MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 6 sierpnia
im. Jakuba, Sławy

O historii cieplickiego snycerstwa w Muzeum Przyrodniczym

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 3 lipca 2012, 13:29
Aktualizacja: 13:40
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
„Szkoła Snycerstwa w Cieplicach 1902–1945” to ciekawa wystawa ukazująca atrakcyjne produkty i wzory regionalne, które niegdyś były popularne w Karkonoszach. – Ekspozycja (czynna do połowy września) opowiada o szkole snycerstwa w Cieplicach, której kontynuacją jest dzisiejsza Szkoła Rzemiosł Artystycznych – powiedział Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze.

W 1898 roku prof. Walde prowadził badania na temat tradycji przemysłu drzewnego i snycerstwa w Karkonoszach oraz w Górach Izerskich. W efekcie powstał projekt utworzenia szkoły snycerstwa w Cieplicach, aby nie zaniknęły stare wzorce. Budynek przy ul. Cieplickiej 34, w którym obecnie znajduje się główny budynek Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych, został wybudowany w 1902 toku, specjalnie dla potrzeb tej placówki. Jej nauczyciele i uczniowie wypracowali karkonoski styl, charakterystyczny dla tego regionu.

Z czasem ich wyroby opanowały cały rynek sudecki łącznie z czeskim. Po 1945 r. szkoła została zamknięta, ale zostało jej wyposażenie, maszyny w warsztatach szkolnych, pomoce naukowe, liczne projekty, szkice, a także prace wykonane przez nauczycieli i uczniów. To te prace można min. zobaczyć na wystawie. Są wśród nich figuralne korki do butelek w kształcie postaci w strojach ludowych, figury szachowe, skrzynia zdobiona motywami z bajek, serwetniki, talerze drewniane z motywem jelenia, czy też pamiątkowe plakietki z widokami Karkonoszy, a także drewniane drogowskazy dla Karpacza i Szklarskiej Poręby, ustawiane na szlakach.

Ale nie tylko z tego słynęła cieplicka szkoła. Powstawała tu sztuka sakralna. Wykonane ołtarze i ambony można zobaczyć nie tylko w cieplickich kościołach, ale też w światyniach w: Legnicy, Poznaniu, Polanicy Zdroju. Złotą Salę w poznańskim ratuszu zdobi 12 apostołów z cieplickiej szkoły. I to tutaj powstał w 1935 r. częściowy wystrój sali rajców jeleniogórskiego ratusza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Oznakowanie poziome (prawie) odnowione  

Miejsca spotkań (na razie) zamknięte

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~soclib 3-07-2012 13:46
Wspomnieniami nie napełnimy garnków, chwalcie się sukcesami na dziś ,w tamtych latach pracowano i tworzona ,dzis się niszczy i aby do przodu .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czas na remont ulicy Ogińskiego!

Śmierć na żwirowni

Co warto wiedzieć na temat superfoods?

Bezpieczniej nad Kaczawą

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
943
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%