MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Nowe płytki za kilka miesięcy

Wiadomości: Dolny Śląsk
Czwartek, 27 października 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 lutego 2006, 14:40
Autor: marek
Fot. goral
Rozmowa z Włodzimierzem Hajdukiem, dyrektorem do spraw produkcji i wiceprezesem zarządu firmy Polcolorit SA funkcjonującej w Piechowicach.
Budowę nowego zakładu w Piechowicach rozpoczęliście rok temu, kiedy rozpocznie się w nim produkcja?

Włodzimierz Hajduk: Inwestycję podzieliliśmy na dwa etapy. Pierwszy, który zakończy się na początku 2006 roku, to rozpoczęcie produkcji granulatu do produkcji płytek gresowych. Dotychczas granulat sprowadzaliśmy zza granicy, co zwiększało nam koszty produkcji. Natomiast rozpoczęcie produkcji płytek z tego granulatu planujemy na marzec przyszłego roku.

Ile osób znajdzie pracę w budowanym zakładzie?

Włodzimierz Hajduk: Przy produkcji granulatu zatrudnimy 45 osób, przy produkcji płytek zatrudnimy 80 osób. Łącznie pracę w naszym zakładzie podejmie ponad stu dwudziestu pracowników.

Jaką część załogi stanowią mieszkańcy Piechowic?

Włodzimierz Hajduk: Około 40 procent ogólnego zatrudnienia stanowić będą mieszkańcy gminy Piechowice. Tyle zgłoszeń mamy do tej chwili. Rekrutacja potrwa do końca listopada i każdy może jeszcze złożyć podanie o pracę. Do końca tego roku załoga ma już być skompletowana.

Czy fabryka nie będzie szkodziła środowisku naturalnemu. Takie zarzuty pojawiają się od początku tej inwestycji?

Włodzimierz Hajduk: Fabryka będzie spełniać wszystkie wymogi przepisów o ochronie środowiska. Ubiegamy się o wydanie zintegrowanego pozwolenia w zakresie ochrony środowiska i wszystko zbliża się do szczęśliwego finału.

Jakie nakłady poniósł Polcolorit, żeby uruchomić ten zakład i o ile większa będzie produkcja ceramiki?

Włodzimierz Hajduk: Pierwszy etap kosztuje nas 80 milionów złotych. O kosztach zakończenia drugiego etapu na razie nie chcę mówić, bo to zależy od wielu czynników. A o ile wzrośnie produkcja? W tej chwili produkujemy cztery i pół miliona metrów kwadratowych płytek ceramicznych rocznie, docelowo zamierzamy zwiększyć produkcję do 13 i pół miliona metrów kwadratowych ceramiki. To oznacza wzrost produkcji o dwieście procent tego, co produkujemy w Piechowicach w tej chwili.

Na jakie rynki trafią wasze produkty z nowej fabryki?

Włodzimierz Hajduk: Nasz eksport kierować będziemy do krajów unii europejskiej i na Bałkany. Odbiorcami naszych płytek będą: Węgry, Austria, Rumunia, Bułgaria, Niemcy, Anglia i kraje skandynawskie.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Włodzimierz Hajduk: Ja również dziękuję.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Piękna i bestia" w sobotni wieczór pod Ratuszem

Tak nie wolno parkować!

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~alfa6 28-10-2005 22:08
Jestem mieszkańcem Piechowic i nie akceptuję budowy wielkiego zakładu praktycznie w środku naszego miasta. Dlaczego nikt z władz nie przeprowadził żadnych konsultacji społecznych przed wydaniem tej chorej decyzji o lokalizacji tej koszmarnej budowy?
~masakra 29-10-2005 0:27
Ciekawe jak na ta i inne inwestycje patrzy prezydent Kusiak i inni wlodarze Jeleniej Góry. Ta inwestycja jest praktycznie tuz za miastem;z drugiej strony takze tuz granica administracyjna miasta (przy wylocie na W-w) takze ruszyla budowa fabryki. Wszedzie cos buduja tylko nie w Jeleniej Gorze. Co za tym idzie-wplywy z podatkow zasila kase innych samorzadowcow. Tymczasem Jelenia Góra jako jedno z naprawde nielicznych, a moze i jedyne miasto tej wielkosci ma z roku na rok co raz mniejsze wplywy do budzetu.
~eof 29-10-2005 10:17
Wpływu z podatków miasto Piechowice nie doczeka się przez nastepnych kilkanaście lat bo to jest specjalna podstrefa ekonomiczna więc Ceramica Marconi jest zwolniona z płacenia podatków.
~tomek.jg 30-10-2005 8:29
To chyba przespałeś konsultacje! Bo ja pamiętam kłótnie trwającą przez około rok czasu czy budować w Piechowicach i gdzie - czy nie!
~Drops 30-10-2005 10:08
Chętnie sie dowiem gdzie i kiedy odbywały sie te konsultacje?Przyjedż i porozmawiaj z ludźmi mieszkającymi w pobliżu i zapytaj ich czy zostali poinformowani o jakichkolwiek konsultacjach!!!
~Leszek P. 21-12-2005 8:49
Bardzo ciekawa sprawa: Polacy narzekają na bezrobocie, ale jak się buduje jakiś zakład, który może dać zatrudnienie, to usiłują do tego nie dopuścić. Czego ci Polacy właściwie chcą?
~Sun Fire 29-12-2005 17:37
Polakom nikt nie dogodzi, jestem Polakiem mieszkam w Polsce itd. ale z dnia na dzien los rodakow coraz bardziej mi wisi.
~Sun Fire 29-12-2005 17:38
Polakom nikt nie dogodzi, jestem Polakiem mieszkam w Polsce itd. ale z dnia na dzien los rodakow coraz bardziej mi wisi.
~skazany na polckrolit 6-02-2006 11:36
Piechowiczanie wcale nie mieliby za złe jak byście sobie tę fabryke zabrali do Jeleniej góry i umieścili np na Zabobrzu.Do naszego krajobrazu pasuje jak pięśc do nosa.A jak ktoś szuka pracy to i dojechałby te 10 kilometrów.Zrozumcie decydenci:fabryki są ludziom potrzebne ale jeszcze zastanówcie się gdzie je lokujecie!W przypadku polcoloritu wybrano interes inwestora (bliskość mediów i torów kolejowych)a nie mieszkańców.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Podgórna zarośnięta

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Victoria pokonała ekipę z Marciszowa

To teren zapuszczony

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
377
Tak
47%
Nie
39%
Nie wiem
14%