MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Nowe idzie, stare straszy

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 9 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 10 maja 2006, 13:13
Autor: TEJO
Fot. goral, Arek
Nabierają tempa prace na placu budowy kamieniczek w miejscu dawnego pawilonu przy ulicy Szkolnej. Budynki w stanie surowym powstaną do końca roku. Ale są miejsca na starówce, które aż proszą się o pilny remont.

Archeolodzy, którzy po rozbiórce perelowskiego straszydła blaszaka, odkryli fundamenty i fragmenty piwnic renesansowych kamienic, już ustąpili miejsca budowlańcom. Przenieśli się na tyły placu budowy, gdzie wciąż prowadzą prace odkrywkowe.

Niestety, nie uda się zaadoptować dawnych konstrukcji w nowo budowanych kamienicach. Dawne sklepienia piwniczne zostały za bardzo uszkodzone podczas rozbiórki w latach 60-tych, kiedy to w tym miejscu wyburzono zabytkowe domy. Szpetny blaszak stał tam od lat 70-tych do początku marca tego roku.

Jak dowiedziliśmy się w wydziale architektury jeleniogórskiego urzędu miasta, staną tam cztery kamienice. – Będą nawiązywały stylem do zabudowy placu Ratuszowego. Ze szczytami ostrymi oraz półokrągłymi, z attykami i elementami dekoracyjnymi, na pewno wpłyną pozytywnie na wizerunek tej części miasta. Będą tam także balkony – usłyszeliśmy.
Zabudowa częściowo zostanie przeznaczona na działalność handlową, a częściowo – na mieszkania. Będą tam także garaże.

Prace przy wylewce nowych fundamentów i zbrojeniu terenu już się zaczęły. Nie można narażać na ryzyko sąsiednich budynków, zwłaszcza kamienicy przy Szkolnej, gdzie już na murach pojawiły się pęknięcia. Budowlańcy zapewniają, że dom zostanie odpowiednio wzmocniony.

Tymczasem na starówce są jeszcze stare kamienice, które od kilkudziesięciu lat nie widziały ekip remontowych. Choćby ta na przeciwko domu towarowego. Na remont nie ma środków tamtejsza wspólnota mieszkaniowa. Miasto zabezpieczyło przechodniów przed spadającymi fragmentami tynku zakładając ochronną wiatę.
Wymiany rynien wymagają także dwie kamienice przy ulicy Konopnickiej. Woda spływająca przez nieszczelne rury kompletnie zniszczyła fragmenty elewacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwa akcja odkażania gminnych placówek

Dla komfortu pasażerów

Odpust na Śnieżce

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~sąsiad 9-05-2006 13:00
jak nie będzie cudu to się zawali cała kamienica Szkolna 6. poważnie!!! spękania w mieszkaniach są takie, że niedługo ściana zewnętrzna będzie samodzielnie "stała" albo się zawali.
~gość z jg 9-05-2006 21:11
przy okazji podobnego remontu zawalila sie kamienica na szkolnej chyba
~sąsiad 10-05-2006 8:43
to było na ul.Solnej 40 metrów od omawianej kamienicy.
~gość2 10-05-2006 20:17
Trzeba myśleć pozytywnie - jak się zawali Solna 6, to pewnie pod spodem też się coś ciekawego odkryje. A lokatorzy zamieszkają w nowych ślicznych kamienicach :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pożegnania w starostwie

Czytelniczka: drogo i brudno

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Miastu na urodziny

Spotkanie z przeszłością

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
532
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%