MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Nowe budynki w starym centrum

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 12 listopada 2007, 9:13
Aktualizacja: 9:18
Autor: TEJO
Fot. carioca
W niektórych zaułkach śródmieścia roboty budowlane trwają pełną parą. Ekipy chcą zdążyć przed końcem sezonu. Jeleniogórskie uliczki wzbogacą się o nowe kamienice.

Jedna z nich, całkiem od podstaw, wyrasta przy ulicy Piłsudskiego na odcinku równoległym do 1 Maja. Tam, w miejscu zrujnowanych starych domów, które wyburzono – budowana jest plomba. Na razie stoi betonowa konstrukcja. W zamyśle obiekt ma nawiązywać do staromiejskiej zabudowy.
Warto nadmienić, że stojąca obok kamieniczka jest jedną z najstarszych w tej części miasta. Połączono ją systemem korytarzy z budynkiem przy ul. 1 Maja.

Izolację kładli ostatnio robotnicy przy budowanym od kilkunastu lat domu na rogu Krótkiej i Mrocznej. Budynek już ma zielonkawą elewację i oszklone przyziemie. Będzie tam sklep lub lokal gastronomiczny. Być może wszystko zostanie skończone już na wiosnę. Najwyższy czas, bo budowa trwa rekordowo długo. Wykopy pod tę kamienicę omal nie doprowadziły do obsunięcia się sąsiedniego budynku z kinem Grand w środku. Na szczęście w porę go zabezpieczono.

Kolorową elewację będzie miał także niedoszły hotel Złoty Lew. Jak już informowaliśmy, właściciel zmienił przeznaczenie gmachu, w którym będą mieszkania. Część już sprzedano. Na parterze znajdą się punkty usługowe. Jakie? Nie wiadomo.
Atrakcją budynku są gotyckie piwnice zachowane po istniejących tu do 1973 roku poniemieckich, stylowych kamieniczkach, zupełnie zaniedbanych przez trzy dziesięciolecia PRL.

Całość na pewno korzystniej wpłynie na żałosny widok ulicy Kopernika, niegdyś jednej z piękniejszych uliczek starego miasta, dziś – bezstylowego traktu z peerelowskimi gmachami „bloko–kamienic” psujących wizerunek całego miasta, bo widocznych z oddali, już przy wjeździe do Jeleniej Góry. Przysłoniły one całą sylwetę ratusza, niegdyś eksponowaną. Na szczęście nie zasłoniły wieży.

Ogłoszenia

Czytaj również

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Stop marginalizacji średnich miast

Kontrole palenisk

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~egh 12-11-2007 14:57
Nie wiem dlaczego ale zdjęcia umieszczone w tym artykule sa tak zrobione zeby przypadkiem za duzo nie było widać:/ Zamiast pokazać całą otynkowaną fasadę kamienicy przy kinie grand to pokazujecie jakiegoś garbatego dziadka, o reszcie fotek z grzecznosci nie wspomne:)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Książka o jeleniogórskich autobusach

Tajemnice Książa

Spór o edukację seksualną

Trudny dojazd do SP 3

Manewry: pościg, strzały, 30 rannych

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
746
Tak
15%
Nie
64%
Nie wiem
21%