MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

O bibliotekach w bibliotece

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 7 czerwca 2019, 9:15
Aktualizacja: Sobota, 8 czerwca 2019, 8:07
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
W Książnicy Karkonoskiej odbyła się konferencja międzynarodowa pt. „Rola bibliotek w XXI wieku”. W jej trakcie rozmawiano o przyszłości tego typu placówek i możliwościach ich rozwoju.

Konferencja była wynikiem realizowanego projektu unijnego koordynowanego przez stronę fińską pod nazwą „Hand in hand”, czyli ręka w rękę. To sformułowanie odnosi się do bibliotek i organizacji edukacyjnych, które wedle założeń projektu powinny „ramie w ramię” działać na rzecz społeczeństwa.

Organizacje takie jak nasza, która jest organizacją edukacyjną, współpracują z bibliotekami – tłumaczy Danuta Sadownik, prezes Zarządu Fundacji Aktywni XXI. - To bardzo dobrze funkcjonuje w Danii i w Finlandii, u nas musimy to jakoś połączyć i rozszerzyć współpracę nie tylko do budynku, ale i relacji interpersonalnych, do realizacji wspólnych zadań.
W ramach tego projektu byliśmy już w Finlandii, nasi partnerzy mieli okazję zobaczyć tamtejsze biblioteki i to co oferują. Teraz jesteśmy tu w Jeleniej Górze, aby poznać wasze placówki. Myślę, że pomieszczenia bibliotek w Polsce i Finlandii są w stanie wiele zaoferować – mówi Johanna Jokinen, koordynator projektu z Finlandii.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele bibliotek i organizacji edukacyjnych z Polski, Finlandii, Włoch i Dani. W trakcie ostatniego spotkania omawiane były dobre praktyki, chociażby te funkcjonujące w placówkach z krajów skandynawskich.

To obywatele w Danii czy Finlandii decydują o tym jak biblioteka ma wyglądać - kontynuuje D. Sadownik. – Już od momentu kiedy jest projektowana. A druga rzecz to zazdroszczę im tego, że w bibliotekach w tych krajach zawsze jest tłum ludzi.
Biblioteki w Finlandii to nie tylko książki, to przestrzeń dla ludzi, którzy coś tworzą, projektują, jest to miejsce do spotkań, nauki – mówi J. Jokinen.
Uczestnicy projektu mają podobną filozofię działania, Biblioteki stają się centrum spotkań dla osób nie tylko chcących się uczyć, ale odpoczywać czy organizować spotkania, w ten sposób tego typu placówki stają się częścią miejskiego życia – kończy Kylene De Angelis Training 2000 z Włoch.

Projekt „Hand in hand” dobiega końca, jednak jego uczestnicy już zapowiedzieli chęć kontynuowania międzynarodowej współpracy.

Twoja reakcja na artykuł?

3
50%
Cieszy
0
0%
Dziwi
2
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Wzorniki szklarskie po konserwacji

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

W szkole o używkach

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~mmmmm 7-06-2019 20:44
Sprawa holokaustu, który tak naprawdę powinien się nazywać zaplanowaną bezwzględną próbą eksterminacji Narodu Polskiego, emocjonuje nas nie od dzisiaj. W czyim interesie leży tworzenie bajek na temat rzekomych nazistów odpowiedzialnych za zbrodnie Niemiec pod wodzą Hitlera? Jaką rolę spełnia w tym „Przedsiębiorstwo Holokaustu”, czyli organizacja nosząca znamiona pewnego rodzaju organizacji mafijnej? Reklama Jak wiadomo, Niemcy wypłacili już Izraelowi odszkodowania kilka razy. Zrobiły to też takie kraje jak USA, Polska a nawet Szwajcaria. Ile razy można płacić za to samo? Wątpliwości nie pozostawia prawo do mienia spadkowego, które słusznie zawsze należy się spadkobiercom.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Świąteczny pokaz Małej Akademii Baletu

Pablopavo i Ludziki

Rok niespełnionych obietnic

Karpacz rezygnuje z fajerwerków

O jeleniogórskim rynku

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
978
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%