MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Nowe oko dla niewidomych i niedowidzących

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 18 lutego 2017, 8:30
Aktualizacja: Wtorek, 21 lutego 2017, 11:09
Autor: KSON
Fot. Użyczone
W świetlicy Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych spotkali się przedstawiciele różnych organizacji działających na rzecz niepełnosprawnych. Tematem było wprowadzenie w Jeleniej Górze innowacyjnego projektu o roboczej nazwie „New eye – nowe oko”.

Obecni byli członkowie Jeleniogórskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych, Stowarzyszenia Inwalidów Wzroku, Karkonoskiej Akademii Aktywnych Seniorów oraz Fundacji Żyć Inaczej i Instytut Rewalidacji wspierających osoby niepełnosprawne.

Projekt autorstwa Tomasza Tokarskiego, studenta Polsko-Japońskiej Szkoły Akademii Komputerowych generalnie polega na zbudowaniu sieci czujników i nadajników sygnałów, które odbierane będą przez telefony komórkowe z aplikacją głosową informującą o lokalizacji obiektów, w pobliżu których się znajdujemy. W taki system wyposażone powinny być wszystkie instytucje publiczne.
Uczestnicy zadawali autorowi szereg pytań istotnych z punktu widzenia inwalidów wzroku. Wytypowano również pięć osób (niewidomi lub słabowidzący), które będą testowały etapy wdrażania tego projektu.

„Nowe oko” to projekt, który ma szansę na sfinansowanie ze źródeł Unii Europejskiej, a organizacje Polskiego Związku Niewidomych i Inwalidów Wzroku mogą być w tym zadaniu partnerami wspierając rozwój tego pomysłu.

- Zaczynamy - mówi pan Tomasz - od Jeleniej Góry, bo tutaj są moje korzenie i przekonany jestem, że już w maju uda nam się przeprowadzić pierwszy alfa test z udziałem grupy docelowej.

Pan Janusz ze Stowarzyszenia Inwalidów Wzroku podobnie jak inni obecni bardzo zainteresował się tym realnym ze względów technicznych i finansowych projektem, a pan Jędrzej z Polskiego Związku Niewidomych zauważył, że dobre praktyki wyniesione z „Nowego oka” w Jeleniej Górze i na trasach turystycznych mogą być rozbudowane w innych miejscowościach regionu, województwa i kraju.

Ogłoszenia

Czytaj również

Akt oskarżenia dla sprawców tragedii

Wybory: Zwycięstwo PiS

Znikną bariery w podstawówkach

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~czarno to widzę 18-02-2017 21:27
Starszaki będą się uczyły techniki !! tzn. obsługi komórek ??
~zaboberek 19-02-2017 20:27
Ty też będziesz stary,jak dożyjesz.
~elzunia 19-02-2017 21:15
nie kpij zniedowidzacych tez moze cie to spotkac .Wstyd za takie wpisy powinnam tobie zyczyc ........

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Tłumy we dworze

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Nowy man dla OSP

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
684
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
20%