MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Nowa uchwała mieszkaniowa opłat nie zmieniła

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 13 listopada 2014, 7:37
Aktualizacja: Piątek, 14 listopada 2014, 8:50
Autor: Angela
Fot. Angela
Zakwestionowana wyrokiem Sądu Administracyjnego uchwała w sprawie wieloletniego programu gospodarowania zasobem mieszkaniowym w Jeleniej Górze została poprawiona przez prezydenta i ponownie przegłosowania przez radnych. Po poprawkach, podniesione od stycznia br. ceny za czynsze w mieszkaniach komunalnych, pozostały jednak bez zmian. Dlaczego?

Podczas ostatniej w tej kadencji miejskiej sesji (10.11) radni po długich dyskusjach zatwierdzili nowy projekt uchwały, czyli ze zmianami zakwestionowanymi przez sąd. 15. radnych zagłosowało „za”, trzech wstrzymało się od głosu, a dwóch nie głosowało.

Tzw. uchwała mieszkaniowa trafiła do Sądu Administracyjnego na wniosek Wojewody Dolnośląskiego, którego o podwyżkach czynszu w lokalach komunalnych nawet o 50 procent (z ok. 5 zł do 8,34 zł) zaalarmowali lokatorzy. Sąd uchwałę zakwestionował, ale jednak wcale nie ze względu na wysokie podwyżki, które zostały zafundowane jeleniogórzanom od stycznia br.

- Zastrzeżenia Sądu Administracyjnego dotyczyły dwóch spraw formalnych, dotyczących zazębienia się kompetencji prezydenta i rady miejskiej – tłumaczył Jerzy Lenard, dyrektor ZGKiM.
Początkowo władze miasta zapowiadały, że od wyroku sądu będą się odwoływały do sądu II instancji. Później zdanie zmieniły. – Uznaliśmy, że nie mamy czasu czekać na rozstrzygnięcie, które mogłoby się pojawić za kilka miesięcy. Stąd nowy projekt uchwały - mówiła na sesji wiceprezydent Mirosława Dzika.

W poprawkach prezydenta ceny pozostały jednak bez zmian, co było krytykowane przez wielu radnych. – Przypominamy, że wraz z podwyżkami pojawiło się wiele zniżek zarówno ze względu na dochody, jak i stan techniczny budynków, więc stawka 8, 34 zł/mkw. jest tylko stawką wyjściową, którą tak naprawdę płaci niewielu mieszkańców – wyjaśniali włodarze miasta.

To jednak nie przekonało radnych, którzy próbowali ingerować w nowy projekt uchwały, ale odradzali im to zarówno miejski prawnik, jak i dyrektor ZGKiM, którzy przekonywali, że jakimikolwiek zmianami uchwały, radni mogą bardziej zaszkodzić mieszkańcom, niż im pomóc.

- W wyroku sądu wyraźnie zostało zaznaczone, że jakakolwiek ingerencja rady w kompetencje prezydenta jest naruszeniem prawa, więc jeśli teraz rada wprowadzi do uchwały jakieś zmiany i wojewoda je podważy, to przez kolejne miesiące zostaniemy bez możliwości naliczania czynszu, podpisywania umów, naliczania zniżek, które obowiązują od 1 stycznia. Jeżeli uchwała nie wejdzie w życie w tym roku, wszystkie osoby korzystające ze zniżek stracą je. Dlatego proszę, by rada podjęła uchwałę w takiej formie, jaka jest obecnie, a następnie uchwalała do niej poprawki - mówił Jerzy Lenard, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jeleniej Górze.

Na koniec radni wezwali prezydenta M. Zawiłę „do przeprowadzenia analizy skutków wprowadzenia podwyżek czynszów w mieszkaniach komunalnych i natychmiastowego obniżenia stawki bazowej czynszu w mieszkaniowym zasobie miasta”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Będzie kręcone!

Wernisaż w Galerii Korytarz

Finał remontu

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~WYRZUTEK 13-11-2014 7:49
NIK NATYCHMIAST!!! powinien dokonać kontroli w tej Stajni Augiasza jaką jest obecnie nazwany ZGK i M.
~warszawiak1 13-11-2014 8:10
Super wiadomość ze kasacji nie złożyli. TO ZNACZY ŻE OD STYCZNIA DO CZASU NOWEJ UCHWAŁY, POPRZEDNIEJ NIE BYŁO I MOŻNA O ZWROT PIENIĘDZY NADPŁACONYCH WYSTĘPOWAĆ. Znajoma na kilka tysięcy sobie nadpłatę wyliczyła. - To że Radni znowu bubla przepchnęli można 16go podsumować. to że urzędnicy w zaparte idą - można 16go podsumować.
~SARBLE 13-11-2014 8:29
ZGKiM Jelenia Góra, to PAŃSTWO w Państwie i nikt im nie podskoczy, dlatego jest tak jak jest :(
~ 13-11-2014 9:03
nie głosować na zawiłę i obecnych radnych którzy miast podejmować uchwały żeby ludziom żyło się lepiej są wrogo nastawieni do ludzi i stosownymi uchwałami doprowadzają do ubóstwa.Tacy włodarze!
~KRECIK 13-11-2014 9:07
Głosować na tego który chce uszuplic zasoby urzędników w urzędach pozerajacych nasz kasę.....
~SARBLE 13-11-2014 9:26
Czy Zawiła, czy Obrębalski plus ich "otoczki w jedynkach" to praktycznie jest jedno. Czy ten, czy tamten wygra, to nic nie zmieni, bo ekipa niby podzielona, to tak jest powiązana, że "kruk-krukowi oka nie wykole". A w tym zespole ZGKiM jest mocno umocowane, więc przy tej ekipie nie możemy liczyć na żadne zmiany korzystne dla mieszkańców. Decyzja należy do nas.
~Wiadomo 13-11-2014 9:51
Teraz wiadomo na kogo nie głosować. Pamiętajcie przy urnach kto nam wkłada łapy coraz głębiej do naszych portfeli.
Dzidek 13-11-2014 10:07
SPOKOJNIE;) Nikt chyba jeszcze uchwały nie widział. :) Zgadzając się z przedmówcami dodam że artykuł (zapewne z winy urzędników) nie opiera się na całej prawdzie.Prawo nie może działać wstecz, więc nowa uchwała nie może wejść z datą 1.01.2014. Po drugie to nie Prezydent miał o kasację się starać , ale radni (to ich uchwała). Po trzecie - nawet nie znając zastrzeżeń WSA z samej sesji (była transmisja) znowu widać przekłamania tekstu, gdyż wbrew temu co napisane Ustawa o ochronie lokatorów na Radnych nakłada taki punkt (cytuję): "zasady polityki czynszowej oraz warunki obniżania czynszu" - więc Radni muszą ingerować w czynsz i tak zapewne jest w uchwale. Ktoś ją widział? Najprościej (pisane) zmienić Prezydenta, to zmieni się urząd/urzędnicy i piszący takie buble.
~za darmo 13-11-2014 12:44
mieszkania komunalne za darmo. Zero czynszu. Wszystkie wydatki z tym związane powinny być płacone z budżetu GMINY JELENIA GÓRA. By żyło się mieszkańcom mieszkań komunalnych - DOSTATNIEJ. Na ich potrzeby złożą się pozostali mieszkańcy Jeleniej Góry w myśl i zgodnie z wymogami SOLIDARNOŚCI Społecznej. Jeszcze ktoś ma podobne poglądy co JA???
~klaps 13-11-2014 13:18
zgadzam się z 'za darmo', najlepiej utrzymać bonifikaty 1% na wykup mieszkań komunalnych, żeby niebawem można było je świetnie sprzedać na wolnym rynku ... mieszkam z komunalnikami w jednej kamienicy i ręcę opadają, wszystko się należy, wszystko można zniszczyć, roszczeniowość i pretensjonalność.
~komunalniak 13-11-2014 14:09
Też jestem za "za darmo", by wreszcie samemu zacząć się rządzić. Jednak czekam cztery lata i tylko mi czynsz podwyższają zamiast srzedać. A to ktoś chory, a to komisji zebrać nie mogą, a to rzeczoznawca na zachód uciekł i tak mi sprzedają, sprzedają a wpłaciłem już w postaci czynszu ze 60 %... .
~komunalniak 13-11-2014 14:13
I straszyli wtedy żeby kupować szybko bo inaczej czynsz podniosą i co? (jeszcze to gdzieś w mediach jest). Wywalić wreszcie tę zgraję urzędasów, którzy tanie źródło dochodu sobie znaleźli na obiecankach cacankach.
~Dangerous 13-11-2014 19:02
Głosować na PiS bo inaczej będzie bieda. PO to partia dla bogaczy .
~dzika 13-11-2014 19:32
Zniżki ze względu na niskie dochody owszem, ale ze względu na stan techniczny budynków?????? Śmiech na sali- absolutnie się z tym nie zgodzę, gdyż znam wiele ruin w których lokatorzy nie uzyskali zniżki. Co do dochodów też paranoja, trzeba nie mieć prawie nic kasy by takową zniżkę dostać, a do tego wniosek zawiera pytania jak na spowiedzi. Nawet ciekawi ich posiadanie samochodu i od kiedy się go ma- ŻENADA !!!!!
~ 13-11-2014 19:47
panie Zawiła i szlachetna rado miasta dziękujemy za te podwyżki - pamiętamy i rozliczymy was 16 listopada
~PÓŁTÓSK 13-11-2014 20:57
Zawilec tobie dziękujemy teraz pora na PIS Ps.żaluję że byłem durniem i na ciebie głosowałem.........

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Studium na początek

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa!

Stoi kolej na Kopę

Wypadek przy baniakach  

MPGK przygotowane na zimę

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
841
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%