MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Nowe plany ws. składowiska w Kostrzycy

Wiadomości: Region
Wtorek, 20 marca 2018, 11:26
Aktualizacja: 16:34
Autor: WAC
Fot. Użyczone
Firma Green Energy Power zrezygnowała z planów wybudowania na terenie Karkonoskiego Centrum Gospodarki Odpadami w Kostrzycy instalacji do termicznego przerobu wyselekcjonowanych odpadów na energię elektryczną.

Temat uruchomienia spalarni śmieci na terenie KCGO w Kostrzycy od ponad roku budzi kontrowersje części okolicznych mieszkańców. Obawiali się, oni że termiczna przeróbka odpadów odbywająca się w zakładzie będzie się wiązała z zanieczyszczeniem środowiska oraz przykrym zapachem. Wygląda na to, że protestujący przynajmniej na razie mogą odetchnąć z ulgą. Inwestor czyli Green Energy Power wycofał z Urzędu Gminy w Mysłakowicach wniosek w sprawie wydania środowiskowych uwarunkowań dla tej inwestycji.

Nie oznacza to jednak, że firma całkowicie wycofuje się ze swoich planów. Teraz pod Karkonoszami chce przerabiać śmieci metodami mechanicznymi. Według założeń, w Kostrzycy miałaby powstać instalacja do rozdrabniania wyselekcjonowanych odpadów, a następnie ich suszenia, prasowania i przerabiania na pellet. Uzyskany w ten sposób produkt firma sprzedawałaby elektrociepłowniom.

– Myślę, że to dobre rozwiązanie, które nie będzie już budzić tylu kontrowersji – mówi wójt gminy Mysłakowice Michał Orman. - Obecnie rozpoczęła się procedura administracyjna i wkrótce w tej sprawie wystąpimy o opinię do SANEPID – u oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Planujemy też zorganizowanie spotkań informacyjnych z mieszkańcami – dodaje wójt.

Ogłoszenia

Czytaj również

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Pustostan po premierze

Na Polanie praca wre!  

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~ 20-03-2018 13:09
Szczerze - wolę "smród", który towarzyszy spalaniu śmieci w nowoczesnych instalacjach z filtrami, niż fetor, który będzie się niósł po okolicy z hałd gnijącego syfu przeznaczonego do przeróbki mechanicznej.
~Michał Biszkowiecki 20-03-2018 14:29
W nowoczesnej spalarni działającej na zasadzie pirolizy nie ma żadnych zapachòw ani zanieczyszczeń.
~zaboberek 20-03-2018 16:15
do: ~Michał Biszkowiecki (14:29)
Spróbuj to wytłumaczyć mieszkańcom Kostrzycy i okolic.
~Zenek 20-03-2018 18:21
Michał Biszkowiecki ma rację w 100%
~AEG 20-03-2018 19:11
Super teraz będą sami prosić o spalarnie jak im zacznie śmierdzieć
~Jeleniogórzanin2 20-03-2018 22:30
A czego oczekiwać od wieśniaków, świadomość jest na bardzo niskim poziomie. Ich tok rozumowania jest więc bardzo prosty, skoro śmieci śmierdzą, to ich spalanie tym bardziej.
~Boss 21-03-2018 7:34
do: ~Jeleniogórzanin2 (22:30)
Zanim śmieci zostaną spalone są składowane ,dowożone a to bardzo uciążliwe proponuję zgłosić na ochotnika nową lokalizację obok swojego miejsca zamieszkania a wcześniej zanim kogoś znowu nazwiesz wieśniakiem zorientuj się gdzie takie obiekty powstają w Niemczech z reguły na odludziu przy zjazdach z autostrad są otoczone drzewami albo wałami z ziemi
~JG 21-03-2018 9:38
do: ~Jeleniogórzanin2 (22:30)
Ale te wieśniaku znoszą również smród jeleniogórski chyba odpadów! I oglądają w lesie śmieci wywalane z aut na DJ.
~~~jack 21-03-2018 7:18
Ja nie chciałbym mieć takiego sąsiedztwa. Niezależnie jakie instalacje, powinny być usytuowane z dala od terenów zamieszkałych.
~Grześ 21-03-2018 7:58
Spalarnia - tak, składowisko w obecnej formie i miejscu - nie! Sprawa umiejscowienia wysypiska smieci w jednym z najpiękniejszych widokowo miejsc kotliny to skandal. Decydenci którzy taką decyzję kiedyś podjęli powinni być znani z imienia i nazwiska i mieć swój pomnik przy bramie wysypiska jako niechlubna pamiątkę bezmyślności i braku odpowiedzialności. A wysypisko jak najszybciej należy za wszelką cenę zutylizować i przenieść w inne mniej inwazyjne miejsce. Każdy kto przyjeżdża w nasze okolice i jest w górach widzi to wysypisko jak ropiejącą rane na dnie kotliny. Tak nie może być.
~Gość 22-03-2018 15:32
Spalarnie pod okna wòjta to będzie wiedział co popisuje

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ulica Krakowska gotowa

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Alarmy bombowe

Bez znaków akcyzy

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
83
Tak
40%
Nie
52%
Nie wiem
8%