MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Nowe życie maciejowskiej wieży widokowej

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 18 sierpnia 2017, 7:24
Aktualizacja: Sobota, 19 sierpnia 2017, 7:28
Autor: TAB
Fot. TAB
Do niezwykle trudnej operacji doszło we czwartek (17.08) w parku w Maciejowej. Na wieży widokowej, która od pewnego czasu jest zabezpieczana przed dalszym zniszczeniem , umieszczono belki, na jakich zostanie osadzony nowy dach.

O próbach przywrócenia do dawnej świetności zabytkowego parku w Maciejowej Jelonka.com pisała już wielokrotnie. Przypomnijmy, że jest to inicjatywa niektórych mieszkańców dawnej wsi oraz obecnego właściciela parku. Znajduje się tu kaplica – mauzoleum Emila Beckera oraz wybudowana przez niego w 1875 roku czterokondygnacyjna wieża widokowa w stylu mauretańskim. Budowle usytuowane są w niezwykle malowniczym terenie, który od roku jest rekultywowany.

O ile na wieży trwają prace, to zabezpieczenie dachu kaplicy jest już zakończone, a teren uprzątnięty. Wewnątrz zamkniętego mauzoleum wciąż „mieszka” potwór z amerykańskiego horroru i mimo że został zniszczony przez nieznanych sprawców wczesną wiosną tego roku, dziś wygląda groźniej niż przed aktem wandalizmu. Zdjęcia sprzed remontu pokazywały Randalla – bo tak nazywana jest kukła – zasypanego śniegiem. Teraz już mu to nie grozi. Dach jest odnowiony i zabezpiecza wnętrze kaplicy. Niedaleko mauzoleum znajduje się nieduży staw, w którym pływają ławice narybku do przygotowywanych dużych stawów we wschodniej części parku.

Najwięcej dzieje się przy wieży. Są już cztery poziomy podłóg. Nie można tu wejść, bo schody służą tylko dla robotników do przemieszczania się pomiędzy piętrami. Dowodzi tu Piotr Dziedziński, w czwartek w niezbyt dobrym humorze z powodu porannych problemów z dostarczeniem odpowiedniej długości krokwi na dach, ale też z powodu czekającej go trudnej operacji technicznej. Przyjechał tu dźwig, aby na samym szczycie budowli postawić przygotowane wcześniej belki, na których zostanie postawiony nowy dach. Operator dźwigu z firmy Sulewski, która udostępniła sprzęt nieodpłatnie, przygotowuje we współpracy z dwoma Piotrami, Cześkiem, Jarkiem i Witkiem kantówki do wydźwignięcia na górę. Cała akcja – choć skomplikowana – przebiega bardzo sprawnie. Samo podniesienie drewnianych krokwi trwało krócej, niż przygotowanie dźwigu, ustawianie go w trudnym terenie, związanie krokwi specjalnymi taśmami i zaczepienie ich łańcuchem do wysięgnika. Dwie sztaple drewna sprawnie wędrują na górę. Jest tam dwóch ludzi, którzy przyjmują belki na przyszły dach. Po wszystkim, kiedy poszło jak trzeba, nawet panu Piotrowi poprawił się nastrój. Witek z zapałem opowiada, że teraz tylko trzeba te najgrubsze belki osadzić w istniejących od ponad wieku „gniazdach” i zabetonować, a na to dopiero przyjdzie poszycie dachu z desek i to właściwe. Nie wiadomo jeszcze czy będzie to papa, jak na kaplicy, czy inny materiał. Na wieży stanie też nowy maszt z flagą. Stary właściwie nadaje się na złom – uzupełnia pan Piotr i pokazuje przeżarte rdzą materiały leżące u stóp wieży.

Kolejnym etapem zabezpieczania wieży przed zniszczeniem będzie położenie na niej nowego dachu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kolski kręci film w Pilchowicach – utrudniena

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Nareszcie! 18-08-2017 7:44
Brawo ! Brawo! Brawo !!!!!!
~ 18-08-2017 8:34
we czwartek ?
~zaboberek 18-08-2017 9:23
Osobiście tam byłem w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Jestem pełen podziwu dla determinacji z jaką garstka pasjonatów restauruje tą budowlę.Moje wyrazy uznania.
~detekt. 18-08-2017 10:18
Brawo Panowie,przywracacie wiarę w ludzi.
~ 18-08-2017 11:38
Nowy właściciel liczy na zyski a nie remontuje w imię Boga ,gospodarka tam padła to kto będzie zwiedzać chyba szkopy
~do 11:38 18-08-2017 12:25
Nie ważne w imię czego,ważne że remontuje.Gdyby nie tacy jak on to byś zabytki na obrazkach tylko oglądał hejterze.
~ 18-08-2017 13:16
Do 12;25 a ja wolę patrzeć jak Biedronki budują a małe sklepy padają a Jelenia się wyludnia tak samo tam jeszcze trochę i tylko zostaną emeryci których nie będzie stać na zwiedzanie ,mają zaparcie albo plecy żeby na tym interesie zarobić ,a co do obrazków ,za komuny w Jeleniej knajpa przy knajpie teraz o
~jelinek 18-08-2017 17:14
Szkoda, że przedwojenna wieża widokowa na górze Sołtysiej /d.Strzeleckiej/ w Cieplicach nadal popada w ruinę.
~zachwycona, ale... 18-08-2017 19:18
cudowne miejsce, polecam. Wyznaczone szlaki, oczyszczone, oznakowane. bardzo łagodne podejście. Jednak... będąc 15 sierpnia zastałam szlabany z informacją o wycince. W święta nikt, wiadomo nie opracował, a chętnych na zwiedzenie było wielu....
~zaboberek 18-08-2017 21:03
do:11:38 | ~ | Czy musisz być taki uszczypliwy i każdą dobrą sprawę musisz zhejtować?Brak ci empatii.
~bKA 18-08-2017 23:46
Nie owija się belek folią tylko papą
~hanka23 18-08-2017 23:54
Wędrowaliśmy / z Zabobrza , a wcześniej z miasta/do parku wielokroć i wiemy jak było i widzimy od roku jak się zmienia.BRAWO chłopaki, wielkie BRAWA .!!!!!
~ 19-08-2017 21:44
Stary maszt właściwie nadaje się na złom? A kto to stwierdził? Uprawniony fachowiec-konserwator? Znane jest wam pojęcie zabytku? Doceniam inicjatywę i działania- brawo (poważnie), ale czy nie powinny się odbywać pod fachowym (najlepiej nie kapałczyńskim) nadzorem?
~Maciejowianka 19-08-2017 21:47
Wychowałam się w Maciejowej .Pamiętam wszystko jak było.Chodziło się przez park na pole.Stare czasy nie powrócą ale wszystko pamiętam jakby to było dziś.Nie niszcie wszystkiego przede wszystkim drzew ,dzięki nim żyjemy ,oddychając pełnymi piersiami.One oczyszczają wszystkie brudy w powietrzu.SZacun za pracę ale z głową.
~Mietek z komarna 20-08-2017 22:44
Jest tam kustosz-konserwator złomu Pan Piotr to po co innych specjalistów ściągać nie potrzebnie.A co do remontu to brawo naprawde czapki z głów za pare lat rozpadło by się to na strzępy a tak będzie co zwiedzać

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

SOS dla stawu

Czytelniczka: drogo i brudno

Stanowisko T4B Ekotechnologie ws. modernizacji oczyszczalni w Mysłakowicach (sprostowanie)

Walczyli o Puchar Wójta

Klasyki zjechały do Kowar

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
523
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%