MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Nowe więzi polsko–żydowskie. W młodych siła!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 19 maja 2011, 13:52
Aktualizacja: Piątek, 20 maja 2011, 10:17
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Wczoraj w Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu odbyło się spotkanie z Małgorzatą Czajkowską, przewodniczącą Komitetu Polska–Izrael i członkinią zarządu Rotary Club Jelenia Góra, z którą o dialogu polsko–żydowskim rozmawiała Sandra Nejranowska–Białka.

Spotkania młodzieży z krajów i narodowości, które mają wspólną negatywną przeszłość historyczną, stanowią sposób na odrzucenie dawnych uraz i rozwinięcie na nowo pięknej nici przyjaźni i współpracy.

W 2007 roku Małgorzata Czajkowska nawiązała współpracę z Zyporą Frank, która pełniła funkcję sekretarza komitetu Izrael - Polska. – Ustaliłyśmy, że współpracę rozpoczniemy od wymiany młodzieży – powiedziała Małgorzata Czajkowska, przewodnicząca Komitetu Polska-Izrael.

W maju 2007 roku na Konferencji Dystryktu w Szczecinie nastąpiło spotkanie z DG Ranem Linem i Zyporą Frank. Omówiono współpracę komitetów i współpracę młodzieży w ramach Interactu. W maju 2007 roku pierwsza polska delegacja rotarian i młodzieży wyleciała do Izraela. Były to dzieci członków RC Karkonosze, RC Świdnica-Wałbrzych i Warszawa Józefów.

- Spotkaliśmy się z bardzo serdecznym przyjęciem Rotary i Interact Clubu Gan Yavne. Przygotowali oni dla nas interesujący program pobytu. Braliśmy też udział w Konferencji Dystryktu 2490. Zostały nawiązane partnerskie kontakty z RC Gan Yavne. O wysokiej randze tej wizyty świadczy fakt, że zostaliśmy przyjęci na audiencji przez Agnieszkę Magdziak-Miszewską, Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Izraelu, która aktywnie wspiera naszą działalność – dodała Małgorzata Czajkowska.

Od tej pory rozwija się prężnie współpraca polsko-żydowska, a młodzież dzięki temu może poznawać nie tylko muzea i historię, lecz także zasila iskrę przyjaźni polsko-żydowskiej i łamania stereotypów w tym zakresie.

Czytaj również

Podwyżki za śmieci?

Piotr Paczóski... w miejskiej spółce

W śmieciach miasto tonie

Szykują się podwyżki opłat za odpady  

Ogołocili drzewa

Prezydent wezwany przez prokuratora

Głosy za strajkiem?

Miłośnicy zabytków na swoim kolejnym zlocie

Sonda

Czy wszyscy młodzi do 26. roku życia powinni być zwolnieni z podatku PIT?

Oddanych
głosów
942
Tak
38%
Nie
55%
Nie mam zdania
7%