MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Nowa szansa dla starej remizy w Zachełmiu

Wiadomości: Region
Wtorek, 17 października 2017, 12:24
Autor: WAC
Fot. Użyczone
Dzięki inicjatywie grupy członków Stowarzyszenia Karkonoskiego Zachełmie, tamtejsza remiza strażacka ma szansę na „nowe życie”. Społecznicy są bardzo blisko pozyskania na jej remont środków unijnych za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo Ducha Gór”.

O planach renowacji znajdującej się w złym stanie technicznym budowli mówiło się od dość dawna, jednak brakowało środków na ten cel. Teraz pojawiła się szansa na gruntowny remont remizy.

Projekt „Odbudowa wieży strażackiej wraz ze zmianą sposobu użytkowania pomieszczę straży pożarnej na Punkt Informacji Turystycznej wraz z infrastrukturą techniczną” znalazła się na pierwszej pozycji listy rankingowej zaopiniowanej do dofinansowania ze środków unijnych przez LGD „Partnerstwo Ducha Gór”. Teraz ten wybór musi zyskać akceptację urzędu marszałkowskiego. Jeśli tak się stanie, społecznicy z Zachełmia dostaną dotację na renowację remizy w wysokości prawie 207 tysięcy złotych.

Jak mówi prezes Stowarzyszenia Karkonoskiego Zachełmie Krzysztof Szwałek, jego organizacja ma bardzo konkretny pomysł na zagospodarowanie obiektu. – Dysponujemy już projektem budowlanym przebudowy autorstwa Ludmiły Piskorz – mówi K. Szwałek. - Chcemy, aby w remizie powstało multimedialne mini muzeum naszej wsi, w którym będzie można m.in. zobaczyć archiwalne zdjęcia miejscowości, przedmioty przywiezione przez repatriantów ze wschodu w 1945-46 roku, poznać tajniki haftu zachełmiańskiego oraz obejrzeć filmy z rozmowami z najstarszymi mieszkańcami. Odremontowane wnętrze da nam też możliwość prowadzenia warsztatów na 15 – 20 osób. Nasza miejscowość mimo że tak niewielka ma w sobie duży potencjał. Mieszkają u nas między innymi pszczelarze i zielarze, którzy chcę dzielić się z innymi swoją wiedzą. W Zachełmiu brak jest też miejsca na wiejskie spotkania i liczymy, że sala wypełni tą lukę – dodaje prezes.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sytuacja w spółce Sanikom

Szansa na remont "zameczku"

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Odnowili Kostiala i Kamienne Schodki  

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Raport NIK dotyczący m.in. MZK Jelenia Góra

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Zebrali 3 tony odpadów

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
476
Tak
47%
Nie
39%
Nie wiem
14%