MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

O bezpieczeństwie w mieście – w KSON

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 4 maja 2014, 8:53
Aktualizacja: 8:56
Autor: Org
Fot. KSON
W Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Inwalidów Wzroku z Danutą Razmysłowicz, starszym aspirantem Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. W żywej rozmowie, ilustrowanej multimedialnie, policjantka zaprezentowała program „Żyj bezpiecznie– bezpieczne osiedle”.

Danuta Razmysłowicz omówiła rządowe programy bezpieczeństwa realizowane przez policję jeleniogórską, ale także akcentowała lokalne inicjatywy policyjne i samorządowe, które mają przyczynić się do poprawy jakości życia i bezpieczeństwa mieszkańców. Niestety, mimo licznych apeli policji nadal oszuści zbierają żniwo w postaci okradania metodą „na wnuczka”, metodą „na śpiocha” rabowani są podróżni, a pod hasłem „atrakcyjne i okazyjne zakupy z prezentami” naciągani są naiwni. Pośród oszukanych największą grupę stanowią osoby starsze i niepełnosprawne.

Wiele uwagi poświęcono sprawom bezpieczeństwa na chodnikach i ulicach naszego miasta. O ile przejścia dla pieszych są prawidłowo oznakowane i oświetlone, to w wielu przypadkach czas „zielonego światła” na przejście jest zbyt krótki, aby osoba starsza czy niepełnosprawna mogła opuścić jezdnię.

Nie doczekał się także realizacji postulat środowiska inwalidów wzroku, aby dotychczasowe sygnały na przejściach ulicznych zastąpić komunikatami głosowymi, stosowanymi z dobrym skutkiem w wielu miastach. Zagrożeniem są również szalejący po chodnikach rowerzyści, co oznacza nie tylko potrzebę budowy ścieżek dla rowerów także w mieście, ale konieczność wzmożenia patroli policyjnych i straży miejskiej.
Uczestnikami spotkania były osoby słabo widzące i niewidome. Stąd część rozmowy nakierowana była na potrzebę posługiwania się „białą laską”, która jest nie tylko atrybutem niewidomych i słabo widzących, ale również stanowi sygnał, że na drodze znajduje się osoba z dysfunkcją wzroku. To ważny sygnał dla kierujących pojazdami, który w prawie o ruchu drogowym znajduje swoje odzwierciedlenie. Inwalida wzroku, który uczestniczy w zdarzeniu drogowym nie posiadając „białej laski” może ponieść wszelkie skutki finansowe i prawne takiego zdarzenia, jako jego sprawca. Wielu uczestników spotkania nie wiedziało o tych uwarunkowaniach i zgłosiło chęć zaopatrzenia się w ten sprzęt ostrzegawczo- rehabilitacyjny.

Spotkanie rozpoczęło kolejny cykl edukacji w zakresie prewencji i bezpieczeństwa. W następnym spotkaniu, które wyznaczono na 27 maja o godzinie 11:00 w świetlicy integracyjnej KSON, wezmą również udział dzielnicowi, na początek z Zabobrza, a także niepełnosprawni innych schorzeń. Zebranie ma charakter otwarty.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przetarg na kolejną stację

JBO: Ogrodzenie boiska w Parku Norweskim

Frekwencja dopisała. Będzie skatepark?

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Rowerzysta 4-05-2014 9:25
Już nagonka na rowerzystów? To niech policja zajmie się szalejącymi samochodami z tablicami DJE i innych okolicznych wiosek!
~ 4-05-2014 10:24
DJE? DLW to dopiero postrach!
~18 sqandal 4-05-2014 11:19
.....uważam ze miasto jest w miare bezpieczne w porównaniu z Kowarami czy innymi większymi miastami w kraju i tylko wybudowac większy zakład produkcyjny zeby ludzie mieli robote to i patologia się skończy a te problemy z rowerzystami to < pikuś > obyśmy większych nie mieli
~Iga 4-05-2014 14:43
A ja bardzo proszę o spotkanie i konferencję poświęconą tematowi: "Stosunek pracodawców do osób niepełnosprawnych".
~hmmm 4-05-2014 18:08
trzeba może zacząć od stosunku kson do niepełnosprawnych to by było ciekawe spotkanie a nawet konferencja
~kierman 4-05-2014 23:41
Największe zagrożenie na drogach stanowią DW i okoliczne wioski. Szczególnie teraz, w majowy weekend ciągnie ta hołota do nas w góry. Policja powinna ustawić się przed Maciejową i będzie wrocławskich słoików zabierać siatkami.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Trwa nabór do Straży Granicznej

Tak nie wolno parkować!

Czyżby Andrzej Duda?

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
576
Tak
47%
Nie
39%
Nie wiem
13%