotr Grosman, opiekun grupy teatralnej z SP7. Tutaj wyzwolenie z nałogowego korzystania z wirtualnego świata przynosi prosta modlitwa małej chrześcijanki i interwencja Świętego Boga z nieba. Ten posyła na ziemię swojego anioła.

To już druga Złota Maska na festiwalu w Polkowicach w kolekcji grupy teatralnej z „siódemki”. Po raz pierwszy młodzi aktorzy otrzymali Złotą Maskę za spektakl pt. „Wyjście z Egiptu” na podstawie starotestamentowej Księgi Wyjścia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Groźne zderzenie przy zjeździe do Piechowic

O bezpieczeństwie

Minister z wizytą w KPSW

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~@ 25-09-2011 9:41
Ciekawe, co lepsze: piątoklasiści, piętoklasiści, pięcioklasiści, pięcioklasowicze, a może tak po ludzku - uczniowie piątej klasy? ale jeszcze lepszy jest ten Fejsbóg! Czy aby nie obraża się tutaj Pana Boga? nowomowa już sie pcha i do kościoła? W końcu mozna się modlić i do komputera... I spowiadać przes komórkę... Co za czasy...Fejs Boże, zlituj się nad nami!
~Do ~ 25-09-2011 11:47
Użytkownika ~@: - Cóż ma wspólnego światło z ciemnością? Jaka jest zgodność między biblijnym Bogiem a panem tego świata (np. z reinkarnacją)? A tak poza tym radzę spojrzeć do słownika ortograficznego (niekoniecznie tego, który zawiera około 140 000 haseł) i wyszukać słów, które Pan/Pani wymienił (-a). Na pewno ich tam nie ma.
~ 25-09-2011 23:00
Piotrze. Dobrze, że wróciŁeś do szkoŁy. Widać i dzieci i szkoŁa i ludzie potrzebują Twojej pracy. Fejsrobota!
~ona 26-09-2011 10:07
GRATULACJE Św. Piotrze!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ćwierć wieku Teatru Maska

70 drzewek na jubileusz

Gmina skarży MEN

W Sosnówce trwa strajk okupacyjny...  

Kolejne komputery dla rodzin zastępczych

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
317
Tak
42%
Nie
47%
Nie wiem
10%