MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Nowoczesna rzeźba w Liceum Plastycznym

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 16 lutego 2014, 7:50
Aktualizacja: Poniedziałek, 17 lutego 2014, 7:38
Autor: Mea
Fot. Mea
– Dzięki warsztatom możemy przygotować się do egzaminu wstępnego do Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – mówili uczniowie podczas drugiego dnia warsztatów w Liceum Plastycznym. Spotkanie prowadził dr Andrzej Kosowski, wykładowca wrocławskiej ASP, były uczeń Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych.

Podczas pierwszego dnia warsztatów uczniowie oglądali prezentację kierunku Rzeźba ASP we Wrocławiu . Uczestniczyli w realizacji projektów kompozycyjnych z papieru oraz obejrzeli film, o, brytyjskim rzeźbiarzu, tworzącym instalacje i rzeźby w przyrodzie. Artysta Andy Goldsworth reprezentuje kierunek nazywany „Sztuką Ziemi”.

- Następnie przeprowadziłem warsztaty dla prawie 20. uczniów Liceum Plastycznego. Z patyczków do szaszłyków uczniowie wykonali kompozycje przestrzenne na dwa tematy „Gniew” związany z ruchem, emocjami, więc tworzywo powinno być ułożone w sposób chaotyczny oraz „Lenistwo”, czyli statyczność. Chciałem pokazać uczniom inny wymiar rzeźby nowoczesnej – mówił Andrzej Kosowski.

Zajęcia zorganizowane były w ramach współpracy ZSRA z ASP we Wrocławiu. – Nasi uczniowie przygotowują się w ten sposób do egzaminu na ASP, by spokojnie do niego podejść. Mogli zaprezentować swoje prace, które ocenił wykładowca tej uczelni – mówił Bogdan Helik, dyrektor ZSRA.

Uczniowie z klasy drugiej i trzeciej Liceum Plastycznego chwalili możliwość uczestniczenia w warsztatach. – Stworzyłam dynamiczną formę gniewu. Oprócz patyczków użyłam też faktury kleju. Lenistwo przedstawiłam w niedokończonej formie geometrycznej. Podobały mi się zajęcia i cieszę się, że mogłam wziąć w nich udział, bo chcę studiować na ASP właśnie rzeźbiarstwo. Dowiedziałam się też w jaki sposób działają studenci na tej uczelni – mówiła Agnieszka Falkowska, z drugiej klasy.

- Gniew skojarzył mi się z eskalacją emocji, z wojną, zrobiłem więc niemiecki karabin z II wojny światowej. Lenistwo przedstawiłem jako rękę odgarniającą kołdrę, co nie było łatwe ze względu na tworzywo, jakiego używaliśmy, czyli drewniane patyczki. Bardzo podobały mi się warsztaty, dodały mi odwagi, by podejść do egzaminu na ASP – powiedział Paweł Baranowicz, również z drugiej klasy LP.

Dyrektor szkoły Zbigniew Helik poinformował, że Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie zachowało kierunek szkło artystyczne w formach użytkowych i osobno witraż w ramach techniki malarstwa dekoracyjnego.

– Dzięki temu wiemy, że nasi uczniowie mogą spokojnie przygotowywać się do tego kierunku, na naszych specjalnościach. ASP we Wrocławiu jako jedyna uczelnia w Polsce ma bowiem kierunek szkło artystyczne – podkreślił Bogdan Helik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Projekt "Zdalna Szkoła +"

Czytelniczka: drogo i brudno

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~pytanie 16-02-2014 11:32
Po co ściągać prowadzących skoro w ZSRA pracuje wspaniałe, utalentowane grono młodych artystów, którzy więcej wiedzą o rzeźbie w kontekście pedagogiki niż obcy wykładowcy?
~nickt.pl 16-02-2014 12:18
dołączam się do pytania
~ 16-02-2014 12:37
Gościowi na 5 fotce wyszła budka wartownicza.
~romi 16-02-2014 13:03
A później powstaje takie coś jak przy kościele garnizonowym.
~absolwent 16-02-2014 21:55
Wrocławskie uczelnie to szkoły gotowania na gazie, które kształcą tabuny bezrobotnych nadających się jedynie do kolejek w PUP-ach albo na irlandzki zmywak. Po co się napalać na takie "ó-czelnie"? Radziłbym (szczególnie tym zdolniejszym) uderzać do dobrych zachodnich szkół - nawet do Liberca, Drezna czy Georlitz. Dzisiaj nie jest to już żadnym problemem, są różne stypendia, a szkoda marnować 5 lat życia na coś, w czasie czego można już nieźle ustawić się w życiu z gwarancją dobrej pracy. Jak już ktoś koniecznie musi studiować w Polsce, to polecam znacznie lepsze uczelnie w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Katowicach.
~ 16-02-2014 22:06
No rzeczywiście "nowoczesna" rzeźba... Kupa siana i nic wiecej. Ten wykładowca to musi być prawdziwy geniusz (na zasadzie: zrobię kupę i wszyscy będą się zachwycać jaka to wielka sztuka...). Znane powiedzenia mówi: "Eunuch i krytyk z jednej są parafii - obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi". Do tego towarzystwa należałoby jeszcze zaliczyć niektórych wykładowców szkoł artystycznych.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wsparcie dla podopiecznych ośrodków wychowawczych

„Bezpieczne wakacje” – zajęcia plastyczne

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Laptopy dla dzieci z rodzin zastępczych

Letnie inwestycje w podstawówkach

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
9
Tak
33%
Nie
56%
Nie wiem
11%