MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

O historii życia pomijanego pisarza w Książnicy

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 28 listopada 2016, 13:19
Aktualizacja: 13:26
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Piątek (25.11) w Książnicy Karkonoskiej był dniem poświęconym Stanisławowi Vincenzowi – polskiemu pisarzowi (żył w latach 1888 – 1971), którego dzieła nie są zbyt powszechnie dostępne. Nie brakuje jednak wielbicieli Huculszczyzny, którzy znają m.in. cykl „Na wysokiej połoninie” autorstwa Vincenza.

- Stanisław Vincenz jest źle pamiętany w Polsce, m.in. dlatego, że jako współpracownik „Kultury” paryskiej znalazł się na indeksie. Vincenza nie było w obiegu szkolnym i akademickim. Pierwsze książki S. Vincenza zaczęły się ukazywać w latach 80. - Właściwie pod wpływem festiwalu Solidarności – mówił Jan Choroszy.

Książnicę Karkonoską odwiedzili m.in. uczniowie klas humanistycznych z ZSO Nr 1, Kresowianie, Sybiracy, a wieczorem odbyło się spotkanie literackie jako „dialog o losie i duszy” z udziałem aktorki Teatru Współczesnego Ireny Rybickiej oraz Jana Choroszego. Aktorka czytała zapiski z pamiętników drugiej żony pisarza - Ireny, a dr Jan Choroszy opowiadał również o pierwszej małżonce Vincenza.

Do 16 grudnia br. w holu na I piętrze biblioteki można oglądać wystawę poświęconą polskiemu pisarzowi oraz terenom Karpat Wschodnich. Wśród fotografii można odnaleźć m.in. przyjaciela Vincenza – Czesława Miłosza.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

O jeleniogórskim rynku

Karolina wśród najpiękniejszych!

Jelenia Góra – Przestrzeń zastana

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Andrzejkowy Bal Wróżbitów – 22 listopada

Error Label w finale!

Mikołajki wolontariuszy z kowarskiego Lema

Zaczytaj się z Jelonką.com

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
720
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%