MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Noworoczna premiera “Czego nie widać”

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 28 grudnia 2015, 7:28
Aktualizacja: Piątek, 1 stycznia 2016, 11:13
Autor: Manu
Fot. Archiwum Teatru Norwida
Tradycja przedstawień sylwestrowo–noworocznych w jeleniogórskim Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida ciągle żywa. Tym razem twórcy mają nadzieję rozbawić nas farsą “Czego nie widać” Michaela Frayna. Sztuka angielskiego dramaturga w reżyserii Adama Biernackiego wchodzi na afisz 2 stycznia 2016. Spektakl przedpremierowy na Dużej Scenie w sylwestrowy wieczór.

W latach 80. oklaskiwano tę sztukę w Londynie aż tysiąc razy. Grano ją także w całej niemal Europie, również w Polsce z powodzeniem wystawiały ją teatry w Bielsku-Cieszynie, Białymstoku, Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Gdyni, Gorzowie Wielkopolskim, Kaliszu, Katowicach, Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie, Tarnowie, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Trwają teraz próby u Piotra Jędrzejasa, w jeleniogórskim Teatrze im. Norwida.

Ta sztuka określana jest przez krytyków “mercedesem wśród fars” - jedną z najzabawniejszych i najinteligentniejszych komedii XX wieku. Jest to historia przygotowywania i wystawienia w teatrze sztuki “Co widać” niejakiego Robina Hausemongera. To jedyna okazja, kiedy widz może śledzić nie tylko samą treść, ale także to, co dzieje się za kulisami. Autorem jest Michael Frayn - reporter, filozof z wykształcenia, autor pięciu powieści oraz licznych dramatów i scenariuszy teatralnych i telewizyjnych.

Scenografię i kostiumy do inscenizacji zaprojektowała Joanna Jaśko–Sroka. W spektaklu grają: Elwira Hamerska-Kijańska, Marta Kędziora, Iwona Lach, Anna Ludwicka-Mania, Agata Moczulska, Andrzej Kępiński, Bogusław Kudłek, Piotr Konieczyński, Bogusław Siwko oraz gościnnie - Katinka Maché i Kamil Przystał.

Adam Biernacki (rocznik 1983), reżyser, absolwent wydziału reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej, kulturoznawstwa/filmoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Współpracował m.in. ze studentami Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także z takimi artystami jak Ewa Błaszczyk czy Krystyna Tkacz (opieka reżyserska nad płytą “Krystyna Tkacz śpiewa Kurta Tucholsky'ego” - Polskie Radio oraz scenariusz i reżyseria spektaklu w Teatrze Syrena). Jest współtwórcą serii telewizyjnej “Akademia” (TVP Kultura), założycielem niezależnej teatralnej Grupy Dochodzeniowej oraz kompozytorem hejnału Katowic. W 2011 r. spektakl “Wyprawy Krzyżowe” wg Mirona Białoszewskiego w jego reżyserii otrzymał nagrodę dla Grupy Dochodzeniowej na XII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim.
Warto przypomnieć, że Adam Biernacki w 2014 roku w jeleniogórskim Teatrze im. Norwida był reżyserem performatywnego czytania dramatu “Cipelajda” Elżbiety Chowaniec, a jego realizacja “Skąpiec. Work in progress” wg Moliera ze rewelacyjnym Waldemarem Obłozą została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność na tegorocznych XLV Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych, wcześniej otrzymała Nagrodę Główną i Nagrodę Publiczności w trzeciej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Prywatnych “Sztuka plus komercja” w Siedlcach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wystawa Wojciecha Krausewicza w POK–u

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~michałł 28-12-2015 7:54
Panie pośle, gdy nie tak dawno gościł pan w programie Moniki Olejnik i wspomniał o tramwajarce, obecnie posłance PO Henryce Krzywonos, prowadząca bardzo się obruszyła. Czy dlatego, że powiedział Pan prawdę odnośnie zatrzymania przez nią tramwaju, podczas strajku? Powiedziałem, że nie jest żadnym sukcesem zatrzymać tramwaj, kiedy nie ma prądu. Natomiast ten prąd sam nie wyłączył, tylko wyłączyli go ludzie, którzy nie godzili się z tym, żeby strajk, którego się podjęli, został przez kogokolwiek zbojkotowany. Na ten temat jest wiele relacji w Gdański, ale również w internecie. Dlaczego pani Henryka wraca co jakiś czas? Teraz jest posłanką, wychodzi często na mównicę, udziela się. To wygodna osoba dla PO z powodu dobrze wybudowanego mitu na jej temat? Na temat Henryki Krzywonos powstało wie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Warsztaty z aniołami

Wspaniały koncert na Inaugurację Września

Ulica Krakowska gotowa

Odkrycia w kościele

Nowa wystawa w BWA

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
13
Tak
31%
Nie
69%
Nie wiem
0%