MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Nowatorska kuchnia polska w Łomnicy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 1 grudnia 2011, 13:39
Aktualizacja: 13:40
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
„Tradycyjne Produkty – Nowoczesna Kuchnia Polska”, czyli program edukacyjny i warsztaty dla szkół gastronomicznych z województwa dolnośląskiego rozpoczęły się wczoraj w Pałacyku w Łomnicy. Impreza zakończy się dziś.

Celem projektu jest przekazanie uczniom szkół gastronomicznych wiedzy na temat krajowych i regionalnych produktów tradycyjnych oraz sposobów ich wykorzystywania w nowoczesnej kuchni polskiej. W ramach programu mistrzowie kuchni z najlepszych restauracji w Polsce prowadzą warsztaty kulinarne. W województwie dolnośląskim uczestników uczył szef kuchni wrocławskiej restauracji Monopol Dariusz Barański.

- Stawiamy na polską kuchnię, czyli na to co jest hodowane lub po prostu rośnie w naszym regionie, jak np. topinambur, czyli słonecznik bulwiasty, pasternak, mylony często z pietruszką, czy też skorzonera. Poprzez warsztaty chcemy również promować delikatne i bardzo smaczne mięso, jakim jest kozina, czy gęsina – powiedział Gieno Mientkiewicz, ekspert kulinarny.

W Polsce jest wiele zapomnianych lub wykorzystywanych w minimalnym zakresie produktów, z których można przyrządzać znakomite tradycyjne, ale też nowoczesne dania. Zadaniem projektu „Tradycyjny Produkt – Nowoczesna Kuchnia Polska” jest wsparcie szkół gastronomicznych w edukacji uczniów na temat kreatywnego wykorzystywania krajowych produktów w przyrządzaniu potraw kuchni polskiej.

Ważna jest także nobilitacja kształcenia zawodowego, poprzez pokazanie aspektów kulturowych w dawnych obyczajach i praktykach gastronomicznych oraz nowych perspektyw, jakie mają przed sobą aktualni uczniowie w przyszłej pracy zawodowej w sektorze gastronomii.

Z województwa dolnośląskiego i przyległych w programie biorą udział uczniowie ze szkół gastronomicznych z: Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Bolesławca, Nysy, Bielsko-Białej, Świebodzic, Kamiennej Góry, Nawojowa.

Projekt składa się z 5 etapów. Pierwszy i drugi etap realizowane są równolegle w szkole i podczas warsztatów. Warsztaty składają się z krótkiej części teoretycznej (dyskusja o produktach regionalnych z danego terenu i ich zastosowaniu) oraz praktycznej, polegającej na przyrządzeniu małych grupach dań przy użyciu regionalnych produktów i surowców. Następnie przedsięwzięcie będzie kontynuowane w szkołach, gdzie uczniowie będą pracować nad propozycjami dań na konkurs. Program zakończy się w przyszłym roku Wielkim Finałowym Konkursem w Warszawie. Ostatnim etapem będzie ogłoszenie zwycięzców i publikacja na temat finału w dodatku do Gazety Wyborczej „Palce Lizać”.

Projekt finansowany jest przez UE w ramach promocji Wspólnej Polityki Rolnej oraz przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Realizowany jest przez stowarzyszenie Slow Food Polska przy współpracy z EFRWP. Projekt został objęty patronatem honorowym: Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz marszałków województw: wielkopolskiego, małopolskiego, mazowieckiego i pomorskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kiedy Cieplice były europejskim kurortem

Będą nowe karetki

Bawili się na festynie

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ 1-12-2011 13:52
.......................................... Projekt finansowany jest przez UE w ramach promocji Wspólnej Polityki Rolnej oraz przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Realizowany jest przez stowarzyszenie Slow Food Polska przy współpracy z EFRWP. Projekt został objęty patronatem honorowym: Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz marszałków województw:wielkopolskiego,małopolskiego,mazowieckiego i pomorskiego................... ............................................................................................................................O matko jakby nie oni to by dzieciaki nie wiedziały jak odróżnić pasternak od pietruszki.Tylko brak marszałka dolnośląskiego,bo ten wie co to pasternak.
~sas 1-12-2011 14:07
Dobrze by było jak by konkurencja z Wojanowa przyszła nauczyć się gotować...
~~~Ągi 1-12-2011 14:32
Są piękne białe fartuchy a gdzie nakrycia na główki? Włoski powinny być chyba pospinane w kuchni-miłe Panie?
~adamdorzeczy 1-12-2011 15:29
Bardzo lubię Pałac w Łomnicy, w przeciwieństwie do nadętego "Wojanowa"
~eeee 1-12-2011 17:35
bo następny Wojanów to elita i cwaniaków z naszych numer 1 w polityce i ich własność typu pani SZMAJDZINSKIEJ WDOWY I KOLESI.
Piipi Jelonkowa 1-12-2011 20:07
.. do - [~ Adamdorzeczy] .. masz rację .. bo w tym pałacu można zjeść ..nawet pierogi i .. *poplotkowac" po polsku" z Niemką ! / przyp. Elisabeth von Kuester / ~BRAVO ! .. dla Gospodarzy za serdeczność i także smaczne jedzonko !
Piipi Jelonkowa 1-12-2011 20:11
~AGRAFKO ! ..widac,żeś z ludu ! .. bo wykonałaś swoje fotki w folwarku ..a nie w *pałacyku !
~eeee 2-12-2011 18:41
moi drodzy na posty pana piipii jelonkowa to nie czytać i następny artykuł ciekawszy !!!! żenad co za cudak bee syfem się brzydzę pajac !!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

MZK nie dla rowerzystów?

Kandydaci PO

PiS ujawnił listy kandydatów

KOD znowu pod sądem

Tłumna Miedzianka Fest

Sonda

Czy jeleniogórski SOR zasługuje na krytykę?

Oddanych
głosów
203
Tak
74%
Nie
11%
Nie wiem
15%