MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Nowe latarnie solarne w Jeleniej Górze

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 11 kwietnia 2018, 7:25
Aktualizacja: 17:55
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
W Jeleniej Górze postawiono kilka lamp fotowoltaicznych. Nowe oświetlenie działa już na ulicy Sudeckiej i Bolesława Chrobrego.

W Jeleniej Górze funkcjonuje już kilka latarni o zasilaniu fotowoltaicznym. Między innymi na ulicach: Głowackiego, Strumykowej, Rubinowej i Cinciały. W ostatnim czasie przybyło kilka kolejnych.

- Jednym z ciemniejszych miejsc w Jeleniej Górze była ulica Bolesława Chrobrego, na odcinku wzdłuż targowiska. Postawiliśmy tam dwie latarnie. Dodatkowo doświetliliśmy przejście dla pieszych przez ulicę Sudecką oraz przy przystanku autobusowym – mówi Norbert Łukaniuk, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze

Władze miasta decydują się na montaż tego typu oświetlenia w miejscach, gdzie nie ma bezpośredniego podłączenia do sieci wysokiego napięcia lub jej doprowadzenie byłoby bardzo pracochłonne i kosztochłonne. Zakup wraz z montażem jednej takiej lampy to około 8 tysięcy złotych.

Nowe latarnie są wyposażone w wiele nowoczesnych rozwiązań. Mogą długo pracować bez dodatkowego ładowania, mają zamontowane specjalne czujniki, które zwiększają natężenie światła, gdy ktoś przechodzi lub przejeżdża w ich pobliżu.

W planach jest już zakup i montaż kolejnych latarni. Pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów obecnie analizują, gdzie ich działanie jest to najbardziej potrzebne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Mobilizacja przed II turą

Areszt dla mieszkańca Krzeszowa

Popłynęli dla dzieci  

Komentarze (19) Dodaj komentarz

zbynyk 11-04-2018 7:51
"Władze miasta decydują się na montaż tego typu oświetlenia w miejscach, gdzie nie ma bezpośredniego podłączenia do sieci wysokiego napięcia lub.." - sieć wysokiego napięcia (WN) jest to sieć o napięciu co najmniej 110 kV (110 000 V). Nie wiedziałem, że lampy potrzebują aż takiego napięcia. Całe życie człowiek się uczy..
~ptk 11-04-2018 8:20
A na Kadetów i Elewów nie ma żadnych latarni. Nikt z UM tego nie widzi bo przecież jest ciemno!
~jklghlghj 11-04-2018 8:54
Bardzo dobrze - ekologicznie i nowocześnie.
~Wysokie napięcie 11-04-2018 9:31
"podłączenia do sieci wysokiego napięcia " No nie wiedziałem ,że oświetlenie uliczne jest zasilane wysokim napięciem. Jak wysokim? Tym wyższym im wyższe są słupy? A tak poważnie to trzeba przyspieszyć prace z wymianą nie tylko samych lamp ale i słupów, bo niektóre słupy oświetlenia ulicznego są tak skorodowane,ze niedługo same zaczną się przewracać
~No, tak 11-04-2018 11:34
do: ~Wysokie napięcie (9:31)
Jeszcze za czasów Pana Wandzla montowano same lampy LED na zardzewiałych trzpieniach w okolicy Leroy Merlin i przy drodze w kierunku na Wrocław. Masz rację, to głupota, bo taki słup może runąć i co wtedy?
rymcycymcy 11-04-2018 10:05
Solarne ? Widząc tytuł pomyślałem, że będę mógł tam bezpłatnie ...poprawić opaleniznę ! :)
~solar 11-04-2018 15:14
do: rymcycymcy (10:05)
solarne czyli słoneczne,uzywajace energii ze słonca.tumanie
~Karol 11-04-2018 10:49
Świecenie całą noc latarni to chyba dość duży wydatek. A po nie których chodniku przejdzie może jedna lub dwie osoby w nocy w tygodniu. Ciekawe ile miasto płaci za zasilanie tych latarni? W Budapeszcie wyłączają oświetlenie w całym mieście o 24 (chyba do 5 rana) i jakoś żyją.
~No, tak 11-04-2018 12:15
do: ~Karol (10:49)
Wiem, że oświetlenie uliczne jest kosztowne, ale gdy zostanie wymienione sukcesywnie na oświetlenie LED, zużycie prądu będzie znacznie mniejsze.
~Tańsze? 12-04-2018 7:54
do: ~No, tak (12:15)
Jakie tańsze? Jak tylko spadnie zużycie energii elektrycznej to zostanie odpowiednio podniesiona cena. Ja u siebie w domu sukcesywnie wymieniam urządzenia na energooszczędne i jakoś tego na rachunkach za prąd nie widzę. Jedno co się rzuca w oczy to coraz więcej dziwnych pozycji z opłatami na rachunku.
~No, tak 11-04-2018 12:10
Skoro mowa o przejściach dla pieszych i oświetleniu (wiedząc z wcześniejszych artykułów, że Pan Łukaniuk je czyta), dodam, że doświetleń przejść dla pieszych w wielu miejscach brak. Wydawać by się mogło, że nawet w miejscach, gdzie są przecież latarnie, przejść już nie trzeba doświetlać. Zwłaszcza nocą i w okresie jesienno-zimowym piesi, którzy nagle wchodzą na jezdnię i są ubrani w ciemną odzież i bez elementów odblaskowych są słabo widoczni. Kiedy dochodzą silne opady i mieniące się w nich światła samochodowe, jest jeszcze gorzej. Doświetlenie przejść powinno być moim zdaniem od góry, gdzie wiązka światła oświetla zebrę, która dzięki temu jest bardziej widoczna. Dobrym rozwiązaniem jest także znak informujący o przejściu i oświetlona diodami LED postać w ruchu. Inną rzecz, którą chciałam poruszyć jest sygnalizator świetlny na odcinku ul. Podwale przy galerii Nowy Rynek. Jadąc w kierunku ul. Mostowej zaraz przed wjazdem i wyjazdem na parking galerii jest światło i dwa pasy ruchu. Stojąc na pasie na wprost, sekundnik znajduje się po prawej stronie, tak, że jest słabo widoczny (jadąc nie widać, czy światło będzie zielone czy czerwone). Tuż za pierwszą sygnalizacją jest przejście dla pieszych, a w niewielkim odstępie po nim kolejny sygnalizator. Byłam świadkiem sytuacji, że przy zmianie cyklu na czerwone kierowca wjeżdżając na żółtym świetle zatrzymał się dopiero przy drugim sygnalizatorze nie zważając na to, że może potrącić pieszego. To rozwiązanie - "spuścizna" Pana Wandzla, stwarza poważne zagrożenie i należałoby pomyśleć nad innym.
~ 11-04-2018 12:22
Super!
~rsz 11-04-2018 13:07
Od kiedy latarnie podłącza się do linii wysokiego napięcia???
~Adricz94 11-04-2018 13:48
Przydałoby się też oświetlić pierwszy wjazd na ul. Okrężną jak się jedzie w stronę Staniszowa. Tam w wieczorem i w nocy bez latarki i odblasków ani rusz jak dotąd.
~Xxx7 11-04-2018 16:45
jest kilka miejsc wymagających pilnego oświetlenia lub doświetlenia, choćby na samym Placu Ratuszowym należy jak najszybciej naprawić niedziałające latarnie na kamieniczkach, w samym centrum nomen omen ul. Jasna, "kikuty" m.in. na Grottgera, Konstytucji 3 Maja, brak 1 latarni na ul. 1go Maja przy skrzyżowaniu z W. Pola (vis a vis byłej stacji paliw).
~..-- 11-04-2018 17:18
Naprawcie te,które już są!. Zróbcie w końcu,żeby wiązka światła docierała do ziemi.Jak na razie tylko widać,że żarówka się świeci i nic z tego nie wynika dalej ciemno. Te stare słupy po niebo,które same się przewracają ze starości piękna wizytówka miasta.Wstyd.
~ 11-04-2018 23:18
Prawds te stare betonowe slupy to wstyd w wielu miastach dawno wymienili slupy i lampy a tutaj lata 80te
SZYSZKA 19-04-2018 16:41
do -no tak- Moim zdaniem na przejściach dla pieszych latarnia powinny świecić na zebrę nie z góry, ale pod kątem, z kilku metrów przed zebrą. Przy oświetleniu z góry piesi znajdują się we własnym cieniu i są mniej widoczni. Przejechałem przez wiele przejść dla pieszych w różnych warunkach pogodowych i to się potwierdza. U nas latanie które nie wymagają zasilania i można było je ustawić prawidłowo, ustawiono je na środku zebry. Oszczędności ?
SZYSZKA 19-04-2018 16:58
Przyjrzałem się latarniom na ,,Majówce". Dawno wszystkie powinny być wymienione na nowe. Eksploatacja latarń od początku była źle prowadzona. Gdyby zgodnie ze sztuką budowlaną na styku ziemi i powietrza były zabezpieczone bitumitem, nie doszło by do takiej korozji w tych miejscach. Tam już niema żelaza, są tylko produkty korozji. Lepiej się o taką latarnię nie opierać.Sam byłem świadkiem jak waliła się latarnia przy Karczmie Staroposkiej. Latarnie jak były nowe, miały atest bezpieczeństwa. Próby naprawiania - betonowe ,,buty" czy "łupki" z zardzewiałego kątownika na skorodowanych fragmentach przy gruncie czyteż prowizoryczne naprawy osłon elektryki stwarzają realne zagrożenie w przypadku upadku i uderzenia głową pieszego. Miasto użytkuje latarnie nie mające żadnego atestu bezpieczeństwa, bo taki atest utraciły poprzez ,,naprawy". I wstyd przed gośćmi zza  granicy. I wcale nie muszą to być solary, bo instalacja elektryczna już jest. W katalogach oświetlenia pełno jest stylowych latarń do oświetlania starówki. Chyba że miasto czeka aż ktoś wyprodukuje lepsze i ładniejsze.....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Konkurs dla seniorów

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Podgórna jest nadal zarośnięta

W KSON–ie dzieje się

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2251
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%