MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Nowe autobusy uzupełnią tabor MZK. Solarisem po mieście

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 3 sierpnia 2011, 7:52
Aktualizacja: Czwartek, 4 sierpnia 2011, 7:41
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Pięć nowych autobusów jeszcze w tym roku wyjedzie na ulice Jeleniej Góry i okolic. W ostatnich dniach jeleniogórskie MZK podpisało umowę z firmą Solaris, która wygrała przetarg na sprzedaż pojazdów. Każdy z nich kosztował 805 tys. zł. Autobusy zostaną dostarczone do spółki we wrześniu i w październiku br.

To pierwsze zupełnie nowe autobusy, na które jeleniogórskie MZK mogło sobie pozwolić od kilku lat. Uzupełnią tabor przewoźnika, składający się z 87 pojazdów, z których około połowa nadaje się do wymiany. Solarisy udało się zakupić dzięki pieniądzom pozyskanym z unijnego programu. Łączna wartość wszystkich pojazdów to 4 mln 25 tys. zł.

- Każdy z autobusów ma 10,5 m długości, jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i spełnia wszystkie europejskie standardy bezpieczeństwa, jakości i ekologii. Są to autobusy klasy MIDI, które mogą przewozić do 67 pasażerów, w tym mają co najmniej 18 miejsc siedzących. Moc ich silnika to 180 KW, mają automatyczną skrzynię biegów i klimatyzację w kabinie kierowcy. Drzwi otwierają się do wewnątrz, dzięki czemu żaden z pasażerów nie zostanie nimi uderzony – mówi Wojciech Mierzwiński, kierownik zajezdni MZK w Jeleniej Górze.

Do przetargu na dostawę autobusów zgłosiły się dwie firmy. MAN musiał uznać wyższość Solarisa, który zaproponował tańszą ofertę. Dwa pierwsze pojazdy dotrą do miasta we wrześniu, trzy kolejne – miesiąc później.
Zakup autobusów jest częścią większego projektu dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego, w ramach którego wybudowana zostanie nowa myjnia, zakupiony zostanie też system informacji dotyczący czasu oczekiwania na przyjazd autobusu. Odpowiednie tablice będą zamontowane na kilku przystankach. Wartość całego zadania to ponad siedem milionów złotych, z czego dofinansowanie unijne stanowi kwota około 2 mln 332 tys. zł czyli 40 procent. Pozostała część pieniędzy będzie pochodziła ze środków własnych spółki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Komisja w terenie

Bilety do Term Cieplickich za pół ceny! (komunikat)

Komentarze (38) Dodaj komentarz

~patolek 3-08-2011 8:06
Wszystko fajnie tylko kierowcy mzk nie będą potrafili się tym sprzętem posługiwać! Oni wiedzą że trzeba jeździć na luzie a automatyczną skrzynię biegów obsługuje się obiema stopami ( lewą puszcza hamulec i w tym samym czasie prawą dodaje gazu)...
~do ~patolek 3-08-2011 8:17
do ~patolek. CO TY GADASZ?hahaha do automatycznej skrzyni wystarczy jedna stopa zeby jechac hahaha po co dwiema jak można jedną? prawą hamujesz i dajesz gazu. obiema się strasznie nie wygodnie operuje w automacie . widać że ci znajomi glupot nagadali a teraz to powtarzasz. chyba nigdy automatem nie jezdziles co?
~lu 3-08-2011 8:21
ciekawe jak długo zostaną nowe ..
goscniedzielny 3-08-2011 8:26
Nareszcie Solarisy w Jeleniej Gorze. Brawo, wreszcie madre zakupy z wykorzystaniem srodkow unijnych.
~Niggers 3-08-2011 8:55
Trioche Mann-a, Trochę Solarisa, Trochę VOLVO ! ! Do każdego sprzęt inspekcyjny i szkolenie personelu. Rózne auta, różne rozwiązania a mechanicy jak głupi byli, tak głupi zostana.
~sabotage 3-08-2011 9:21
ciekawe jak szybko hiphopowcy wydrapią cyrklami na szybach jakies napisy
~markiza 3-08-2011 9:25
no nareszcie Solarisy w Jeleniej brawo :)
~aaa 3-08-2011 9:52
ciekawe ile wytrzymają tablice informacujne które zamontują na przystankach. pewnie albo je ukradną albo zepsują:(
~strażaksam 3-08-2011 10:17
Solarisy lubią się same zapalić: http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34889,6482450,Znowu_pozar_autobusu_Solaris.html inny pożar: http://www.se.pl/wydarzenia/warszawa/solaris-pona-jak-pochodnia_190465.html plus kilka pożarów za granicą
~Daniel. 3-08-2011 10:26
Nienawidzę solarisów - są niewygodne i źle zrobione, zwłaszcza małe.
~bbb 3-08-2011 10:43
Kabina z klimatyzacją dla kierowcy, a dla pasażerów w autobusie to już nie? Pasażerowie przecież w lecie mogą się dusić i mdleć w autobusach co tam.
~kierowca solarisa 3-08-2011 10:59
do ~strażaksam.Owszem-solarisy lubia sie zapalic,ale dotyczy to przede wszystkim generacji,ktore powstawaly kilka lat temu,a nie obecnie produkowanych ;) W starszych urbino producent raczej sie nie popisal,jesli chodzi o umiejscowienie instalacji,przewodow itd.-wszystko zgrupowane w bezposrednim sasiedztwie silnika i narazone na wysokie temperatury panujace w jego komorze.Obecnie w kazdym niemal warszawskim urbino zamontowane sa systemy gasnicze,ktore dzieki odpowiednim czujnikom uruchamiaja sie automatycznie...tak to przynajmniej wyglada w teorii ;) Swoja droga autka calkiem sympatyczne w prowadzeniu-powoze nimi codzinnie w Wa-wie i nie narzekam na komfort pracy,wiec pewnie i koledzy z MZK beda w miare zadowoleni ;)
~Mad max 3-08-2011 11:27
...i tak najlepsze jest 754!
~Zdzich 3-08-2011 12:29
Najważniejsze, że jest klima w kabinie kierowcy. Ludzie dalej niech się gotują.
~Aniołeczek 3-08-2011 13:32
tylko nim pojawia sie autobusy z klima wytlumaczcie starszemu pokoleniu, ze nie otwiera sie w takich autobusach okien.... bo klima wtedy na nic
~bcbg 3-08-2011 13:35
"co najmniej 18 miejsc siedzących" tzn. ile jest tych miejsc siedzących?
~@bcbg 3-08-2011 14:10
Zakładając, że nasz Solaris, który będzie miał układ drzwi 1-2-0, otrzyma maksymalną ilość dostępnych miejsc, to w autobusie powinno być 25 siedzeń.
~P.G 3-08-2011 14:12
FAJNE TE SOLARKI URBINO10 JECHALEM W LEGNICY TYLKO ZEBY NIEPUSZCCZALI NA 6 i 7 BO SA ZAMALE
~Kubicusss 3-08-2011 15:49
Kolejne podziękowania dla byłego Prezydenta Obrębalskiego za to że udało mu się załatwić dotację na zakup autobusów. A urzędowym opowiadaczom już dziękujemy !!! Obrębalski wróć !!!!
~............ 3-08-2011 16:45
Tylko czy nasi kierowcy będą umieli nimi jeździć.... Te nowe autobusy wymagają lekkiej ręki i nogi, a CI NAJSTARSI DYREKTORZY AUTOBUSÓW umieją tylko gwałtownie ruszać i gwałtownie hamować. Hamowanie to można jeszcze usprawiedliwić, bo coś na drogę wyleciało, ale nagłego ruszania, z obowiązkowym szarpnięciem, aż ludzie się przewracają, nie ma już czym wytłumaczyć. Może jakieś szkolenie praktyczne nauki jazdy by się przydało?
~solaris 3-08-2011 18:11
Kubicuss - już tak nie wazelinuj. Akurat w tym przypadku Obrembalski nie ma żadnych zasług. Są to tylko i wyłącznie działania MZK.
~mały autobus 3-08-2011 18:27
Ludzie jak nie pasi to do kryśki szczególnie ten z takimi maskującymi napisami JELENIA GÓRA WROCŁAW on cały papierem oklejony jak się papier zamoknie to ten grat się rozpadnie//A
~Niggers 3-08-2011 18:37
Pasażerowie nie będą klimatyzowani ! ! ! Nikt przecież o nasz tyłek nie dba.. Kierowca ma klime bo jest w standardzie ..
~kierowca MZK 3-08-2011 18:54
I bardzo dobrze, że klimatyzacja będzie tylko w kabinie. Ludzie! Czy wy nie widzicie, że kierowca siedzi w autobusie cały dzień??? Poza tym od pasażerów tak cuchnie, że czasem się wytrzymać nie da, więc autobus i tak trzeba wietrzyć. Klimatyzacja jest droga a ludzie nie potrafią z niej korzystać, więc niech się cieszą, że w ogóle mają czym jeździć bo jak nie to na piechotę drałować z Zabobrza do centrum czy do Sobieszowa. Koniec, kropka.
~darecki 3-08-2011 19:38
No tak jestem ciekaw jak długo będą te autobusy nowe pewnie do 1szeego wekendu bo po tym raczej będą po malowane , siedzenia podarte i ulotka " uwaga wandal w akcji "
~ 3-08-2011 20:50
Kierowca MZK, a mógłbyś nie szarpać autobusem, jak ruszasz do przodu z przystanku?
~do MZK 3-08-2011 21:20
i kierowcy z MZK. Niech obsługa techniczna- serwis niech nie chodzą na skróty. Wtedy autobusy nie będą się paliły. Bo jak byle jak serwis zrobiony to póżniej od zaoliwionego silnika pożary instalacji itp. Takie inf.były po warszawskich fajerwerkach
~Spiity Gonza 3-08-2011 21:35
No żesz KRUWA MACZ!!!!Ludzie co niektórzy,czy Was już ze szczętem pogrzało?! Klimatyzacja w miejskim autobusie? A ile czasu jeden z drugim baranem spędzasz w tym autobusie.W naszym mieście to max 30 min.Znalazly się pieski francuskie delikatne.Dlaczego kierowca ma klimę a ja nie? Ło matko ! Co za barany!!!! Myjcie się gamonie! Smrodu się nie chłodzi ani nie wietrzy.
~Jel.. 3-08-2011 21:36
no może wreszcie znikną stare do których trudno jest się wdrapać
~pasażer 3-08-2011 22:18
A znajdzie się miejsce dla małoletniej dziuni w kabinie kierowcy? Chyba już czas najwyższy zrobić porządek z tymi panienkami na przedniej szybie, które tylko rozpraszają uwagę kierowcy. To taki gorszy gatunek galerianek -autobusianki
~ 3-08-2011 22:27
dzisiaj jechałem za jakims starym jelczem. Nie dosc, ze kopcił tak, ze nic nie było widac to jeszcze smród ropy, ze szok
~xes 3-08-2011 23:04
a moze jakiegos tupolewa trzeba kupic ?
~do patolek 4-08-2011 0:15
bzdury piszesz...od razu widać że nie masz pojecia o automatach... oba pedały operuje się prawą nogą...
rymcycymcy 4-08-2011 0:30
My pasażerowie też chcemy klimatyzacji !!! ...Panie Prezydencie ! :) i taki huśtany fotel jak kierowca też ! ...dlaczego kierowca ma siedzieć, a my na stojaka ? ...to niesprawiedliwe ! ...i kierownica dla każdego :) on może se skręcić jak ma ochotę, a my tylko gdzie on ! :)
~grr 4-08-2011 1:07
baz klimatyzacji? dziekuje bardzo, wole swoje auto lub rower
~............ 5-08-2011 19:52
Kierowcy powinni mieć klimę w każdym autobusie, bo jeżdżą cały dzień. Pasażerowie wysiadają co 2 minuty, więc im żadna klima nie pomoże. To nie PKS, który jedzie długo bez otwierania drzwi.
~pasażer 22-10-2011 15:04
No tak- mamy cień postępu. Tyle że Volvo b12b już zaczynają się rozpadać a połowa autobusów na ulicach to wciąż wysłużone Migi. Niech obetną jeszcze kilka kursów to kupią kolejne autobusy, tyle że wkurzeni ludzie (w tym i ja) już zaczynają przesiadać się do aut. Przy tych cenach z tym taborem powinni kupić ich kilka razy tyle żeby to wszystko jakoś działało...
~M.$olarisiak 14-05-2013 18:13
Co tu robi moje zdjęcie?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bulwar Cieplicki otwarty!

Księżna Daisy von Pless o sobie samej

Wypadek przy baniakach  

Ważne zmiany w podatkach  

Przy Złotniczej będzie chodnik do boiska

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
298
Tak
61%
Nie
36%
Nie wiem
3%