MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Nowe życie byłego klasztoru

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 24 października 2009, 8:20
Aktualizacja: 17:17
Autor: Angela
Dyrektor Muzeum Przyrodniczego Stanisław Firszt z wycieczką na dziedzińcu zespołu przyklasztornego, który najpewniej będzie nową siedzibą MP. 21 maja 2009 rok.
Fot. TEJO
Jelenia Góra pozyskała 11,5 mln zł na remont i modernizację budynku przyklasztornego w Cieplicach. Powstanie tam siedziba dla CCK Przystań Twórcza, a z Parku Norweskiego zostanie przeniesione Muzeum Przyrodnicze.

Projekt przeszedł pozytywnie weryfikację formalną w sierpniu br. Od tego czasu przyznanie pieniędzy było już tylko formalnością. Dwa dni temu oficjalnie ogłoszono, że Jeleniej Górze przyznano 11,5 mln zł. W ramach tych pieniędzy mają zostać zagospodarowane kompleksy pocysterskie, m.in. kościół Jana Chrzciciela i budynek przy kościele, gdzie miasto chce zlokalizować Muzeum Przyrodnicze, punkt informacji turystycznej i Cieplickie Centrum Kultury.

Budynek ma zostać wyremontowany i przystosowane na potrzeby tych placówek. – Niewykluczone, że będą się również odbywały imprezy kulturalne – mówi Jerzy Lenard, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. Pojawił się też pomysł umieszczenia w tym budynku filii Książnicy Karkonoskiej, która obecnie mieście się na Placu Piastowskim. Wyremontowany ma być również sam kościół Jana Chrzciciela, na którym pojawi się nowa elewacja. Przeprowadzona zostanie konserwacja dzwonnicy i plebanii.

Jelenia Góra stara się również o dofinansowanie na realizację południowo – zachodniego szlaku cysterskiego, który zakłada powstanie dwóch parkingów w Cieplicach, infokiosków zlokalizowanych w różnych częściach miasta oraz szalet przy parkingach i oznakowania drogowego.

Szacowana wartość tego zadania to z kolei 3200 tys. zł, możliwe dofinansowanie to 85 procent tej kwoty. Projekt południowo-zachodniego szlaku cysterskiego jest o tyle trudny, że realizuje się go w formie partnerstwa z 17 innymi gminami i województwami. Liderem projektu jest co prawda województwo dolnośląskie, jeśli jednak jeden z partnerów się wyłamie i nie spełni wymaganych warunków, cały projekt legnie w gruzach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Są dopłaty do lasów

W czwartek spotkanie z Elżbietą Jaworowicz

Śmierć na żwirowni

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~s. 24-10-2009 10:01
Obecnie dużo krzyku, efektów nie widać.
~_Łowca byków 24-10-2009 10:33
3200 tys. złotych? A nie lepiej zapisać 3,2 mln złotych?
~_Łowca byków 24-10-2009 11:09
Komentarz czeka na moderację
~ Ciepliczak 24-10-2009 15:39
Ladne plany i zamierzenia - zwlaszcza że boczne bliskie uliczki ,podworka i kąty Cieplic są bardzo zdewastowane , zaniedbane , niehlujne smierdzące. Jednakze są to zapewne potrzebne inwestycje , ale też szkoda ze nie powstaja firmy i nie ma podobnych przykladow wydawania milionów zlotych w tworzenie nowych firm ,w rozwój technolocziczny, postep techniczny , miejsca pracy . Obecne dzialanie sa pożądane ale jest to jednorazowa konsumpcja spoleczna i nieco posad dla kilku ludzi z ukladow .A gdzie rozwój tak pilnie potrzebny w Cieplicach- pamiętam wiele drobnych firm dzialających w Cieplicach ,piekne ogrodzenia poniemieckie , ogrody a dzisiaj jest tam krajobraz księżycowy.
~ 24-10-2009 17:41
plebanie to niech ksieza sobie sami remontuja mi domu za unijne pieniadze nikt nie remontuje
~bez podpisu 24-10-2009 17:47
jakim prawem Muzeum Przyrodnicze? kto na to wydal pozwolenie? trzeba to sprawdzic
~CIEPLICZANKA 24-10-2009 18:02
Bardzo podoba mi się projekt zagospodarowania tego wspaniałego obiektu ,dzisiaj trochę zapomnianego.Nie twórzmy z niego jednak kombajnu lub Pałacu Kultury.Myślę ,że dwie instytucje w nim wystarczą.Muzeum i Centrum Kultury to i tak dużo w jednym obiekcie.Czym więcej instytucji w jednym tym gorzej.Co to w końcu będzie ? Może coś na wzór modnych galerii sprzedażnych?Czym więcej podmiotów tym gorzej dla pozostałych,bo jak zwykle będzie to kosztem innych.I znowu ,jak w Cieplicach nie było nic, tak teraz możemy miec mini muzeum (w tym układzie po co je przenosic ?),niby Centrum (po co je tu lokowc ?), niby informację (konkurencja dla istniejącej ?),niby bibliotekę (konkurencja dla istniejącej ?I to po remoncie w centrum Cieplic !).Jeśli tak to zróbmy jeszcze w tym molochu filię galerii BWA ,filię teatru dramatycznego,filię filharmonii itp.Bo tego też nie ma w Cieplicach.A może zrobic coś raz i dobrze ,coś z czego będziemy dumni wszyscy , a nie wszystko na raz i w jednym miejscu, czyli wszystko i nic.Ot takie coś po troszku dla każdego coś miłego,czyli lokal wielofunkcyjny ,czyli megaklasztor-centrum rozrywki,wypoczynku i rekreacji.A co z innymi częściami Cieplic? No cóż pozostaną częścią pustynną uzdrowiska.
~turystazagraniczny 24-10-2009 21:54
Cieplice wygladaja OKROPNIE!!!Jesli ktos powie ,ze Walbrzych jest najbrzydszym miastem Dolnego Slaska to znaczy,ze nie byl w Cieplicach.Oczywiscie z wyjatkiem obszaru parku sanatoryjnego i deptaku.Widac,ze przedwojenna swietnosc dawno minela i to dzieki wspanaialym wlodarzom tego miasta.A widac,ze przed wojna to bylo bardzo eleganckie osiedle/miasto.Niestety to co zostalo to wielki,olbrzymi WSTYD!A uzdrowisko naprawde bardzo dobre.
~Ciemny nosal 24-10-2009 22:08

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dachowanie w Radomierzu

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1043
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
6%