MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Nowe władze w Polskim Związku Niewidomych

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 11 sierpnia 2016, 13:31
Aktualizacja: 13:36
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Iwona Tymiuk została wybrana na prezesa Polskiego Związku Niewidomych podczas walnego zebrania Koła w Jeleniej Górze. Poprzednia prezes Anna Jaworska złożyła rezygnację po tym, jak została dyrektorem Okręgu Dolnośląskiego PZN.

W nowych władzach znaleźli się: Iwona Tymiuk – prezes koła jeleniogórskiego, Tomasz Żylewicz – zastępca prezesa, Janusz Kaczorowski – skarbnik, Andrzej Leśniak – sekretarz oraz Piotr Chwedczuk, Anna Jaworska, Artur Świstak jako członkowie zarządu. Na zastępców wybrano Jędrzeja Chałatka i Janinę Jabłońską.

- Przede wszystkim naszym celem jest rehabilitacja społeczna i zawodowa naszych członków. Często są to osoby, które zamykają się w sobie, nie chcą wychodzić na zewnątrz, a my mamy wyciągnąć tych ludzi z domu, zaktywizować, pokazać, że osoba z dysfunkcją wzroku funkcjonuje w środowisku – potrafi pracować, chodzić po szlakach turystycznych, uprawiać sport – powiedziała Iwona Tymiuk zapowiadając projekty unijne mające na celu aktywizację osób czynnych zawodowo, m.in. poprzez kursy komputerowe czy dziennikarskie. Aktualnie jeleniogórskie koło zrzesza 471 osób z Jeleniej Góry oraz powiatu jeleniogórskiego, średnia wieku to 60 lat.

- Głównym naszym celem jest aktywizacja niewidomych i niedowidzących, więc składamy np. projekt do Urzędu Miasta ws. organizacji spartakiady, a pod koniec sierpnia będziemy gościć w programie prof. Jana Miodka „Słownik polsko-polski”. Jest jeszcze wiele projektów w planach – powiedział Tomasz Żylewicz, wiceprezes zarządu koła.

Przykładem aktywizacji członków była chociażby ostatnia wycieczka z kijkami z Goduszyna przez Siedlęcin, Perłę Zachodu do Jeleniej Góry, która była dofinansowana przez Urząd Miasta Jeleniej Góry. - Ponad 20-osobowa grupa odbyła kurs jak prawidłowo chodzić z kijami, żeby było jak najmniej kontuzji, a jak najwięcej relaksu – wspomina Janusz Kaczorowski, skarbnik zarządu.

Przedstawiciele związku podkreślają, że w mieście nadal jest wiele barier dla osób niewidomych i niedowidzących, m.in. nieoznakowane schody. Chcą też wpłynąć na świadomość członków swojego koła, bowiem zdarza się, że wstydząc się swoich ograniczeń nie korzystają z białej laski. - Przepisy mówią wyraźnie, że jeżeli osoba z dysfunkcją narządu wzroku nie będzie odpowiednio oznakowana, a ulegnie wypadkowi, to niestety ona odpowiada – mówił Janusz Kaczorowski. - Jest to wynik wstydu przez bariery społeczne i tutaj jest nasze zadanie, żeby grupowo przełamać bariery – dodał T. Żylewicz.

Siedziba Polskiego Związku Niewidomych, koła w Jeleniej Górze znajduje się w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (Al. Jana Pawła II 7, pokój 410 – IV piętro).

Ogłoszenia

Czytaj również

To już koniec „Flory”  

Akcja krwiodawstwa u Franciszkanów

Poranek na Dzikim Zachodzie w Muflonie

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~gluś 11-08-2016 19:38
gratuluje Panu Tomkowi Żylewiczowi i żywię nadzieję, że będzie się działo :)
TomaszZylewicz 12-08-2016 7:27
~gluś - serdecznie dziękuję! Myślę, że gratulacje należą się wszystkim w zarządzie i razem z naszymi obecnymi oraz przyszłymi członkami sprawimy, że "będzie się działo". Są pomysły, są chęci, jest energia w nas. Dziękujemy 😊
~aya 12-08-2016 12:43
Tomek kciuki :-)
~Simplex 12-08-2016 19:24
Gratulacje dla Pani Iwony Tymiuk i Pana Tomasza Żylewicza! Życzę dużo pieniędzy, jeszcze raz pieniędzy i jeszcze raz wspaniałych pomysłów realizowanych pro publico bono!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koncert dla Wiktorii

Test przed studniówką  

Portrety w zbiorach Schaffgotschów

Większość za zmianą

Jeleniogórska PO wspiera Siemoniaka

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
705
Tak
18%
Nie
77%
Nie wiem
5%