MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Nowości w budżecie obywatelskim pod Śnieżką

Wiadomości: Karpacz
Środa, 25 marca 2015, 7:50
Aktualizacja: 7:52
Autor: Mea
Fot. UM Karpacz
Od 1 do 30 kwietnia można składać wnioski do budżetu partycypacyjnego w Karpaczu. – Nowością jest możliwość składania propozycji przez osoby od 16 roku życia oraz możliwość przesyłania ich mailowo – mówi Joanna Klaga, wiceburmistrz Karpacza.

Kwiecień to czas składania wosków o finansowanie z budżetu partycypacyjnego. W tym roku została utworzona komisja, w której skład weszli mieszkańcy i przedstawiciele miasta.

- Efektem jej prac jest nowy, precyzyjny regulamin, karta zgłoszeniowa oraz możliwość składania wniosków droga mailową. Największym jednak sukcesem było stworzenie dużej rezerwy ogólnej w budżecie miasta i decyzja o przekierowaniu jej na potrzeby budżetu społecznego, co dało ostatecznie kwotę 250 tys. zł. Zostanie ona podzielona na pięć dzielnic, z których każda otrzyma po 50 tys. zł – wyjaśnia Joanna Klaga.

Nowością jest też zapis o możliwości zgłaszania wniosków przez osoby od 16. roku życia.

- Wierzymy, że to właśnie wsłuchiwanie się w potrzeby młodych ludzi i umożliwianie im samorealizacji w obszarze rodzinnego miasta w największym stopniu pobudzi rozwój lokalny oraz poczucie wspólnoty – dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Szansa na remont "zameczku"

Czyżby Andrzej Duda?

Polacy wybierają prezydenta (aktualizacja)

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ubezwłasnowolniona 25-03-2015 12:53
To widzę, że nasza władza nie chce się spotkać z mieszkańcami na zebraniach, które cieszyły się dużym powodzeniem i tak jak było zawsze, uzgodnić na zebraniu mieszkańców poszczególnych 'dzielnic" co mieszkańcy uważają za najważniejsze do realizacji w ramach budżetu partycypacyjnego. Znów wybrano za naszymi plecami kogoś? /pewnie z wszystkowiedzącej rady/ kto wie lepiej od nas co my chcemy i czego nam potrzeba. BRAWO!
~Joanna Czajka 25-03-2015 16:15
W związku z wielkim pośpiechem wynikającym z terminów wyborczych wchodzących w czas, kiedy w poprzednich latach odbywały się już zebrania dotyczące budżetu part. oraz by nie stracić środków zarezerwowanych na ten rok Burmistrz Karpacza powołał Komisję ds Regulaminu Budż. Part. z zaleceniem, by szybko i profesjonalnie opracowała ten regulamin. Oczywiście będzie można w przyszłości - nawet niedalekiej wprowadzić do niego konieczne zmiany !! Byłam jedną z osób powołanych przez pana burmistrza do tej komisji i sama dostrzegam konieczność ich wprowadzenia. Nie wchodząc w szczegóły muszę podkreślić że zarówno mi jak i innym mieszkańcom brakuje opcji szeregu zebrań -- ale wkrótce odbędą się pierwsze. Sama jestem zaskoczona informacją z artykułu o pięciu dzielnicach, bo w opracowywanym projekcie
~Joanna Czajka 25-03-2015 16:24
opracowywanym projekcie uchwały (w sprawie regulaminu budż. part.) była mowa o czterech okręgach-dzielnicach -- jak do tej pory. Do prac nad formułą budżetu, określeniem wieku oraz zasad Burmistrz powołał 13 osobową Komisję; w skład której weszło 5 pracowników Urzędu oraz sekretarz pani Joanna Kopała jako Przewodnicząca Komisji a także 5 radnych i 2 przedstawicielki mieszkańców. Komisja trakcie 2 wielogodzinnych spotkań pracowała nad projektem regulaminu budżetu, w tym nad harmonogramem jego realizacji. Jako jedna z przedstawicielek w tygodniu przed pierwszym posiedzeniem komisji starałam się porozmawiać z jak największą ilością osób, by móc potem zabierać głos w ich imieniu. Ostateczny kształt uchwały i regulaminu powstał jako efekt pracy urzędniczej ale to wcale nie odbiera nam mieszka
~Joanna Czajka 25-03-2015 16:38
nam mieszkańcom możliwości wpływu na jego treść i kształt -- tym bardziej, że wolą pana Burmistrza było, by powstał naprawdę dobry dokument z regulaminem świetnie sprawdzającym się przez wszystkie kolejne lata. Tak naprawdę regulamin powinien był powstać 3 lata temu. Budżet funkcjonował bez koniecznego dokumentu. W rozmowie, w której były zgłaszane krytyczne uwagi pan Burmistrz obiecał : - " Myślę, że wspólnie jakoś damy radę, zobaczymy jak się sprawdza i potem wprowadzimy konstruktywne poprawki. Liczę na dalsze państwa zaangażowanie.". Zapraszam gorąco "ubezwłasnowolnioną" do współpracy, bo to początek a nie koniec ustalania najlepszych zasad funkcjonowania naszego budżetu partycypacyjnego.
~Joanna Czajka 25-03-2015 19:53
-- w relacji strimeo.tv /pl/informacja/250-tysiecy-na-budzet-obywatelski Burmistrz Karpacza potwierdza realizację budżetu w czterech okręgach.
~xx 25-03-2015 21:09
Z powstałej 13 osobowej komisji znamy nazwisko przewodniczącej a reszta nazwisk TO TAJEMNICA ???????
~Joanna Czajka 25-03-2015 21:31
--oczywiście, że nie jest to tajemnica, ale nie ja napisałam ten artykuł więc raczej nie będę pisała swojego - w formie komentarzy; zapraszam na zebrania, które wkrótce.
~z innejbajki 26-03-2015 3:40
facebook.com/naszapartycypacja?fref=ts

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Łagodny wyrok za zakatowanie kota

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Mały Strażak dla jednostek OSP

Mobilizacja przed II turą

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
477
Tak
47%
Nie
39%
Nie wiem
14%