MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Nowe dzieła w Muzeum Karkonoskim

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 8 sierpnia 2015, 15:11
Aktualizacja: Niedziela, 9 sierpnia 2015, 8:35
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Wyroby ze szkła z okresu od XVIII do połowy XX wieku oraz obrazy prezentujące pejzaże karkonoskie – to nowe dzieła, które wzbogaciły kolekcję Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Dwa z pięciu projektów ministerialnych zaprezentowano wczoraj (7.08) podczas konferencji prasowej.

- Prezentujemy dwa spośród pięciu projektów dofinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówiła na wstępie dyrektorka Muzeum Karkonoskiego Gabriela Zawiła. Jeden z nich dotyczy zakupu szkieł artystycznych do naszych zbiorów, uzupełniamy kolekcję szkieł historycznych (od XVIII w. do połowy XX w.). Są to szkła z hut śląskich, czeskich oraz francuskie – opowiadała kustosz muzeum. Mamy połączenie szkła z porcelaną (XIX w.),pucharek żartobliwy ze scenką rodzajową, duże wrażenie na zwiedzających powinny robić jet pury, które uzupełnią gablotę ze szkłem Fritza Heckerta. Bez wątpienia wszystkie te obiekty są dla nas cenne – stwierdziła G. Zawiła.

- Kupiliśmy 33 obiekty. Wpisują się one bardzo dobrze w charakterystykę naszych zbiorów. Muzeum Karkonoskie od samego początku powstania w 1888 r. nakierowane było na zbieranie wszelkich pamiątek dotyczących tradycji szklarskich naszego regionu, ponieważ mamy bogate, sięgające średniowiecza tradycje szklarskie. Projekty ministerialne, wspierane przez Urząd Marszałkowski we Wrocławiu, które piszemy, są kontynuacją tej linii rozwoju – powiedziała kierownik działu szkła artystycznego MK Justyna Wierzchucka.

Drugi projekt dotyczy zakupu obrazów malarstwa karkonoskiego. Piękną kolekcję ma Muzeum Narodowe we Wrocławiu, ale myślę, że nasza kolekcja jest już porównywalna, jeśli chodzi o malarstwo pierwszej połowy XX wieku – powiedziała Gabriela Zawiła.

- Nasza kolekcja jest jedną z większych kolekcji malarstwa. Kolekcja o tematyce pejzażu karkonoskiego liczy ok. 190 prac pejzażystów śląskich – mówiła Anna Szczodrak z działu sztuki Muzeum Karkonoskiego. - To już jest trzeci wniosek ministerialny, dzięki któremu tym razem kupiliśmy 21 obrazów do zbioru – dodała.

- Dzieła pochodzą z kolekcji byłego dyrektora Muzeum Karkonoskiego Henryka Szymczaka. Są nierozerwalnie związane artystycznie i kulturowo z naszym regionem – zaznacza. - Do najcenniejszych obrazów należą pejzaże Paula Weimanna (1867 - 1945), a także Artura Wasnera (1887 – 1939). Kolekcję cały czas poszerzamy i piszemy kolejny projekt ministerialny – zapowiada Anna Szczodrak z działu sztuki Muzeum Karkonoskiego.

Trzeci z projektów dotyczy prac remontowych na Zamku w Bolkowie, który jest jednym z oddziałów Muzeum Karkonoskiego. - Jest to trzeci etap zabezpieczenia murów. Te prace muszą być zakończone do października – powiedziała szefowa muzeum. - Kolejnym projektem będzie zakup prac dwóch współczesnych artystów: Patrycji Dubiel z ASP z Wrocławia oraz Stanisława Borowskiego, którego hutę rodziny Borowskich można odwiedzić w Tomaszowie Bolesławieckim. Ostatnim projektem będzie wystawa rocznicowa 70-lecia wędrówki – przybycia Polaków na te tereny – dodała G. Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

#Norwidwdomu – poezja

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Zdziwiony - to za mało 8-08-2015 16:14
"70- lecia wędrówki"...hmmm, nie wiedziałem, że przesiedleńcy lub też repatrianci ( niemieccy "wypędzeni") mogą zostać nazwani wędrowcami????
~:( 8-08-2015 17:31
A wicek kusiak już obejrzał?
~buu 8-08-2015 18:32
Gabi musi odejść.
~zaboberek 8-08-2015 22:07
do |~Zadziwiony-to za mało| A jednak,moi Rodzice z dziećmi zostali wyrzuceni ze swoich stron rodzinnych(Wilno)i "wędrowali"(wiózł ich pociąg repatriacyjny)po Polsce.Najpierw Warmia i Mazury,później Kujawy a na końcu Jelenia Góra.Czy to nie była wędrówka,chociaż nie z własnej woli?
~zwiedzacz 8-08-2015 22:47
Czy w Jeleniej Gorze jest tylko Muzeum Karkonoskie? Slyszalem, ze jest kilka- prawda czy nie,
~eMKa 8-08-2015 22:54
A gdzie w muzeum można oglądać te 190 prac pejzażu karkonoskiego?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zaczytaj się z Jelonką.com

Będzie nowa biblioteka w Wojkowie

Są pieniądze na projekty dla Muzeum Zabawek

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Tak nie wolno parkować!

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
169
Tak
44%
Nie
41%
Nie wiem
14%