MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Nowa twarz ulicy Kopernika

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 23 marca 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 23 marca 2007, 9:43
Autor: TEJO
Fot. Dudyński
Znikają brudne elewacje budynków na tyłach ratusza. Wciąż szpeci zaczęta budowa niedoszłego hotelu.

Zabudowa ulicy Kopernika wkrótce przestanie straszyć zaniedbanymi ścianami. Trwa remont elewacji bloków w centralnej części miasta. Część z nich nie była modernizowana od co najmniej od kilkunastu lat.

Choć położona w bezpośrednim sąsiedztwie placu Ratuszowego, ulica Kopernika nie cieszy się dobrą sławą. Przyznają to sami mieszkańcy, którzy często po zmroku boją się wychodzić z domu.
– To takie zaplecze rynku, zbiera się tu różny element, zwłaszcza w weekendy. Ludzie, którzy wracają z imprez w pobliskich pubach, hałasują. Traktują okolice jak podwórkową ubikację – mówi jedna z mieszkanek bloków. Nic sobie nie robią z sąsiedztwa komendy straży miejskiej.

Choć na parterach budynków są sklepy, natłoku klientów w środku nie ma. Sprzedawcy przyznają, że działalność w miejscu tak bliskim centrum powinna przynosić większe zyski, a nie przynosi.
Trudno się dziwić. Miejsce, które niegdyś było jedną z atrakcyjniejszych i piękniejszych ulic staromiejskich, straciło swoje walory po wyburzeniu dawnej zabudowy i postawieniu klockowatych domów o ciasnych metrażach.
– Do tego kompletnie zapuszczony skwer po drugiej strony i bliskie sąsiedztwo jeleniogórskich slumsów, jak mieszkańcy nazywają rozsypujące się rudery przy niżej leżącej ulicy Pijarskiej – utyskują ludzie z Kopernika.

Trakt miał zostać ożywiony przez powstanie przy nim hotelu „Złoty lew”. Niestety, inwestycja po doprowadzeniu jej do stanu surowego, padła. Minął termin ważności pozwolenia na budowę, a inwestor podobno splajtował. Szukała go bezskutecznie straż miejska, która kilkukrotnie nałożyła mandaty za brak należytego zabezpieczenia placu budowy.

Ostatnio przy „Złotym Lwie” coś drgnęło. – Być może bankrutowi udało się teren wraz z zaczętym obiektem sprzedać? – zastanawiają się mieszkańcy.
Miałby sporo szczęścia, bo dokończenie budowy hotelu wymaga wielkiego nakładu formalności i sporych pieniędzy – powiedziano nam w wydziale architektury.
O pracach nic nie wie Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowalnego, który powinien wydać powtórną zgodę na budowę, bo stara już dawno wygasła. – Być może to jakieś roboty porządkowe, zabezpieczające – przypuszcza Hanna Jaśkiewicz, inspektor PINB. Dodaje, że kontaktu z właścicielem nie ma, choć dawno już wywieszono szyld oferujący sprzedaż całej nieruchomości. Na wskazany tam numer telefonu komórkowego nikt jednak nie odpowiada.

Wiele wskazuje na to, że niedoszły hotel, w którym miała być także restauracja i centrum biznesu, będzie stał w nieco ładniej wyglądającym otoczeniu. Po modernizacji elewacji, domy przy Kopernika zyskają nowy blask.
Pytania: na jak długo i czy uda się przywrócić tej części miasta leżącej około 200 metrów od ratusza nieco bardziej reprezentacyjny charakter.

Ogłoszenia

Czytaj również

Mysłakowice wzbogacą się o nowy plac zabaw  

Odpust na Śnieżce

Pracownicy Castoramy pomagają Mikołajowi  

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~gl0dny 23-03-2007 10:20
Ostatnio rozwalony styropian latal po calej ulicy kopernika...czy SM nie moglaby sie tym zajac?
~pijak 23-03-2007 10:26
Ulica pijarska to slumsy? wow! odważna opinia! Według autora to najlepiej chyba wyburzyć te slumsy i wyrzucicz mieszkających tam ludzi... A czemu oni są winni,że nie mają kasy na remont i miasto o nich zapomniało? W sumie tak, najlepiej wyburzyć te rudery i postawić nowe nieużytki typu parking czy ten lwi hotel... buuuuu...
~Kopernik 23-03-2007 11:08
Ale kaszanę sadzą na tych elewacjach.
~do pijaka 23-03-2007 11:27
A co moze pijarska to elitarna dzielnica Jelenia Góry?? No niestety trzeba nazywać rzeczy po i imieniu. Większość budynków jest w fatalnym stanie a wieczorem to starach tamtendy chodzic:(
~m13 23-03-2007 12:32
podobno ma to byc budynek mieszkalny..ale poza tym powinno sie te maszkary na kopernika przebudowac w kierunku para kamieniczek/ dachy skosne itp... ale chyba u nas brak takiej odwagi moze nawet wyburzyc jak we wroclawiu i postawic nowe ps. no i takze te dwie maszkary na ulicy dlugiej no i moze cala zabudowe rejonu solnej co wy na to
~bolo 23-03-2007 13:08
ul .pijarska byla niegdys bardzo ladna ulica,po drugiej stronie stal mlyn,moze miasto by przywrocilo dawna swietnosc, a nie zaraz wyburzac tak jest najlatwiej, sa to pozostalosci po dawnej , jakze pieknej jeleniej gorze
~popieram m13 23-03-2007 13:23
m13 ma racje' jesli juz dokonuje sie remontu elewacji warto byloby przebudowac choc troche te kamienice cos na wzor starych. Niestety obecna zabudowa nawet po odnowieniu elewacji nie stanowi wizytowki miasta, a z racji, ze stoi na wzniesieniu widac ja z wielu miejsc...
~TaGo 23-03-2007 13:42
Mozna bylo zrobic jakis jedolity kolor, ktory jak najmniej rzuca sie w oczy :( Teraz wcale nie wyglada to lepiej...
~Tago znowu 23-03-2007 13:46
Nie no, im dluzej na to patrze tym bardziej powinno sie to zburzyc ! Jaka jest szansa na takie rozwiazanie w najblizszych latach ? Teraz po "rozjasnieniu" tych bloczkow widac je jeszcze bardziej ehhh...
~TOMANY 23-03-2007 16:05
A co z tymi syfiastymi oknami wystawowymi , tak zostaną ? Bo jak tak to niezła lipa .To się nazywa polski remont .
~maka 23-03-2007 16:27
powinni wybrac takie kolory by nie sie wtapialy w otoczenie jak te budynki wygladaja na tle tego kosciola??beznadzieja!!!
~Basiek 23-03-2007 18:01
Wszystko pięknie, a co z pierwszymi blokami koło kościoła, czy je ktoś kiedyś tez odnowi??? Bo jak na razie to się na to nie zapowiada. To czym tu sie cieszyć.Jedne będą odnowione, a drugie będą szpecić dalej miasto!!!!!!!!!
~wert 23-03-2007 18:28
straż miejska nie nałożyła kilkakrotnie mandatu tylko systematycznie od wielu lat kieruje wnioski do sądu za "stan porządkowy" budowy
~tomek.jg 23-03-2007 18:35
TERAZ PIĘKNIE WYGLĄDAJĄ TE SKLEPY NA DOLE!!! PADACZKA!
~seba 23-03-2007 18:36
NOWE OBLICZE UL KOPERNIKA? BOKI TYCH BUDYNKÓW ZOSTAŁY JUZ POBAZGRANE PRZEZ PSEUDOGRAFICIARZY-CZYLI PO STAREMU sKANDAL!!!
~Zibij 23-03-2007 19:09
Popieram maka i wszystkich innych co mają zmysł SMAKU. Bo tego zmysłu na pewno zabrakło tym, co zaprojektowali te wieśniackie Szlaczki. Do tego świecąca blacha na dachu, którą już z wiaduktu widać. Całość to BEZNADZIEJA!!!
~fgh 26-03-2007 11:06
Co to znaczy "od co najmniej od kilkunastu lat"?
~AJOT 27-03-2007 21:34
Parchate te elewacje !!! Ja bym się ze wstydu spalił !!! Porażka ! Banda leserów to robi !!! Popatrzcie na te żekomo zrobione elewacje w słoneczny dzień ! Obraz nędzy i rospaczy !!! SM zapłaci za fuszere ! A WAS lokatorzy obłoży opłatami za kupe którą WAM zostawią !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przestępcza fortuna w rękach policjantów

Dachowanie volvo w Karpaczu

Czytelniczka: drogo i brudno

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Kolski kręci film w Pilchowicach – utrudniena

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
529
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%