MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 27 maja
im. Jana, Juliusza

O bezpieczeństwie w DODN

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 20 września 2019, 12:55
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (19 września 2019 r.) w jeleniogórskiej filii Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli odbyła się konferencja pod hasłem „Bezpieczna szkoła – pewny uczeń – spokojny rodzic”, w trakcie której poruszono również kwestie bezpieczeństwa nauczycieli. Były wykłady, pokazy i rozmowy ze specjalistami.
Zdajemy sobie sprawę, że w środowisku szkolnym jest coraz mniej bezpiecznie. Są sytuacje pożarowe, terrorystyczne, ale chodzi tu o bezpieczeństwo - również psychiczne - dzieci, rodziców i nauczyciele. Szkoła będzie bezpieczna, gdy sami nauczyciele będą czuli się bezpiecznie - podkreśliła Bogusława Bogucka, kierowniczka jeleniogórskiej filii DODN.

Konferencja w Jeleniej Górze mieści się w cyklu podobnych spotkań organizowanych przez DODN. Wcześniej konferencja odbyła się we Wrocławiu, a po naszym mieście planowana jest także w Legnicy i Wałbrzychu.

Obejmujemy całe województwo, aby problem nagłośnić, ale również, aby wskazać kierunki w jaki sposób pracować. Zapraszamy różne służby, aby uzmysłowić, żeby w razie zagrożenia wiedzieli do kogo się zwrócić i kto im może pomóc - dodała B. Bogucka.
Myślę, że jest coraz bardziej bezpiecznie. Po to prowadzimy działania prewencyjno-informacyjne, żeby każda szkoła miała opracowane procedury , według których będzie pracowała, działała i ćwiczyła. Musimy być przygotowani na każdą ewentualność - powiedziała sierż. sztab. Beata Sosulska-Baran z Komendy Miejskiej Policji. - Lepiej zapobiegać, niż leczyć - dodała policjantka.
To problem zdrowia psychicznego jednej i drugiej strony. Czasami nie zwracamy uwagi na konsekwencje braku działania, umiejętności. Na spotkaniu pokażemy m.in. w którą stronę można kierować aktywność młodzieży. Agresja może mieć ujście w sportach walki, czy w e-sporcie. Konferencja to początek czegoś, co będziemy kontynuować... Marzy mi się okrągły stół raz na pół roku, aby wszyscy zainteresowani bezpieczną szkołą mogli skoordynować dzialania - stwierdził Zygmunt Korzeniewski, nauczyciel-konsultant w DODN.

Podczas konferencji poruszano następujące kwestie:
- Mechanizmy psychologiczne zaburzeń emocjonalnych dzieci i młodzieży oraz sposoby reagowania nauczyciela, wychowawcy i pedagoga szkolnego w sytuacjach trudnych - Alicja Łukaszkiewicz.
- Rozwijanie kompetencji społecznych wśród uczniów widziane z pozycji rodzica - Grzegorz Carewicz.
- Prawno - karne aspekty związane ze stosowaniem przemocy w szkole i poza nią - Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze.
- Procedury postępowania szkoły i metody jej współpracy z Policją w sytuacjach zagrożenia dzieci oraz młodzieży - Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze.
- Wpływ sztuk walki na ograniczenie agresji - Wojciech Głogowski - Jeleniogórski Klub Aikido.
- Klasy mundurowe, a upowszechnienie postaw wrażliwości na bezpieczeństwo - ZSTiL w Piechowicach.
- Wolontariat – jak rozbudzić aktywność młodzieży?

Następnie odbyły się pokazy i rozmowy przy stolikach z prelegentami i przedstawicielem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM w Jeleniej Górze. Wśród tematów m.in.: W jaki sposób zachować się w sytuacji ataku aktywnego napastnika oraz reagować na sytuacje kryzysowe w placówce (policja), „Udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu ucznia i całej klasy. (przy udziale uczniów ZST „Mechanik” w Jeleniej Górze) oraz "Wpływ sztuk walki na ograniczenie agresji" z Jeleniogórskim Klubem Aikido.

Twoja reakcja na artykuł?

13
87%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dzieci zostaną w domach?

Przetarg na drogę pieszo–rowerową

Skwer Radiowej Trójki przetrwa?

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Obserwator II 20-09-2019 13:33
Byłem, dziękuję organizatorom. Wykład prokuratora b. ciekawy. A pomysł żeby młodzież była uczestnikiem nie tylko pokazów, ale debaty - rewelacyjny. Oby więcej takich spotkań. Czekam na zapowiedzianą konferencję nt. hejtu.
~Młoda nauczycielka 20-09-2019 16:08
Kazano mi iść. I... nie żałuję. Jedna z ciekawszych a zarazem praktycznych konferencji.
~czarna czapeczka 21-09-2019 16:29
do: ~Młoda nauczycielka (16:08)
Ta sama ikonka,myślisz,że nie widzimy?Miej do siebie trochę szacunku,skoro nie masz go dla nas.
~Mała poprawka 20-09-2019 18:42
Grzegorz CarOwicz
~Uczestniczka 20-09-2019 19:57
Świetna konferencja! Otwierająca niezwykle ważny temat, inspirująca, pokazująca różne konteksty bezpieczeństwa. Pojęcie bezpieczeństwa koniecznie trzeba oswoić w szkołach. Zachowania wynikające z procedur powinny być naturalnym odruchem, dlatego może podobnie jak w USA uczniowie powinni w świadomy sposób uczestniczyć w ćwiczeniach, tzn.wrzesień to miesiąc kiedy w szkole rozmawia się, uczy procedur i je ćwiczy. Dziękuję za to spotkanie :)
~alfred 21-09-2019 7:52
A Sikora z Łużniaku byłli ?
~po co 21-09-2019 13:07
Wystarczy ,że był ,były podłokietek 1 sek.PZPR.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dzieci wrócą do odnowiongo przedszkola

Posypały się mandaty – słusznie?

Podwójna moc z Pilchowic

Kurator oświaty do maturzystów

Uczniowie pszczołom

Sonda

Otwarcie szkół dla najmłodszych uczniów nie oznacza normalnej nauki, tylko zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Czy to ma sens?

Oddanych
głosów
556
Tak
27%
Nie
68%
Nie wiem
5%