MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

Nowoczesny sprzęt testowany w Janowicach Wielkich

Wiadomości: Janowice Wielkie
Wtorek, 24 marca 2015, 8:37
Aktualizacja: Środa, 25 marca 2015, 9:28
Autor: Angela
Fot. Archiwum Szpitala
Zespół Profilaktyki i Rehabilitacji w Janowicach Wielkich testował egzoszkielet EKSO GT amerykańskiej firmy EKSO BIONICS. Czy jest szansa, by takie urządzenie pomagające w poruszaniu się schorowanym pacjentom oraz ułatwiające pracę terapeutom zostało przez szpital kupione?

Testowany w janowickiej placówce egzemplarz to przenośny bioniczny szkielet przeznaczony do użytku w celach rehabilitacji pacjentów z niedowładem kończyn dolnych. Pozwala on na wykonywanie ruchów wstawania i siadania na krześle oraz na chodzenie z prawidłowym przenoszeniem obciążenia między kończynami. Urządzenie jest zasilane bateria, ruchy są wykonywane za pomocą silników, co wspomaga utracone funkcje nerwowo-mięśniowe.

- Taki egzoszkielet rehabilitacyjny pozwalana reedukację chodu ludziom z różnymi schorzeniami neurologicznymi, jak stwardnienie rozsiane, niecałkowite oraz całkowite uszkodzenie rdzenia czy po udarach. Potrafi działać w kilku programowalnych trybach. Urządzenie uczy więc niejako chodzić. Dzięki zastosowaniu tej technologii można osiągnąć postępy kilkukrotnie szybsze, niż w przypadku tradycyjnych metod. Taki sprzęt bardzo ułatwia też pracę terapeucie. Aby wykonać bez urządzenia tę samą pracę, potrzebna jest pomoc kilku osób – wyjaśnia Hubert Papaj, dyrektor ZPiR w Janowicach Wielkich.

Na pytanie, czy jest szansa, by taki sprzęt został kupiony przez szpital, dyrektor odpowiada: Taki sprzęt kosztuje setki tysięcy złotych, więc kupują go raczej duże firmy ubezpieczeniowe. Może z czasem będzie możliwość kupienia takiego urządzenia z dofinansowaniem z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Mapa ku przestrodze

Plaża nad Bobrem otwarta

Spotkania z Beatą Kempą

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Boss 24-03-2015 18:09
Najważniejsze są pensje dla partyjnych fachowców więc potem brakuje na taki sprzęt i leczenie
~ 24-03-2015 21:45
Tomek - pijemy coś ?
~zBIGs 24-03-2015 22:50
to na prawdę kiedy konkretnie ten sprzęt będzie własnością szpitala w Janowicach?
~ 25-03-2015 1:04
gURU pApaj !!!!!
~Ciekawy 25-03-2015 7:16
Super !!!! Kiedy można przyjsc i zobaczyć jak pacjenci uzywaja tego sprzetu? Moze jakies dni otwarte w ośrodku? Ile kosztowało wypozyczenie? A jak się zepsuje?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Absolutorium dla Zarządu Powiatu

Muzeum w Ratuszu

Odwołane "Święto Chleba i Piernika"

Spotkali się z Beatą Kempą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
959
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%