MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Nowa rada pożytku publicznego już pracuje

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 5 lutego 2016, 8:48
Aktualizacja: 8:51
Autor: A–W
Fot. Archiwum
W jeleniogórskim Ratuszu odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego. To organ doradczy i inicjatywny funkcjonujący przy Prezydencie Miasta, którego głównym zadaniem jest integracja środowiska organizacji pozarządowych i przedstawianie tych propozycji i rozwiązań dotyczących zarządzania miastem, które z punktu widzenia NGO i mieszkańców są zasadne.

Poprzednia rada zakończyła swoją dwuletnią kadencję jesienią 2015 roku. Obecna rada została zreformowana i aktualnie liczy 14 przedstawicieli, z których 3 pochodzi z nominacji Prezydenta Jeleniej Góry, 3 z nominacji Rady Miasta i aż 8 osób wybrały organizacje pozarządowe, funkcjonujące na terenie miasta.

Od 28 października ubiegłego roku przez dwa tygodnie odbywały się wybory przedstawicieli NGO do Rady Działalności Pożytku Publicznego. Na ponad 360 organizacji zarejestrowanych w mieście, w głosowaniu wzięły udział 44 organizacje! Głosowanie przy wykorzystaniu strony internetowej wypełniało wszelkie zasady głosowania tajnego.

Na pierwszym posiedzeniu, które otworzył prezydent Marcin Zawiła, dokonano wyboru prezydium rady w składzie: Arkadiusz Wojtkiewicz - przewodniczący RDPP, współpracujący z NGO w zakresie problemów rynku pracy od 2007 roku, działacz społeczny, doktorant Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Lech Piotrowski - wiceprzewodniczący RDPP, emerytowany oficer Wojska Polskiego aktywny członek Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Jeleniej Górze, współorganizator wielu projektów patriotycznych, społecznik oraz Robert Obaz - sekretarz RDPP, radny Rady Miasta Jeleniej Góry, wieloletni aktywny działacz społeczny z ogromnym doświadczeniem w zakresie współpracy z NGO.

Przyjęto zasadę, pełnej otwartości rady na współpracę ze środowiskiem NGO i mieszkańcami miasta. Zebrania członków rady odbywać się będą nie rzadziej, niż raz na dwa miesiące w różnych miejscach, a szczególnie tam, gdzie toczy się życie organizacji pozarządowych lub wymaga tego specyficzna sytuacja.

Jednym z podstawowych zadań, jakie wyznaczyli sobie członkowie rady jest również działalność integrująca to środowisko, poprzez wypracowanie wspólnie z prezydentem transparentnych zasad dystrybucji środków budżetowych na działalność, a także korzystanie z dobrych praktyk innych miast, które w tej mierze mają być może lepsze lub dłuższe doświadczenia. Szeroko omawiano także problem zwrotnej otwartości RDPP na wszystkie organizacje pozarządowe miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Nietypowy finał Ligi Rocka

Wandale kontra naukowcy

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~gluś 5-02-2016 8:59
co należy rozumieć przez "problem zwrotnej otwartości RDPP"? może najpierw powinno się zacząć od tego czy wszystkie organizacje pozarządowe mają zapewnione takie same warunki działania np. korzystają z takich samych warunków wynajmu od miasta lokali, umorzeń różnego rodzaju zobowiązań wobec miasta itp.
~czerwone pewne 5-02-2016 9:03
Skład rady gwarantuje betonowe pomysły . Emerytom wojskowym i działaczom SLD dziękujemy za współprace. Kolejny pomysł Prezydenta składu radu poroniony, ale cóż czerwone włodarz lubi....
~do wyżej 5-02-2016 9:40
Pogięło cię. Pomysł nie jest betonowy Tam nie ma działaczy partyjnych.
~gluś 5-02-2016 9:55
do RDPP kandydatów zgłaszały organizacje pozarządowe a nie partie
~kik 5-02-2016 10:49
Kolejny organ do bicia piany, nikomu do niczego nie potrzebny
~Le1k 5-02-2016 10:56
Kolejna banda nierobow... To teraz spokojnie beda publicznie szkoly remontować...
~krytyka polityczna 5-02-2016 11:10
Ludzie za darmo, społecznie... próbują wspierać działalność NGO w Jeleniej Górze a za to wylewaja na nich obelgi i nienawiść.
~zaufanie 5-02-2016 16:01
Na początek powiem tak ludzie w tej radzie sa Nowi bez pleców większości ci co dostali już popoalić od innych . Chcą coś nowego pod względem wizerunku pracy oraz ludzi wiec troszkę zaufania wiem że CI ludzie na to zasługują !!
~Goscik 5-02-2016 17:01
Nowi? To chyba ktoś nie wie kto dokładnie w tej radzie jest i z kim się przyjaźni....
~do glut&smark z 9:55 5-02-2016 20:22
Gościku z 17:01, marychę z dziegciem spożywałeś? Z faktu, że któś kumpluje się z kimś porażonym chorobą francuską w ostatnim stadium wcale nie wynika, że całe zacne gremium porażone jest ropiejącymi wrzodami i jest zdolne retransmisji choróbska. Glut&smark primo voto Ralucka ma rację. Partie nie zgłaszały, chociaż smród partyjnych kanap unosi się w powietrzu.
~M&M 5-02-2016 20:52
..., kolejnych będziemy utrzymywać z naszych podatków!
~wydojony przez sądy na usług 6-02-2016 8:01
Super 360 Organizacji Pozarządowych jestem inwalidą od wielu lat i nie znam nikogo kto by chciał mi pomóc. Kolejna Banda NIEudanej KLIKI POpierajaca ... ZAWIŁĘ. Zawsze GŁOS dla zawiły w wyborach NIE MA NIC za darmo zawsze COŚ za COŚ. JAK zwał TAK zwał to są to dziury z naszych podatków do rozdania NIE ZAWIŁY pieniędzy. To NA 5000 inwalidów w Jeleniej ilu widziało chociażby 1 społecznika? KPICIE Zawiła !!! Raz na dwa miesiące zebranie? To się nazywa "s...e w Banie" dla ... i bezmózgowców czyli obecnych gimnazjalistów wyuczonych w czasach wolności ktorym zabrano samodzielnego logicznego myślenia. Zawiła twój rocznik 1955 to nie udacznicy. Najbardziej wierzący w duchy i życie w KUL-u Kogo nie spod kam urodzonego w 1955 to nawiedzony degenerat alkoholik. Co to NGO ? Nic! !!!!
~dds 6-02-2016 10:55
360 organizacji a ile z nich rzeczywiście działa? Bo fundacje czy stowarzyszenie może założyć każdy... A przy okazji, czy ktoś wie kto sprawuje nadzór nad NGO ?
~do dds 6-02-2016 17:51
okazuje się, że to kolejne państwo w państwie, w zasadzie kontroli nie sprawuje nikt zatem róbta co chceta, nawet jak wiele ngo korzysta z publicznych pieniędzy :(
~wydojony przez PO władzę. 6-02-2016 23:39
Już wiem co to za skrót NGO to mafia wespół z fundacją Batorego.Ci wolontariusze aj waj "Masz głos masz wybór" Czy mam wybór wyrazić swoje zdanie w tym roku? Nie! To jest wolność finanse aj, waj i tych od Peru KO.Bezmózgowie mnie nie dopadło. Jeszcze golasem w skarpetkach jak obiecywał Wałęsa fircyk nie jestem. Takim spolecznikom dziękuję. Wojskowe i inne emerytury powinny być jednakowe jak w Kanadzie. Staruchu mało masz szmalu wojaku? Ja złożyłem do ZUS które zawsze było okradane z pieniędzy, ostatnio OFE. Wojskowa emerytura tylko 2000 zł czy to generał czy żołnierz.emeryt niech odpoczywa i realizuje swoje hobby. Młodzi ludzie do pracy tylko nie opłacać z podatku .Szukajcie sobie sponsora Sorosa ,Petru ,Balcerowicza imacie UE do dojenia aj waj.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

To jest antywitacz

Pomnik odnawiany

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Doczekają się ronda

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
666
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%