MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

O dostępności i barierach w mieście

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 2 listopada 2019, 10:10
Aktualizacja: Poniedziałek, 4 listopada 2019, 7:20
Autor: KSON
Jak zwykle od wielu lat, w ostatni wtorek miesiąca w październiku spotkali się w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych członkowie Stowarzyszenia Inwalidów Wzroku w Jeleniej Górze. Temat wiodący spotkania to BARIERY W MIEŚCIE.

Temat wymaga wciąż jeszcze w Jeleniej Górze społecznej debaty oraz stałych konsultacji władzy samorządowej ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, seniorów, opiekunów w sprawach dostępności obiektów, przestrzeni publicznej i usług w naszym mieście. Stowarzyszenie Inwalidów Wzroku liczące 89 Członków wykazuje szczególną aktywność i zaangażowanie w sprawach poprawy warunków życia codziennego pod względem dostępności i bezpieczeństwa w środowisku.

Od kilku lat organizacje zrzeszone w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze pracują społecznie nad „mapą barier w mieście”. Polega to na nanoszeniu na wycinkowych mapach poszczególnych dzielnic Jeleniej Góry zauważonych przeszkód takich, jak na przykład: znaki drogowe i słupy energetyczne posadowione na chodniku, nieoznakowane uskoki terenu na ciągach dróg dla pieszych, wysokie krawężniki czy nieodpowiednia względem potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami sygnalizacja uliczna.

Gościem specjalnym spotkania był Maciej Kaczor i Joanna Krupa - przedstawiciele Dyrekcji Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze, którzy przedstawili informację o aktualnie prowadzonych inwestycjach i remontach drogowych w mieście.

Uczestnicy spotkania żywo włączyli się w dyskusję zabierając głos zarówno w sprawach pozytywnych przemian w mieście jak również wskazując szczególne zagrożenia dla osób starszych, niedowidzących, niewidomych, słabo słyszących, głuchych, z dysfunkcją narządu ruchu oraz pozostałymi niesprawnościami. Wskazane zostały niektóre miejsca i zaobserwowane sytuacje niebezpieczne na chodnikach jak nierówności i ubytki w strukturze chodnika, brak planowanej od wielu lat „szpilkostrady” na głównym trakcie komunikacyjnym w mieście od ulicy 1 Maja przez cała ulicę Konopnickiej do Jeleniogórskiego Rynku a pamiętać należy, że społeczność Jeleniej Góry składa się w znacznym stopniu – około 40 % ogółu mieszkańców – z osób starszych i osób niepełnosprawnych. Wielu uczestników spotkania zabierało głos zgłaszając na przykład: brak krawężników, wystające studzienki, niebezpiecznie śliska droga dojścia do przystanków MZK i nawierzchnia przystankowa zimą, przeszkody ustawione w ich obrębie: niewłaściwie zabezpieczone roboty remontowo-budowlane, „zaparkowane” samochody, rowerzyści bez sygnału, rolkarze.

Problemem dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych w ruchu ulicznym zgłoszonym w trakcie dyskusji jest brak właściwej sygnalizacji akustycznej na przejściach dla pieszych, szczególnie na rondach, których pojawia się w naszym mieście coraz więcej. Brak w wielu miejscach ścieżek dotykowych i pasów ostrzegawczych przy przejściach dla pieszych. Podano przykłady innych miast, w których takie systemowe rozwiązania są już stosowane.

Wskazano również miejsca i obiekty publiczne, które od lat stanowią barierę dostępności dla inwalidów i osób starszych jak schody, brak barierek, brak właściwego oznakowania i właściwego oświetlenia, braki w oznakowaniu kierunkowskazów wyjazdowych z miasta.
| Zwrócono uwagę - mówi Maciej Kaczor - na szereg przepisów, które przeczą logice na przykład wprowadzenie systemu parkowania samochodów równolegle do chodnika, co zmniejsza liczbę miejsc parkowania, w tym przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.

Podobnie wygląda sytuacja sygnalizacji dźwiękowej na przejściach dla pieszych, która została wprowadzona decyzją centralną wbrew oczekiwaniom osób niepełnosprawnych; dotychczasowy sygnał „kołatkowy” lub głosowy zamieniono na dźwięk, który zlewa się z szumem otoczenia i jest niesłyszalny.

Nie we wszystkich miastach Europy Zachodniej miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych oznakowane są kolorem niebieskim, co generuje dodatkowe koszty w budżetach miast i gmin w kraju a budżet na te cele pozostaje bez zmian od kilku lat.
| Efektem takich spotkań – mówi Mirosława Jośko, wiceprezes SIW – ma być pomoc Miastu w dostosowaniu infrastruktury komunalnej do autentycznych potrzeb mieszkańców. - To również próba dialogu z Prezydentem Miasta w żywotnych interesach jego mieszkańców.

To dobry kierunek współpracy ze służbami miejskimi, takimi jak MZK w Jeleniej Górze, czego dowodem jest systematyczna poprawa - choć jeszcze niedoskonałej - jakości usług komunikacji miejskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

3
30%
Cieszy
0
0%
Dziwi
2
20%
Nudzi
1
10%
Smuci
3
30%
Złości
1
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Kolejne przypadki koronawirusa w powiecie

Wybory 2020: Prezydent Jeleniej Góry nie będzie narażać mieszkańców

Wyniki badań pasażerów – 3 osoby zarażone

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Pelopa 2-11-2019 12:38
A co na to kson , straż miejska i policja ? Na kopercie parkuje żona a mąż na którego jest karta siedzi sobie w domku ? Wnuczka lub wnuczek myk parkuje na kopercie a babcia w domku. Dziadek w domku a syn lub córka myk na kopertę. Artykuł z Gazety Lubuskiej : Czy można parkować na kopercie bez osoby niepełnosprawnej? Pytanie czytelniczki i odpowiedź policji : Prenumeratorka Gazety Lubuskiej opiekuje się chorym mężem, który nie ma nóg. Nawet gdyby miał prawo jazdy, nie byłby w stanie prowadzić samochodu. - Rozumiem, że jak jadę z nim do lekarza, czy w inne miejsce, możemy parkować na miejscach dla osób niepełnosprawnych. Ale są sytuacje, kiedy muszę zostawić go samego w domu i szybko coś załatwić, choćby zakupy. Czy wtedy mogę, jadąc bez niego, korzystać z karty parkingowej i parkować na kopercie? - pyta czytelniczka. - Dla mnie wtedy liczy się czas, bo się o niego martwię. A pod sklepem czy urzędem najszybciej jest zaparkować na takim miejscu i nie tracić cennych minut na szukanie miejsca. Z pytaniami zwróciliśmy się do Komendy Miejskiej Policji w Nowej Soli. - Zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym przepis stosuje się również do „kierującego pojazdem, który przewozi osobę niepełnosprawną legitymującą się kartą parkingową, ale kiedy w samochodzie nie ma tej osoby, nie można korzystać z karty parkingowej - wyjaśnia st. sierż. Justyna Sęczkowska, rzecznik prasowy komendy. Zmiany miały ukrócić ich nadużywanie lecz nie zmieniło się nic. Co Państwo na to ?
~szczątkowy wzrok 2-11-2019 14:38
Zlikwidowano sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu Ogińskiego- Różyckiego.Wiele osób czuje zagrożenie ,i boi się przejść przez jezdnię(ja też).kierowcy w tej sytuacji też czują się niepewnie.
~Dorsz 2-11-2019 14:55
A ja się zastanawiam, kiedy takie organizacje jak KSON przestaną prześlizgiwać się po temacie i zabiorą się za dyskusję, wnioski, petycje i zakładanie spraw sądowych nieuczciwym przedsiębiorcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne i podmiotom, które nazywają siebie zakładami pracy chronionej. Kto upomni się o ich los - osób wykorzystywanych do ciężkiej pracy, upadlanych wynagrodzeniem, a nawet bitych przez osoby nimi zarządzające.
~123 2-11-2019 17:37
Jak się mają wymiary nowych „niebieskich” miejsc dla niepełnosprawnych? Wg przepisów, przy parkowaniu równoległym powinny mieć długość 6 metrów. W JG nie mają!!!!!
~Xizorf 3-11-2019 20:06
do: ~123 (17:37)
Szerokość, misiu, szerokość. Wcześniej miały 2,3 m, teraz mają 3,6m. I to niezależnie od usytuowania względem ciągu drogi. Jeśli jezdnia jest wąska, to równoległego nie zrobisz. A długość nie uległa zmianie. PS. Jeśli znajdziesz miejsce krótsze niż wymagane 6m, to podaj lokalizację zarządcy drogi, zamiast pisać po forach jakieś ogólnikowe bzdety. PS. Z metrówką chodzisz po mieście, czy może raczej chodzą z nią ludzie, którzy te znaki odbierają?
~wkurzony kierowca 8-11-2019 8:38
do: ~Xizorf (20:06)
Chodzą ludzie i odbierają ? A3 koperty koło Baszty Grodzkiej nieoznakowane na niebiesko? Ciągle parkują tam auta bez uprawnień. A miejsce przy wjeździe na Powstańców Wielkopolskich z ul. Wolności ? - znak o kopercie odwrócony w stronę chodnika. Jak chodzą ludzie którzy to sprawdzają to dlaczego nie reagują ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator o "tarczy antykryzysowej"

Senator odpowiada prezydentowi

Więźniowie uszyją maseczki ochronne, ale...  

Koronawirus: Czwarta osoba zmarła

Organizacja ruchu podczas remontu ulicy Drzymały

Sonda

Czy wyznaczone godziny zakupów dla seniorów to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
933
Tak
49%
Nie
45%
Nie wiem
6%