MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Nowości w Parku Norweskim

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 26 grudnia 2008, 10:15
Aktualizacja: 10:26
Autor: TEJO
W przyszłym roku przypada 100–lecie otwarcia Pawilonu Norweskiego przeznaczonego na restaurację.
Fot. TEJO
Nową cykliczną imprezę plenerową w dwóch edycjach zaplanowało na przyszły rok Muzeum Przyrodnicze. Będzie to giełda staroci związanych z uzdrowiskami i przyrodą. Będą też ciekawe wystawy dla uczczenia ważnych rocznic.

– Chcemy możliwie jak najlepiej promować placówkę, aby było o niej głośno – mówi Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego. – Do tradycyjnej oferty giełdowej (dwie giełdy minerałów i wystawa plenerowa grzybów świeżych) dojdą kolejne propozycje – zapowiada.

Wiosną i jesienią na placu przed pawilonem norweskim okazję do pochwalenia się swoimi zbiorami będą mieli kolekcjonerzy staroci zawiązanych z lecznictwem uzdrowiskowym oraz przyrodą. Wiąże się z tym przygotowanie i nagłośnienie terenu.

W przyszłym roku przypadają także dwie rocznice, które Muzeum Przyrodnicze chce uczcić w sposób szczególny. Pierwsza to stulecie otwarcia pawilonu norweskiego, zbudowanego przez Edwarda Fuellenera, cieplickiego fabrykanta, zauroczonego norweską architekturą, którą podziwiał w Oslo. Przypomnijmy, że pierwotnie w drewnianym budynku była restauracja, a Muzeum Przyrodnicze mieści się tam od 41 lat.

– Planujemy okolicznościową wystawę, na którą chcemy zaprosić Norwegów. Aktualnie gromadzone są różne eksponaty, które najlepiej oddadzą historię tego budynku – mówi Stanisław Firszt.

Druga rocznica to stulecie zorganizowanych grzybobrań. Pisze o tym założyciel Towarzystwa Karkonoskiego Hugo Seydel w swoich pamiętnikach. – Oprócz tradycyjnej wystawy grzybów świeżych, pokażemy nieudostępniane dotąd modele grzybów (około 300) pochodzące jeszcze ze zbiorów Schaffgotschów – zapowiada szef Muzeum Przyrodniczego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Bezpieczniej nad Kaczawą

Stalowe rumaki w Karpaczu

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~ʇₔₔ 26-12-2008 10:49
Ale super! Pan S.Firszt "rozbujał" w końcu to Muzeum, które trąciło już myszką!
~... 26-12-2008 12:03
Myślałem ,że to Giertych
~ʇₔₔ 26-12-2008 14:12
Gdyby tak jeszcze odtworzył kajaki na stawie przy parku, to byłoby już całkiem super!
~do ʇₔₔ 26-12-2008 15:10
Widzę, że nie tylko ja pamiętam kajaki! Ty też je lubiłeś? W którym roku na nich pływałeś?
~do ~`... 26-12-2008 16:04
Że też Jarku nie poznałeś że to nie Romek , a przecież wystarczyło krótkie spojrzenie i ewentualna ,krótka wymiana zdań z bratem Lechem.Rozejrzyj się wokół siebie a może zobaczysz jeszcze Andrzeja i innych kumpli ,którzy cię cały czas otaczają i którymi na wszelki wypadek się otaczasz.
~ʇₔₔ 26-12-2008 17:41
Żebym to ja pamiętała... Ale za to pamiętam Wodnika Szuwarka ze stawu. Ty też go pamiętasz?
rymcycymcy 26-12-2008 20:10
Do 12:03 ...masz rację Kolego ! ...gość podobny do "Ojca" umundurowania szkolnego. Może rzeczywiście zamiast ptaków umies...ć w tym muzeum wypchanych sianem polityków ? To bardziej humanitarne i społecznie pożyteczne ;)
~Chwała Firsztowi 26-12-2008 20:14
Firszt jest niezrównany w pomysłach! Oby tak dalej
~do rymcycymcy 26-12-2008 22:12
Może nie wypchane okazy , ale gabinet figur woskowych naszych osobistości.A byłoby z pewnością dużo materiału a wystawa to byłby hit nie tylko w naszym regionie.Muzealnicy do dzieła !!
~PTASZKI. 19-03-2009 14:26
NIEBAWEM DYREKTOR FIRSZT ZROBI NAM Z MUZEUM PRZYRODNICZEGO DRUGIE MUZEUM KARKONOSKIE. BO POMYSŁ PRZYSZEDŁ WŁAŚNIE STAMTĄD. MOŻE BY JEDNAK ZAJRZEĆ DO STATUTU I ZACZĄĆ SIĘ ZAJMOWAĆ TYM, CZYM MUZEUM PRZYRODNICZE ZAJMOWAĆ SIĘ POWINNO - CZYLI PRZYRODĄ? KOPIOWANIE NASZYCH KOLEGÓW Z KARKONOSKIEGO WYDAJE SIĘ BYĆ MOCNO CHYBIONE.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Minka na sobotni wieczór

Stanowisko T4B Ekotechnologie ws. modernizacji oczyszczalni w Mysłakowicach (sprostowanie)

Lokator celowo podpalił mieszkanie

Skalne ławki pod Szrenicą

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
272
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
5%