MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Nowe idzie, stare straszy

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 9 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 10 maja 2006, 13:13
Autor: TEJO
Fot. goral, Arek
Nabierają tempa prace na placu budowy kamieniczek w miejscu dawnego pawilonu przy ulicy Szkolnej. Budynki w stanie surowym powstaną do końca roku. Ale są miejsca na starówce, które aż proszą się o pilny remont.

Archeolodzy, którzy po rozbiórce perelowskiego straszydła blaszaka, odkryli fundamenty i fragmenty piwnic renesansowych kamienic, już ustąpili miejsca budowlańcom. Przenieśli się na tyły placu budowy, gdzie wciąż prowadzą prace odkrywkowe.

Niestety, nie uda się zaadoptować dawnych konstrukcji w nowo budowanych kamienicach. Dawne sklepienia piwniczne zostały za bardzo uszkodzone podczas rozbiórki w latach 60-tych, kiedy to w tym miejscu wyburzono zabytkowe domy. Szpetny blaszak stał tam od lat 70-tych do początku marca tego roku.

Jak dowiedziliśmy się w wydziale architektury jeleniogórskiego urzędu miasta, staną tam cztery kamienice. – Będą nawiązywały stylem do zabudowy placu Ratuszowego. Ze szczytami ostrymi oraz półokrągłymi, z attykami i elementami dekoracyjnymi, na pewno wpłyną pozytywnie na wizerunek tej części miasta. Będą tam także balkony – usłyszeliśmy.
Zabudowa częściowo zostanie przeznaczona na działalność handlową, a częściowo – na mieszkania. Będą tam także garaże.

Prace przy wylewce nowych fundamentów i zbrojeniu terenu już się zaczęły. Nie można narażać na ryzyko sąsiednich budynków, zwłaszcza kamienicy przy Szkolnej, gdzie już na murach pojawiły się pęknięcia. Budowlańcy zapewniają, że dom zostanie odpowiednio wzmocniony.

Tymczasem na starówce są jeszcze stare kamienice, które od kilkudziesięciu lat nie widziały ekip remontowych. Choćby ta na przeciwko domu towarowego. Na remont nie ma środków tamtejsza wspólnota mieszkaniowa. Miasto zabezpieczyło przechodniów przed spadającymi fragmentami tynku zakładając ochronną wiatę.
Wymiany rynien wymagają także dwie kamienice przy ulicy Konopnickiej. Woda spływająca przez nieszczelne rury kompletnie zniszczyła fragmenty elewacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Szlak do Odrodzenia jest już po remoncie

Wybory parlamentarne (aktualizacja)

Po Koronę Gór Polskich

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~sąsiad 9-05-2006 13:00
jak nie będzie cudu to się zawali cała kamienica Szkolna 6. poważnie!!! spękania w mieszkaniach są takie, że niedługo ściana zewnętrzna będzie samodzielnie "stała" albo się zawali.
~gość z jg 9-05-2006 21:11
przy okazji podobnego remontu zawalila sie kamienica na szkolnej chyba
~sąsiad 10-05-2006 8:43
to było na ul.Solnej 40 metrów od omawianej kamienicy.
~gość2 10-05-2006 20:17
Trzeba myśleć pozytywnie - jak się zawali Solna 6, to pewnie pod spodem też się coś ciekawego odkryje. A lokatorzy zamieszkają w nowych ślicznych kamienicach :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Suplementacja witaminą D

Areszty za rozbój i kradzież

Nagrody dla nauczycieli

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Poświst na "góralu"

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
722
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%