Niedziela, 5 maja
Imieniny: Ireny, Waldemara
Czytających: 10276
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O gustach się nie dyskutuje... a jednak!

Sobota, 28 października 2017, 12:10
Aktualizacja: Niedziela, 29 października 2017, 5:27
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: O gustach się nie dyskutuje... a jednak!
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (27.10) w Galerii BWA odbyło się spotkanie, podczas którego rozmawiano o pięknie i kiczu, a wiec o gustach. Rozmowę poprowadziła Magda Ujma, kuratorka wystawy „Krajobraz z jeleniem”, którą w placówce przy ul. Długiej 1 można oglądać do 4 listopada. Gośćmi spotkania byłi: prof. Anna Markowska (Uniwersytet Wrocławski) oraz dr Łukasz Białkowski (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie).

- O gustach się nie dyskutuje, ale stąd właśnie tytuł tego spotkania, który miał być prowokacyjny - powiedziała Magda Ujma. - Chcemy porozmawiać jaka jest rola galerii w takim mieście jak Jelenia Góra, czy ma kształtować gusty odbiorców, czy ma tę sprawę zostawić samą sobie - kontynuowała kuratorka wystawy, która potwierdza, że w naszych czasach nastąpiło takie pomieszanie, że nie wiemy co jest w dobrym guście, a co nie. Piękno wymieszało się z kiczem - podkreśliła prowadząca spotkanie.

- Stwierdzenie, że o gustach się nie dyskutuje nie do końca ma rację bytu - stwierdziła dyrektor BWA Janina Hobgarska, która przekonuje, że nasz gust kształtowany jest przez środowisko, w jakim się wychowujemy. - Poprzez programy działalności galerii, szkolne, edukacyjne, dodatkowe w szkołach, kontakty rodziny ze sztuką i aktywne uczestnictwo w kulturze kształtujemy gust - powiedziała dyrektor Galerii BWA.

W trakcie dyskusji była też mowa o krajobrazie miejskim w odniesieniu do Jeleniej Góry. - Piękno w polskim pejzażu ma charakter wyspowy. Nie ma myślenia całościowego - zauważa M. Ujma zdaniem której nie można całkowicie iść pod publiczkę podając przykład malowania blokowisk na kolory pastelowe. - To jest ta mania pastelozy opisywana przez Filipa Springera, ale to nie wynika raczej z gustów mieszkańców, którzy mają serdecznie dosyć wściekłych kolorków, tylko z tego, co taki projektant sobie myśli - dodała prowadząca "Rozmowy o gustach". W Jeleniej Górze absolutnie jeleń ma swoje miejsce w krajobrazie - podkreśliła.

To, co najbardziej podoba wszystkim, zwykle ma cechy bardziej kiczowate, ale w naszych czasach tak się pozmieniało, że kicz przestał być wstydliwy. Dzisiaj to, że kicz się podoba świadczy o tym, że ktoś ma w ogóle potrzebę obcowania ze sztuką - stwierdziła J. Hobgarska, która zauważa, że nie brakuje artystów, którzy tworzą "pod publiczkę", aby mieć z czego żyć, ale w większości przypadków artysta kreuje gust, jednak nie może pójść w stronę zbyt ambitnej sztuki, bo będzie z tego klapa.

Wystawę "Krajobraz z jeleniem" możemy oglądać w Biurze Wystaw Artystycznych do 4 listopada. Dzisiaj (28.10) odbędą się warsztaty ze scenariusza komiksowego, a od 7 listopada zacznie się montaż nowej wystawy, w ramach której poznamy twórczość żydowskiego rzeźbiarza i animatora kultury działającego w przedwojennej Warszawie — Abrahama Ostrzegi (ur. 1889).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
67
Tak, regularnie
27%
Tak, od czasu do czasu
33%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
13%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
27%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Aktualności
Wystartował Bike Maraton
 
Piłka nożna
Wybitny reprezentant Polski przy Złotniczej
 
Inne wydarzenia
Parada Rowerów z drona
 
Aktualności
Rowerowe ściganie z Mają Włoszczowską
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group