MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

Nowy budżet obywatelski weryfikowany

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 8 listopada 2015, 8:06
Aktualizacja: 8:08
Autor: UM
Fot. archiwum
Trwa weryfikacja budżetu obywatelskiego Jeleniej Góry 2016. To konieczne, by już w trakcie realizacji nie napotkano na problemy formalne, czego nie udało się uniknąć w niektórych przypadkach poprzednich „BO”.

Przypominamy, że inicjatorzy zadań do budżetu obywatelskiego musieli dopełnić zaledwie kilka, ale ważnych przesłanek: miejsce, gdzie by chcieli realizować zadanie musi być własnością komunalną (w całości) i umożliwiać realizację takiego zadania, a kosztorys budowy (zakupu sprzętu) winien być realny. Ostatnim ważnym elementem jest zasada „ogólnodostępności” obiektu i terenu oraz fakt, że jego utrzymanie nie będzie generowało kosztów eksploatacyjnych dla budżetu.

- Okazało się, że w kilku przypadkach te obowiązki nie zostały dopełnione. Dla przykładu: wnioskodawca chciałby zmodernizować i poszerzyć kompleks urządzeń sportowych, w tym dobudować małe boisko. Większa część terenu jest własnością miejska, jednak pozostała – prywatną – informuje rzecznik Urzędu Miasta w Jeleniej Górze Cezary Wiklik.

Modernizacja boiska w Parku Norweskim - zdanie nie może być przyjęta, bowiem inicjator prac planował tam wystawienie m.in. małych trybun dla widzów. Cały teren jest wprawdzie własnością miasta, ale na trybuny nie zgodził się Konserwator Zabytków, który w przypadku parków zabytkowych ma prawo się w tej kwestii wypowiadać.

- Inicjator kolejnego zadania zapisał, że planowany przezeń plac zabaw będzie miał zainstalowaną bramę, a urządzenia przeznaczone są dla mieszkańców kilkunastu okolicznych budynków. Zasadą budżetu obywatelskiego jest fakt, iż powstałe z udziałem tych środków (będących wspólnym mieniem wszystkich mieszkańców Jeleniej Góry) urządzenia będą dostępne dla każdego, kto zechce z nich korzystać. Nie można bramami, kluczami, itp. ograniczać do nich dostępu – wylicza Cezary Wiklik.

Inne zadanie - budowa miejsc parkingowych przy jednej ze szkół. Teren jest miejski, kosztorys był wiarygodne, ale… w miejscu wskazanym przez wnioskodawcę (a innego ogólnodostępnego tam nie ma) zlokalizowane są węzły sieci podziemnych, natomiast sama budowa parkingu wymagałaby przesunięcia lamp, co nie jest możliwe ze względu na przyłącza energetyczne i inne uwarunkowania terenu.

Były też zadania, których koszty oszacowano nierealistycznie, m.in. budowę boiska sportowego za 46 tys. zł, wraz z murawą, co odbiega od jakiegokolwiek cennika, albo idea „wyprawki dla wcześniaka”, co jest zadaniem wprawdzie ważnym ale… Nie jest ono zadaniem własnym gminy, poza tym trudno mówić o jego „ogólnodostępności”, choćby dlatego, że taka „wyprawka” musiałaby być dysponowana w szpitalu dla każdego wcześniaka, którego rodzice niekoniecznie byliby mieszkańcami Jeleniej Góry. Faktem jest ponadto, że tego typu „wyprawki” finansowane są z innych funduszy socjalnych.

- To, że niektóre z zadań przy weryfikacji nie zyskają pozytywnej opinii – powiedział M. Zawiła, prezydent Jeleniej Góry – nie oznacza, że budżet zostanie zmniejszony choćby o złotówkę. Na rok 2016 przeznaczyliśmy na ten cel 1.500.000 zł i tyle zostanie wydatkowane. Chodzi tylko o to, żeby tak przygotować każde zadanie, by w fazie realizacji nie napotykać na sytuacje, które w zasadzie uniemożliwiają budowy, albo też generują niebotycznie, a niespodziewanie koszty. Niebawem ogłosimy listę zadań zweryfikowanych i początek powszechnego głosowania nad „BO 2016” – dodaje prezydent.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwa "Davos" w Karpaczu

Zamknięte szlaki w Michałowicach

Sportowa integracja

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~: 8-11-2015 9:47
No i pozamiatane! Prawo "niemożności" ma się dobrze - to po ch...e taka inicjatywa, z góry wiadomo jak będzie....
~michałł 8-11-2015 12:20
ODEBRAĆ- Maria Kiszczak będzie opływać w luksusy na koszt polskiego podatnika Maria Kiszczak będzie opływać w luksusy na koszt polskiego podatnikaWdowa po „mordercy zza biurka” będzie otrzymywała 7650 zł miesięcznie renty po zmarłym mężu, komunistyc
~Bezdomny 8-11-2015 16:33
~michałł | Do lekarza psychiatry!!!
~zaboberek 8-11-2015 21:23
Popieram wniosek | ~Bezdomny |,w całej rozciągłości.
~wydojony przez 4 władzę sąd 8-11-2015 22:53
Słowo przesłanka o 22znaczeniach w tekście to wiem że to urzędnicza pułapka dla naiwnych i nie z tej bajki.Rada miasta niech wyda te pieniądze na remont ul.Wyczółkowskiego .taka jest moja jednoznaczna ruska przesłanka.PRZESŁANKA to słowa powinno zniknąć z j.polskiego!!!!!
~Komentarz do przesłanek dot. w 9-11-2015 9:29
Proszę zapoznać się z regulaminem. Chyba, że między czasie coś się w nim zmieniło! § 3 3. W przypadku zadania, które będzie obejmowało teren lub obiekt prywatny, wymagane jest dołączenie do wniosku zgody właściciela terenu lub obiektu na jego realizację.
~oko 9-11-2015 9:31
prosze o interwencje ... inny temat ... MOST dla pieszych miedzy ul cieplicka a jagielonska byl piaskowany ,malowany .... zapraszam WLADZE naszego miasta zeby zobaczyli za co ZAPLACILI ..... na moscie rdza juz hula ,patalachy niech to szybko maluja od nowa WSTYD !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~... 9-11-2015 10:41
A jak TOALETY w SP 11 mają służyć całej społeczności miasta? Ten wniosek powinien wylecieć po pierwszym przeczytaniu! Budżet Obywatelski w swym zamierzeniu ma służyć ogółowi obywateli a nie grupie kilkuset osób ze szkoły !
~Ha ha ha 9-11-2015 11:02
W regulaminie nie ma nic na temat własności komunalnej!!
~njbgfjk 9-11-2015 21:45
Część odrzuconych wniosków i tych które przeszły nadają się do nagłośnienia w telewizji. Nie wiem czy tego nie powinno się zrobić

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Taniej za wodę i ścieki

Koniec remontu tunelu

W planach remont ulicy

Powalczą o puchar burmistrza

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
600
Tak
26%
Nie
71%
Nie wiem
4%