MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Nowa uchwała mieszkaniowa opłat nie zmieniła

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 13 listopada 2014, 7:37
Aktualizacja: Piątek, 14 listopada 2014, 8:50
Autor: Angela
Fot. Angela
Zakwestionowana wyrokiem Sądu Administracyjnego uchwała w sprawie wieloletniego programu gospodarowania zasobem mieszkaniowym w Jeleniej Górze została poprawiona przez prezydenta i ponownie przegłosowania przez radnych. Po poprawkach, podniesione od stycznia br. ceny za czynsze w mieszkaniach komunalnych, pozostały jednak bez zmian. Dlaczego?

Podczas ostatniej w tej kadencji miejskiej sesji (10.11) radni po długich dyskusjach zatwierdzili nowy projekt uchwały, czyli ze zmianami zakwestionowanymi przez sąd. 15. radnych zagłosowało „za”, trzech wstrzymało się od głosu, a dwóch nie głosowało.

Tzw. uchwała mieszkaniowa trafiła do Sądu Administracyjnego na wniosek Wojewody Dolnośląskiego, którego o podwyżkach czynszu w lokalach komunalnych nawet o 50 procent (z ok. 5 zł do 8,34 zł) zaalarmowali lokatorzy. Sąd uchwałę zakwestionował, ale jednak wcale nie ze względu na wysokie podwyżki, które zostały zafundowane jeleniogórzanom od stycznia br.

- Zastrzeżenia Sądu Administracyjnego dotyczyły dwóch spraw formalnych, dotyczących zazębienia się kompetencji prezydenta i rady miejskiej – tłumaczył Jerzy Lenard, dyrektor ZGKiM.
Początkowo władze miasta zapowiadały, że od wyroku sądu będą się odwoływały do sądu II instancji. Później zdanie zmieniły. – Uznaliśmy, że nie mamy czasu czekać na rozstrzygnięcie, które mogłoby się pojawić za kilka miesięcy. Stąd nowy projekt uchwały - mówiła na sesji wiceprezydent Mirosława Dzika.

W poprawkach prezydenta ceny pozostały jednak bez zmian, co było krytykowane przez wielu radnych. – Przypominamy, że wraz z podwyżkami pojawiło się wiele zniżek zarówno ze względu na dochody, jak i stan techniczny budynków, więc stawka 8, 34 zł/mkw. jest tylko stawką wyjściową, którą tak naprawdę płaci niewielu mieszkańców – wyjaśniali włodarze miasta.

To jednak nie przekonało radnych, którzy próbowali ingerować w nowy projekt uchwały, ale odradzali im to zarówno miejski prawnik, jak i dyrektor ZGKiM, którzy przekonywali, że jakimikolwiek zmianami uchwały, radni mogą bardziej zaszkodzić mieszkańcom, niż im pomóc.

- W wyroku sądu wyraźnie zostało zaznaczone, że jakakolwiek ingerencja rady w kompetencje prezydenta jest naruszeniem prawa, więc jeśli teraz rada wprowadzi do uchwały jakieś zmiany i wojewoda je podważy, to przez kolejne miesiące zostaniemy bez możliwości naliczania czynszu, podpisywania umów, naliczania zniżek, które obowiązują od 1 stycznia. Jeżeli uchwała nie wejdzie w życie w tym roku, wszystkie osoby korzystające ze zniżek stracą je. Dlatego proszę, by rada podjęła uchwałę w takiej formie, jaka jest obecnie, a następnie uchwalała do niej poprawki - mówił Jerzy Lenard, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jeleniej Górze.

Na koniec radni wezwali prezydenta M. Zawiłę „do przeprowadzenia analizy skutków wprowadzenia podwyżek czynszów w mieszkaniach komunalnych i natychmiastowego obniżenia stawki bazowej czynszu w mieszkaniowym zasobie miasta”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Porządki przy cmentarzu

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Rusza przebudowa ulicy

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~WYRZUTEK 13-11-2014 7:49
NIK NATYCHMIAST!!! powinien dokonać kontroli w tej Stajni Augiasza jaką jest obecnie nazwany ZGK i M.
~warszawiak1 13-11-2014 8:10
Super wiadomość ze kasacji nie złożyli. TO ZNACZY ŻE OD STYCZNIA DO CZASU NOWEJ UCHWAŁY, POPRZEDNIEJ NIE BYŁO I MOŻNA O ZWROT PIENIĘDZY NADPŁACONYCH WYSTĘPOWAĆ. Znajoma na kilka tysięcy sobie nadpłatę wyliczyła. - To że Radni znowu bubla przepchnęli można 16go podsumować. to że urzędnicy w zaparte idą - można 16go podsumować.
~SARBLE 13-11-2014 8:29
ZGKiM Jelenia Góra, to PAŃSTWO w Państwie i nikt im nie podskoczy, dlatego jest tak jak jest :(
~ 13-11-2014 9:03
nie głosować na zawiłę i obecnych radnych którzy miast podejmować uchwały żeby ludziom żyło się lepiej są wrogo nastawieni do ludzi i stosownymi uchwałami doprowadzają do ubóstwa.Tacy włodarze!
~KRECIK 13-11-2014 9:07
Głosować na tego który chce uszuplic zasoby urzędników w urzędach pozerajacych nasz kasę.....
~SARBLE 13-11-2014 9:26
Czy Zawiła, czy Obrębalski plus ich "otoczki w jedynkach" to praktycznie jest jedno. Czy ten, czy tamten wygra, to nic nie zmieni, bo ekipa niby podzielona, to tak jest powiązana, że "kruk-krukowi oka nie wykole". A w tym zespole ZGKiM jest mocno umocowane, więc przy tej ekipie nie możemy liczyć na żadne zmiany korzystne dla mieszkańców. Decyzja należy do nas.
~Wiadomo 13-11-2014 9:51
Teraz wiadomo na kogo nie głosować. Pamiętajcie przy urnach kto nam wkłada łapy coraz głębiej do naszych portfeli.
Dzidek 13-11-2014 10:07
SPOKOJNIE;) Nikt chyba jeszcze uchwały nie widział. :) Zgadzając się z przedmówcami dodam że artykuł (zapewne z winy urzędników) nie opiera się na całej prawdzie.Prawo nie może działać wstecz, więc nowa uchwała nie może wejść z datą 1.01.2014. Po drugie to nie Prezydent miał o kasację się starać , ale radni (to ich uchwała). Po trzecie - nawet nie znając zastrzeżeń WSA z samej sesji (była transmisja) znowu widać przekłamania tekstu, gdyż wbrew temu co napisane Ustawa o ochronie lokatorów na Radnych nakłada taki punkt (cytuję): "zasady polityki czynszowej oraz warunki obniżania czynszu" - więc Radni muszą ingerować w czynsz i tak zapewne jest w uchwale. Ktoś ją widział? Najprościej (pisane) zmienić Prezydenta, to zmieni się urząd/urzędnicy i piszący takie buble.
~za darmo 13-11-2014 12:44
mieszkania komunalne za darmo. Zero czynszu. Wszystkie wydatki z tym związane powinny być płacone z budżetu GMINY JELENIA GÓRA. By żyło się mieszkańcom mieszkań komunalnych - DOSTATNIEJ. Na ich potrzeby złożą się pozostali mieszkańcy Jeleniej Góry w myśl i zgodnie z wymogami SOLIDARNOŚCI Społecznej. Jeszcze ktoś ma podobne poglądy co JA???
~klaps 13-11-2014 13:18
zgadzam się z 'za darmo', najlepiej utrzymać bonifikaty 1% na wykup mieszkań komunalnych, żeby niebawem można było je świetnie sprzedać na wolnym rynku ... mieszkam z komunalnikami w jednej kamienicy i ręcę opadają, wszystko się należy, wszystko można zniszczyć, roszczeniowość i pretensjonalność.
~komunalniak 13-11-2014 14:09
Też jestem za "za darmo", by wreszcie samemu zacząć się rządzić. Jednak czekam cztery lata i tylko mi czynsz podwyższają zamiast srzedać. A to ktoś chory, a to komisji zebrać nie mogą, a to rzeczoznawca na zachód uciekł i tak mi sprzedają, sprzedają a wpłaciłem już w postaci czynszu ze 60 %... .
~komunalniak 13-11-2014 14:13
I straszyli wtedy żeby kupować szybko bo inaczej czynsz podniosą i co? (jeszcze to gdzieś w mediach jest). Wywalić wreszcie tę zgraję urzędasów, którzy tanie źródło dochodu sobie znaleźli na obiecankach cacankach.
~Dangerous 13-11-2014 19:02
Głosować na PiS bo inaczej będzie bieda. PO to partia dla bogaczy .
~dzika 13-11-2014 19:32
Zniżki ze względu na niskie dochody owszem, ale ze względu na stan techniczny budynków?????? Śmiech na sali- absolutnie się z tym nie zgodzę, gdyż znam wiele ruin w których lokatorzy nie uzyskali zniżki. Co do dochodów też paranoja, trzeba nie mieć prawie nic kasy by takową zniżkę dostać, a do tego wniosek zawiera pytania jak na spowiedzi. Nawet ciekawi ich posiadanie samochodu i od kiedy się go ma- ŻENADA !!!!!
~ 13-11-2014 19:47
panie Zawiła i szlachetna rado miasta dziękujemy za te podwyżki - pamiętamy i rozliczymy was 16 listopada
~PÓŁTÓSK 13-11-2014 20:57
Zawilec tobie dziękujemy teraz pora na PIS Ps.żaluję że byłem durniem i na ciebie głosowałem.........

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

70 drzewek na jubileusz

O bezpieczeństwie

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Odkrycia w kościele

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
353
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%