MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

Nowe zasady najmu użytkowych lokali gospodarczych

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 25 stycznia 2013, 10:13
Aktualizacja: Sobota, 26 stycznia 2013, 9:09
Autor: Angela
Fot. Angela
Nowe zasady najmu miejskich lokali użytkowych oraz ulgi m.in. dla osób bezrobotnych otwierających działalność gospodarczą – takie zmiany przegłosowali wczoraj (24.01) jeleniogórscy radni. W minionym roku na około 600 lokali użytkowych z zasobów komunalnych Jeleniej Góry, dziesięć procent na stałe nie mogło znaleźć najemcy, a większość lokali w centrum miasta zajmowały placówki bankowe. Nowe przepisy mają tę sytuację zmienić.

- Ta uchwała to wprowadzenie czytelnych reguł dzierżawy i najmu lokali komunalnych – mówi Hubert Papaj, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. - Wprowadziliśmy m.in. zapisy o preferencyjnych cenach dzierżawy dla osób bezrobotnych i niepełnosprawnych, które będą chciały złożyć działalność gospodarczą. Po drugim nieskutecznym przetargu decyzję o wydzierżawieniu podejmie prezydent po konsultacji z komisją rozwoju. Projekt tej uchwały był konsultowany z organizacjami zrzeszającymi przedsiębiorców. Mam nadzieję, że pomysł okaże się trafny i życie gospodarcze w mieście znacząco się poprawi. Na kolejnych sesjach będziemy też dyskutować o podziale tych lokali na strefy oraz stworzymy listę lokali w centrum miasta, które powinny zostać w naszych rękach. Chcemy przy kolejnych przetargach wpisywać też funkcję użytkową dla danych lokali, by w centrum nie były tylko same banki – dodaje wiceszef miasta.

Zgodnie z nową uchwałą, osoby bezrobotne mogą liczyć na 80 % ulgi ustalonej stawki w pierwszym roku obowiązywania najmu, 50% w drugim roku oraz 20% w trzecim roku. Dla lokalu dostosowanego przez dzierżawcę do potrzeb osób niepełnosprawnych najemca może liczyć na 20% zniżkę. Przewidziano też 60% ulgi za piwnice nie wykorzystane do prowadzenia działalności gospodarczej oraz za pomieszczenia kotłowni, wykorzystywane na magazyny opału.

Zdaniem Rafała Szymańskiego, radnego PiS, same ulgi dla osób bezrobotnych nie wpłyną na zmniejszenie bezrobocia i ożywienie miasta. - Do tego potrzebne są również inne działania wspierające osoby bezrobotne, a nie tylko same ulgi na dzierżawę lokali komunalnych – mówił na sesji Rafał Szymański.

Nowa uchwała wprowadza również zmianę granic stref – m.in. zlikwidowana została strefa IA (ul. Pionierów Jeleniej Góry, Mroczna, Plac Piastowski). Obecnie są cztery strefy opłat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Harcerze z nową siedzibą

Więcej przystanków kolejowych na żądanie

Drogi do remontu

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~` 25-01-2013 11:22
Nareszcie jakieś posunięcie! oby tak dalej ! a w magistracie kombinować to wszyscy wyjadą i bezrobocie spadnie! brawo !
~toja`````````` 25-01-2013 11:43
dziwi mnie że cała pomoc jest dla bezrobotnych gdy otwierają działalność mały zus ,niski czynsz ,dotacje z uni ,dotacje z bezrobotnych a oni i tak po roku zamkną działalność? czy to ma sens?? działam w usługach te nowe firmy psuja rynek ,zanizają ceny a jak maja zapłacić 1000zł to.....pukają sie w głowę i otwierają działalność np.na zonę ................. ale słupki rosną
~Gość 25-01-2013 11:49
Tylko kto tu chce otwierać jakąkolwiek działalność ,chyba jakiś samobójca ,przecież markety wszystkich wykończą ,powodzenia dla tych co chcą w tej dziurze działać i robić coś na własny rachunek ,ja już trzy razy próbowałem i za każdym razem czynsze zus i podatki od pierwszego dnia działalności trzeba płacić nie zarabiasz jeszcze a tu płać ten ZUS z którego i tak nic nie masz jako prowadzący działalność przechodząc na emeryture dostajesz grosze tylko ,czynsze są diametralnie wysokie ,a miasto oferuje lokale ale na zadupiach gdzie pies z kulawą nogą nie przyjdzie ,stare zawilgocone pomieszczenia ,bo to co bylo okazyjne to posprzedawali swoim znajomym i teraz te tojące budy dadza na zasadach niskiego czynszu a wypchajcie sie radni bezradni tej dziury
~Bambo 25-01-2013 11:54
Do toja zgadzam się, z Tobą ale tylko częściowo. Sam prowadzę działalność usługową i rzeczywiście nowe firmy psują rynek i zaniżają ceny, lub lecą po kosztach. Potem się zwijają. Jednak Ci solidni zostają na rynku. Mam takie sytuacje, że ci domorośli bizmesmeni namieszają, a potem trzeba odkręcać to co napsuli. Więc firmy wracają do mnie. P.S. W jakiej branży działasz?
~Wild men 25-01-2013 12:57
Czy tu nie zaszła jakaś pomyłka? Powinno być chyba odwrotnie, na początek 80% ulgi, później 50%, a na końcu 20%. Jeżeli jest jak napisali, to jaka to pomoc w założeniu działalności? Przy cenach najmu lokali, 20% ulgi na starcie, to jest nic. Ta uchwała, to tylko, jak już ktoś tu kiedyś wspomniał, „to lukier na ...”. Po to uchwalili tą uchwałę, by ludzie się podjarali i zakładali działalność, gdy ogólnie wiadomo, że większość z takich nie podoła i wpadnie w długi, a rząd go później obrabuje. http://www.interwencja.polsat.pl/Interwencja__Oficjalna_Strona_Internetowa_Programu_INTERWENCJA,5781/Archiwum,5794/News,6271/index.html#1309771 A Ty, „toja” nie martw się, nikt nie będzie zakładał domów publicznych, więc nie martw się o konkurencję psującą rynek Twój rynek.
~@Gość 11:49 25-01-2013 14:39
Jak nie masz innego pomysłu na działalność niż handlowanie mąką i cukrem albo pietruszką, to pewnie, że markety Cię wykończą. I po co Ci główna ulica? Żeby klient nie miał gdzie zaparkować? Zero pomyślunku, a potem narzekanie, że nie wychodzi. Byłby cud, gdyby wyszło przy takim antytalencie...
~do toja 25-01-2013 14:59
Jeśli chodzi o "dotacje" z bezrobotnych nie jest tak różowo. M.in. musisz mieć dwóch poręczycieli zarabiających dużo więcej niż najniższa krajowa... I właściwie to wystarczy, żeby skutecznie odstraszyć lub uniemożliwić wzięcie takich pieniędzy. Bo kto dziś komu poręczy jakikolwiek kredyt? Jeśli chodzi o kasę - to nawet rodzinie czasem strach zaufać, takie czasy.
~17sqandal 25-01-2013 15:06
ha ha ha ot wymyślili
~A/A 25-01-2013 16:26
Tak, tak, tak! Czynsze wysokie wykasńczają wszelką działalność. Trzeba od czegoś zacząć, żeby utrzymać te resztki przedsiębiorczych. Pozdrawiam .
~sumienie 25-01-2013 17:23
Wymyśliliby jakiś CUD jak jakiś dominikanin w Jaroslawiu a następnie stoiska z dewocjonaliami .Co można wymysleć jak brak ludziska zostali ograbieni ,jesteśmy niewolnikami we własnym państwie.
~oko 25-01-2013 17:40
najm to jedno a moze warto sprzedac lokale ... na swoim biznes sobie poradzi a podatki od dzialalnosci gospodarczej zasila kase miasta ...a puste lokale to tylko zgnija ... ani kasy ani pracy.... abc ekonomi...................
~jajo23 25-01-2013 18:10
Ja tam nie narzekam prowadzę firmę od kilku lat mam swoich stałych nabywców i mój dzienny rachunek kończy się zawsze na plusie od 2800zł do 5700zł. I nie mam zamiaru nigdzie wyjeżdżać. Pozdrawiam
~KRECIK 25-01-2013 18:36
O JA CIERPIĘ DOLĘ co za miasto czas uciekac puki unia jeszcze w kupie sie trzyma.
~Wild men 25-01-2013 19:01
O to jak rządzi PO. Tu referendum nie pomoże, tylko wygnanie z kraju. http://biznes.interia.pl/gieldy/news/konsorcjum-z-udzialem-tmr-zlozylo-oferte-kupna-polskich,1887087
~:) 25-01-2013 19:19
no wszystko fajnie a gdzie można zobaczyć te lokale co "miasto" chce wynająć?
~ala 25-01-2013 20:06
referendum i won comlexa i papaja od koryta-to karierowicze.Jedyny ratunek dla miasta-won i następni będą się bali że też wylecą od koryta.Ludzie zjednoczcie się i idźmy na referendum.Każdy głos jest ważny żeby to dziadostwo osunąć od władzy!
~222 25-01-2013 20:13
a co z przetargami na niepubliczne przedszkola ? tzn budynki w których te przedszkola działają?
~jelenielikale 25-01-2013 21:18
Ciekawa jestem czy szanowni Radni widzieli te lokale, ja miałam okazje i zastanawiam się skąd bezrobotny ma wziąć pieniądze na kapitalny remont, aby doprowadzić lokal do jako takiej użyteczności. Ich stan jest katastrofalny.
~mamdość 25-01-2013 22:24
Ludzie ja sie POstarałem ale 3 m i było PO mnie... każda menda wyciąga łape daj a skund mam wziuńć...! 1ZUS.. 2. US.. Miasto 3. Prund..4 Akcyza.5. Składka na PO...Ktoś bedzie musiał to spłacić Te ... - wyborcy święcie wierzą że PO chce dla nich dobrze. Jeremi Springer kiedys powiedział że obywatele Ameryki w 50% to bezmyslna masa,której wystarczy do życia TV hamburger i cola, oraz zasiłek. Był początek lat 90-tych, pomyslałm to tylko w Ameryce jest mozliwe, u nas w Polsce ludzie myslą i działają dzięki Bogu. Po dwudziestu latach mamy wyhodowane nowe społeczeństwo- ...!
~grabiewpo 25-01-2013 22:28
Ala ale komplex to pryszcz... .... z Warszawki tu ustawia....Zakazy, nakazy, straszenie przez urzędników i przez ministrów, zapowiedzi zwiększenia restrykcji i podniesienia kar za wszystko. Czegoś takiego wcześniej nie było, to gwałt na polskim społeczeństwie, który ma spowodować poddańczą postawę.
~Wild men 25-01-2013 22:56
Czytając post z godz. 21:18, teraz rozumiem. Najemca wyremontuje, a później hola ze dwora i jeszcze długów się dorobi, a przy okazji komornik zabierze, to co jeszcze zostało, tak zresztą jest prawie wszędzie u prywaciarzy, niektórzy, to nawet potrafią ciągnąć interes po takim wykorzystanym najemcy, mimo klauzuli, że właściciel nie może prowadzić w tym lokalu, tej samej działalności, co osoba wynajmująca wcześniej lokal, tak ja miałem. Tak dla wścibskich, to nie żalę się, tylko chcę, by inni wiedzieli, co ich może spotkać.
~Gość 25-01-2013 23:47
do cwaniaka z 14,39-sam może handlujesz pietruszką czy też innym badziewiem ,to co ja prubowałem robić w tym zapiżdziałym mieście to nikt jeszcze nie wymyślił ,tylko że tu takie ... jak ty mieszkają i zaraz podpatrzą i to samo otwierają ,ceny niższe zrobią i jesteś ... pozamiatany ,bo to jest taki padół że jeden drugiemu w parade włazi miłego działania w tej dziurze ,ja wole robić u niemca mam choć kase i nie mam problemu
~xyz 26-01-2013 0:15
Pytanie skąd tyle pustych lokali , bo po ostatniej podwyzce dzierzawy ok,poł roku wlasciciele podziekowali za wspolprace panu prezydentowi , latwo policzyc jakie straty podwyżki przyniosly miastu i lokale stoją puste,Ci ludzie przy ... w ogole nie myślą.Faktycznie trzeba wyjechac z tego kraju.
~Wild men 26-01-2013 0:56
Nie wyjechać, tylko wygnać tą ... z ratusza i zmienić prawo wobec rządzących, niech odpowiadają za swoje czyny i nie biorą tyle pieniędzy do kieszeni i wszystkich polityków się to dotyczy, w całej Polsce, tych z Wiejskiej też. PO chce sprzedać w 100% polskie koleje linowe Słowacji, w Krakowie w ścisłym centrum chcą sprzedać kamienicę zabytkową za 37 milionów, To jest faktycznie IV rozbiór Polski. Na ulicę ale nie z transparentami, tylko z... wiecie czym.
~co na to woj 26-01-2013 2:11
... nam Polskę, uzurpatorzy Gdzie się człowiek nie rozglądnie to widzi to tałatajstwo, pchają się na wszystkie dostępne albo nowo tworzone urzędy. Jak te pijawki wczepili się w system państwa i wysyysają wszystko wokół, a poczynają sobie bez krępacji,co im w duszy zagra. Tysiące ludzi przemierza codziennie granice Polski za chlebem, przywożą , przysyłają ciężko zarobione pieniądze, okupione samotnością, beznadzieją. A ci szubrawcy się bawią za nasze pieniadze przyznają sobie w nagrody , premie, ordery, niebotyczne pensje. Tą zaraze trzeba powstrzymać bo nas żywcem zeżrą. Wszystich, tych z prawa i tych z lewa.
~` 26-01-2013 9:10
Chwaliła owca wilka, że był dobroczynny; Lis to słysząc spytał ją: "W czymże tak uczynny?" "I bardzo - rzecze owca - niewiele on pragnie. Moderat! Mógł mnie zajeść, zjadł mi tylko jagnię".
~Aldi 26-01-2013 9:25
Jak to ślicznie brzmi,jednak rzeczywistość jest inna i wszyscy o tym wiemy.Papier przyjmie wszystko, bo to tylko papier."U góry", sprawa na papierku załatwiona,przegłosowana i problem z głowy a jakie będą realia?-to już wiemy..............Taka to owocna praca.
~ 26-01-2013 23:24
O teraz nic tylko iść na bezrobocie , super i wyhaczyć lokalik za taka cenę. Brawo BEZROBOCIE NAPEWNO SIĘ ZWIEKSZY PO WPROWADZENIU USTAWY. To proponuję wprowadzić kolejne ulepszenie i filtr ,że lokale będą mogli najmować tylko bezrobotni z tzw. rodowodem np. czyli posiadający statut bezrobotnego przynajmniej 5 lat. Ja wynajmowałam lokal w centrum niestety wasze ustawy mnie zniszczyły teraz jestem bezrobotna . Swoja droga co wam tak zależny na wspieraniu tych niedołęgów , sory bezrobotni dzielą się na frakcje na tych co pracują dzięki Wam na czarno i na tych co kombinują z bezrobociem no i teraz na tych co już nie przekombinują systemu Ewuś a teraz jeszcze regionalnie na tych co jako bezrobotni dostana tanie lokale .
~ 26-01-2013 23:35
Tak kompletnie wam nie wychodzi to odgórne zarzadzanie komunisci gomółkowsko - gierkowscy byli w tym jednak lepsi i dobrze ,ze was .... w tym 68 czy 7 , szkoda ,ze wracacie jak bumerang i ich rączka wasza raczke myje . To sobie wyjedżcie na Madagaskar wszyscy razem a my normalni ludzie sobie bez was poradzimy i nareszcie bedzie normalnie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Co z szubienicą?

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Porządki przy cmentarzu

Roboty na Dworcowej

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
970
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
3%