MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Nowe możliwości rozwoju ścisłych umysłów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 27 października 2008, 9:00
Aktualizacja: 9:00
Autor: Angela
Wydział Techniczny Kolegium Karkonoskiego otrzymał decyzję Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o nadaniu praw do utworzenia kierunku inżynierskiego „Zarządzanie i inżynieria produkcji”. Na rok 2009/2010 planowany jest też nabór na kolejne dwa nowe kierunki: elektrotechnikę oraz inżynierię bezpieczeństwa.

Do tej pory studenci z umysłem ścisłym, którzy decydowali się na naukę w Kolegium Karkonoskim, mieli do wyboru dwa kierunki: edukację techniczno-informatyczną oraz elektronikę i telekomunikację. Po dwuletnich staraniach wydział otrzymał pozytywną ocenę Państwowej Komisji Akredytacyjnej i nadanie praw przez MNiSW na otworzenie kolejnego kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji.

- Od 2005 roku mieliśmy przeszkody formalno-prawne, które uniemożliwiały nam otwarcie tego kierunku – mówi dr Danuta Fjałkowska, prodziekan Wydziału Technicznego Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze. – Udało nam się jednak ten cel zrealizować i poszerzyć ofertę edukacyjną dla naszych studentów. Rekrutacja na ten kierunek odbędzie się jeszcze w tym roku akademickim. Studia zaczną się w lutym 2009 roku czyli w semestrze letnim.

Dodatkowy nabór na semestr letni przewidziany jest także na kierunek elektronika i telekomunikacja. Ale to nie koniec możliwości, jakie czekają na kandydatów po inżynierskie dyplomy wydziału technicznego tej uczelni. Zaawansowane są prace nad aplikacją o kierunki elektrotechnika oraz inżynieria bezpieczeństwa.

- Ich uruchomienie planowane jest na rok 2009/2010. Zatem na tenże rok zaoferujemy kandydatom do wyboru już pięć atrakcyjnych kierunków – mówi Danuta Fjałkowska.

A jakie niespodzianki czekają na studentów już na studiach? Jest ich tak wiele, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Dla ambitnych uczelnia zapewnia pięć kół naukowych i koła zainteresowań wydziału. Poza działającymi już naukowymi kołami informatyki, elektroniki, komputerowego projektowania inżynierskiego (AutoCad) i kołem fotografii cyfrowej, powstaje naukowe koło przedsiębiorczości, mające, m.in. przygotować studentów do wejścia na rynek pracy. Dodatkowo planowane jest uruchomienie certyfikacji umiejętności w zakresie programu AutoCad.

- Trwają także przygotowania do wpisania kierunku elektronika i telekomunikacja do europejskiego indeksu, FEANI, co da absolwentom możliwość starania się o dyplom euroinżyniera, honorowanego w całej Unii Europejskiej.

W całym budynku Wydziału Technicznego studenci mogą też bezpłatnie korzystać z bezprzewodowego internetu oraz pobierać oprogramowanie firmy Microsoft (MSDNA). Dodatkowo, każdy student i absolwent może, na miejscu ubiegać się o otrzymanie Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych (ECDL), który jest międzynarodowym dokumentem znanym i honorowanym przez pracodawców w 180 krajach świata.
Jest on dokumentem bezterminowym, a za jego uzyskanie poza kosztami egzaminu, nic nie płacą.

Od kilku lat wydział w porozumieniu z Oddziałem Jeleniogórskim Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP) proponuje studentom możliwość uzyskania świadectwa kwalifikacyjnego do obsługi urządzeń i instalacji elektrycznych do 1 kV, co jest dodatkowym atutem przy poszukiwaniu pracy.

Osoby kierujące wydziałem zadbały również o wolny czas dla swoich studentów. Zajęcia na Wydziale Technicznym dobywają się wyłącznie w Jeleniej Górze, a dla studiów stacjonarnych tylko do godziny 16., tak, by każdy ze studentów mógł poświecić resztę dnia nauce, swoim pozaszkolnym pasjom lub pracy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Trwają porządki w Mysłakowicach

Czernow, Machałek i Obaz byli za ogromnymi podwyżkami – dla siebie

Komentarze (7) Dodaj komentarz

HankaOdRumcajsa 27-10-2008 9:22
...kolegium widze sie rozwija.... a może jakieś dodatkowe podyplomówki...?
~Łowca byków 27-10-2008 16:23
piipi!!! Przeoczyłać?
~Energoelektronik 27-10-2008 16:40
Na Polibudzie w Jelonce od 3 lat nie mogą zebrać chętnych na elektrotechnikę, więc czy znajda takich na Kolegium?
~wieszcz 27-10-2008 18:48
kk robi bokami aby utrzymać się na tym rynku ... ale nic nie pomoże ...
piipi 27-10-2008 19:26
..do - [~HankaORumcajsa..]...myslisz o Rumcajsie ?.~Masz racje..wyslij go na nauki,a swoj "fach" udoskonali !.
~Sabath 27-10-2008 21:31
szkoda że innym brakuje czasu w ciągu dnia na odpoczynek i marzenia a ja to ostatnio mam już noce zajęte ...
~TZE 27-10-2008 21:54
„Zarządzanie i inżynieria produkcji” w KK to chyba jest kpina!!!!!????? Czy naprawdę nie stać tandem zarządzający Wydziałem Technicznym w KK na wymyślenie kierunku, którego nie ma jeszcze na uczelniach w Jeleniej Górze. Budynki KK od kilku lat stoją puste na ul. Tabaki i ul. Cieplickiej i generują wydatki, pomysł jak wykorzystać pustostany po kapitalnych remontach taką informację chciałbym usłyszeć od władz KK. „Zarządzanie i inżynieria produkcji” jest już na pozostałych uczelniach w Jeleniej Górze, Uniwersytecie i Politechnice, ta specjalność NIE jest obleganym kierunkiem – wręcz brakuje chętnych. Politechnika w tym roku uruchomiła nowy wydział „BUDOWNICTWO” a był to strzał w „10”. Pozdrowienia.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Praca pszczelarza – wirowanie miodu  

Czytelniczka: drogo i brudno

Zlot Klasyków w Kowarach  

Ciekawie w Kowarach  

Nabór do "Planety Uśmiechu"

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
926
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%