MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Nowe życie po warsztatach. Jubileusz WTZ

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 6 października 2010, 7:33
Aktualizacja: Czwartek, 7 października 2010, 7:50
Autor: Angela
Fot. Angela
Warsztaty Terapii Zajęciowej działające przy Towarzystwie Walki z Kalectwem obchodziły wczoraj 15. rocznicę swojego powstania. Podczas uroczystych obchodów w Książnicy Karkonoskiej nie zabrakło słów uznania, podziękowań, życzeń, ale i sporej dawki dobrego humoru.

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Jeleniej Górze funkcjonują od 2 października 1995 roku. Jest to placówka dziennego pobytu, która daje możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej osobom niepełnosprawnym.

– Uczestnikami naszych zajęć są osoby dotknięte schorzeniami somatycznymi, psychicznymi i umysłowymi. Dla nich dobieramy indywidualne programy rehabilitacji, które są realizowane pod opieką instruktorów w pięcioosobowych grupach w czterech pracowniach: krawieckiej, rękodzielniczej, komputerowej oraz artystycznej – powiedziała Lucyna Szpak, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz wiceprezes Towarzystwa Walki z Kalectwem.

– Najlepszą odpowiedzią na pytanie czy jesteśmy potrzebni, są osoby, które od nas wyszły, zaczęły nowe życie, odkryły swoje talenty, znalazły pracę czy założyły rodziny. Gdyby nie warsztaty wielu z nich zostałoby samotnie w domu. Zajęcia dają im szansę na wyjście z izolacji domowej i społecznej, poznanie własnych potrzeb i sposobów ich zaspokajania, zwiększenia samodzielności i zaradności, odkrycia drzemiących w nich talentów, poznania nowych ludzi i nawiązania przyjaźni oraz przygotowania się do pracy zarobkowej – dodała Lucyna Szpak.

Łącznie w warsztatach uczestniczy przez cały czas dwadzieścia osób. Wśród nich znaleźli się tacy, którzy udowodnili, że warto. Odznaczenia i dyplomy uznania odebrali m.in. Elżbieta Szulc, Tomasz Stefańczyk, Adam Rudnicki, Anna Madany i wielu innych. Przed warsztatami żyli w czterech ścianach, po nich otwarli się na świat i znaleźli pracę.

– Warsztaty zmieniły moje życie. Dzięki nim nauczyłam się obsługiwać komputer i mogę pracować. Na warsztatach nawiązałam też przyjaźnie i znajomości, teraz nie boję się wyjść do ludzi. Poza tym zawsze marzyłam o malowaniu. Tam przekonano mnie do tego, że mogę to robić i sprawia mi to ogromną frajdę - mówi Anna Madany, wyróżniona i autorka dziesięciu prac, które znalazły się na okolicznościowej wystawie, którą otwarto w Galerii Małych Form po uroczystej części obchodów.

– Na przestrzeni tych piętnastu lat przewinęło się bardzo dużo ludzi, i każdy zostawił po sobie jakiś ślad. Ten ślad świadczy o tym, jak ci ludzie są wielcy. Oni nie tylko wyciągają rękę by im pomóc, ale potrafią dać też coś z siebie. Wiele z tych osób podjęło pracę, otworzyło własną działalność, podjęło studia, odkryło siebie na nowo – mówi Leszek Karbowski, prezes Towarzystwa Walki z Kalectwem.

Na uroczystych obchodach pojawiło się wielu znanych ludzi, również ze świata polityki, w tym: posłanka PiS Marzena Machałek, poseł PO Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski. Przybyli też przyjaciele WTZ oraz szefowie instytucji współpracujących, wśród nich Wojciech Łabun, dyrektor MOPS – u w Jeleniej Górze i wielu, wielu innych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Międzynarodowe warsztaty w JCK

Nietypowy finał Ligi Rocka

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ana 6-10-2010 9:45
dziękuje za fajny artykuł o naszej działalności pozdrawiam serdecznie czytelników Anna.......
~ 6-10-2010 10:59
... a na zdjeciu 44 jak zwykle nasz wszędo-bylski i "wszystko-robiący" hrabia Obrzępalski ??? ...
~Wiesław 6-10-2010 11:26
Wielkie słowa uznania dla Pani Lucyny Szpak,stworzyła piękne miejsce dla osób niepełnosprawnych,którzy mogą się oderwać od szarego życia i zapomnieć choć trochę od samotności,a to jest bezcenne.Serdeczne pozdrowienia dla instruktorek tych Warsztatów Terapii Zajęciowej,które wkładają dużo pracy i cierpliwości w swoją pracę
anetka mala 7-10-2010 18:19
Piękna uroczystość, wzruszające zdjęcia, oglądałam i wspominałam moje stare dobre czasy na WTZ - ach...bardzo żałuje że nie mogłam być tam z Wami..... czasami po prostu się nie da być jednocześnie w dwóch miejscach naraz. Pozdrawiam serdeczne wszystkich uczestników i pracowników WTZ Dziewczyny jestem z wami, trzymajcie się ...:)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wraca pomysł łączenia muzeów

Budują chodnik do TCTA

Lwówczanin w ITTF

Dzień Sportu

Nie taka bestia straszna (recenzja)

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
733
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%