MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Numer koncentracyjny

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 20 kwietnia 2006, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Nauczycielom nie chce się wywoływać uczniów po nazwisku. Każdy ma przypisany numer z dziennika. – To prawie jak obóz koncentracyjny – twierdzą młodzi ludzie.

– Nazywam się Kowalski, a nie „numer 10” – powiedział nam niezadowolony licealista z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. Oczywiście nazywa się inaczej, ale prawdziwego nazwiska nie poda. Boi się zemsty ze strony nauczycieli.

Ale ani on, ani jego koledzy nie chcą być nazywani „numerami”. – To się źle kojarzy. Jak z obozem koncentracyjnym, czy domem poprawczym. Poza tym mamy imiona, nazwiska. Nauczyciele, którzy mają być przykładem na kulturalne zachowanie, zupełnie o tym zapominają – usłyszeliśmy.

– Do odpowiedzi numer 7, 11, 18 – kto z nas, już starszych nie pamięta tego zawołania, które padało z nauczycielskiego stołka?
– 21! Jak ty się zachowujesz! – usłyszała od jednej z uczących inna gimnazjalistka.

Pedagodzy jednak nie widzą w tym nic niestosownego. – Każdy uczeń ma przypisany numer w dzienniku. Widnieje on także na świadectwie – usprawiedliwia się jedna z polonistek, ale także prosi o niepodawanie swojego nazwiska.

Tymczasem zdaniem językoznawców sprawa jest dość poważna. – W językowej honoryfikatywności (formy zwracania się do drugiej osoby – red.) uczeń jest zawsze podrzędny wobec nauczyciela. Ale zastępowanie nazwiska numerem jest co najmniej niesmaczne – tłumaczy Jadwiga Huszcza. – W polszczyźnie ogólnej niezbyt grzeczne jest także zwracanie się po nazwisku. „Kowalski!, do tablicy!, „Co robisz, Nowak?”, „Malinowska, nie ściągaj!” – to formy dopuszczalne, ale świadczące o tym, że nauczyciel traktuje uczniów dość pogardliwie i patrzy na nich z bardzo wysokiej pozycji – usłyszeliśmy.

W trosce o dobre obyczaje językowe najlepiej zwracać się po imieniu. To buduje szacunek dla pedagoga i może wzmocnić jego więź z uczniem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Budowa światłowodu w gminie Kamienna Góra

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Polacy wybierają prezydenta

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~gentelman 20-04-2006 12:36
wy tez jakos nazwijcie tego nauczyciela, np: ty palancie. mysle ze to zalatwi sprawę.
~żana 20-04-2006 13:02
skoro nauczyciele wymagają od uczniów szacunku to sami powinni ten szacunek okazywać,napewno nie przez wołanie po numerkach?!może każdy nauczyciel bedzie miał też numerek?Pan od matematyki nr.5??
~Maura 20-04-2006 13:26
Nigdy nie zwróciłam się do żadnego ucznia per "numer...". - więc proszę nie uogólniać! A ta pani polonistka jest żle poinformowana:na świadectwie figuruje numer ucznia, ale z księgi ewidencyjnej, a nie z dziennika! Poza tym- gdyby klasy były mniej liczne, a szkoły mniejsze- to nauczyciele nie mieliby problemu z zapamietaniem imion uczniów. (A gdyby babcia miała wąsy, to byłaby dziadkiem.)
~nauczyciel 20-04-2006 13:37
stuknijcie się w głowę
~marcello 20-04-2006 13:37
Nauczyciele maja byc przykladem na kulturale zachowanie?!Dobre sobie!Traktuja uczniow pogardliwie i po chamsku oraz plaszcza sie przed ustosunkowanymi rodzicami.Raz w zyciu dane mi bylo spotkac nauczyciela na poziomie.Niestety,byl tak zwany przedwojenny i juz nie zyje.Reszta jak z reklamy PLUSA
~fgfgfg 20-04-2006 13:54
to niech nauczyciele też mają swoje numery. Jak można tak traktować dzieci. My nie roboty !!!
~emka 20-04-2006 14:04
chodziłam do szkoły jakis czas temu(około 20 lat temu) i wtedy też nauczyciel wołał do nas Kowalski do tablicy,albo Nowak nie gadaj,czasem zdarzyło się i 21 do odpowiedzi i jakoś nikogo to nie bulwersowało,może zajmiemy sie tym co Ten Kowalski ma do powiedzenia przy tej tablicy,lub jak zwraca sie do nauczyciela...
~ex uczen 20-04-2006 14:11
uderz w stol a nozyce sie odezwa....
~haha 20-04-2006 15:45
niektore sytuacje są bardzo albo zmyslone albo pokolorowane az tak zle nie jest przy sprawdzaniu obecnosci moze i tak jaest ale to tylko wtedy raczej nauczyciiel woli zapamietac imie niz numer i po imieniu wolac ucznia do tablicy. w czworce napewno nie jest tak : 1,13,15 di tabilicy jest: marciv zbyszek zenek do tablicy :)
~ja 20-04-2006 15:56
lepiej numer niż po nazwisku....a przewaznie nauczyciele wywołuja uczniów raz tak raz tak najlepiej niech przeczytaja: Marta Kowalska nr 13 i po klopocie :D :P
~MONIA 20-04-2006 18:00
WIECIE CO NIE MACIE INNYCH PROBLEMÓW, JA NIE WIDZĘ NIC ZŁEGO W TYM. I TAK JUZ MACIE ZA DUŻO SWOBODY, SŁUCHAĆ SIĘ NAUCZYCIELI I KONIEC.
~Alina mama Rafala z gimnazjjum w jg 20-04-2006 19:56
chwala nauczycielom ktorzy pamietaja jak sie nazywaja ich uczniowie ale wielu nie pamieta bo nie przyklada sie do pracy swoje odbebni postawi pare pal i piatek sprawdzi obecnosc i tyle i mam 100% pewnosci ze tacy nauczyciele sa
~ponury grabarz 20-04-2006 20:02
A co to za głupoty?? Jestem uczniem tej szkoły piąty rok i pierwsze słyszę że zwraca się tam do uczniów po numerach. Ciekawostki.
~Stefan 20-04-2006 23:20
Nauczyciel - niestety nieinteligentny abnegat odbijający nieudana karierę naukowa na młodych. Rzadko kiedy ma pasje nauczania. Pożyteczny dla władz. Jednym słowem w Polsce - koniecznoś społeczna.
~yeykoo 21-04-2006 2:51
honoryfikatywność - proszę o podanie żródła pochodzenia tego słowa słownik wyrazów obcych Kopalińskiego oraz poprawnej polszczyzny PWN (encyklopedia również) nie zna takiego sformułowania będę wdzięczny
~yeykoo 21-04-2006 2:59
dzięki, juz znalazłem Praktyczny słownik współczesnej polszczyzny pod redakcją prof. dr hab. Haliny Zgółkowej, a także rozprawa doktorska dr. Huszczy z Uniwersytetu Warszawskiego kurczę, człowiek się całe życie uczy :) pozdrowienia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Raport NIK dotyczący m.in. MZK Jelenia Góra

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

"Piękna i bestia" w sobotni wieczór pod Ratuszem

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Odnowili Kostiala i Kamienne Schodki  

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
404
Tak
48%
Nie
39%
Nie wiem
13%