MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

„Nowa Nadzieja” czyści rzekę Bóbr w Janowicach

Wiadomości: JANOWICE WIELKIE
Czwartek, 24 marca 2011, 8:30
Aktualizacja: 8:30
Autor: RED
Fot. Organizatorzy
Do jutra potrwa akcja ośrodek "Nowa Nadzieja" w Janowicach Wielkich, którego podopieczni sprzątają brzegi rzeki Bóbr. Działania zainicjowali Oksana i Jarosław Wasilewscy.

W ubiegłym roku podopieczni ośrodka przeprowadzili podobną akcję: na półkilometrowym odcinku zebrali 9000 litrów odpadów, w tym resztek szkodliwych dla środowiska. Do akcji dołączyli Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (Inspektorat w Jeleniej Górze) oraz Okręg Jeleniogórski Polskiego Związku Wędkarskiego.

Tegoroczna akcja zaczęła się w miniony poniedziałek. Organizatorzy przewidują, że zbiorą ponad 40 tysięcy litrów zanieczyszczeń na trzykilometrowym odcinku Bobru. Przygotowano 350 worków o pojemności 120 litrów, a całość działań prowadzi kilkunastoosobowa grupa podopiecznych z Nowej Nadziei. Odpowiedni sprzęt do zbierania śmieci oraz ich wywóz koordynuje RZGW, Inspektorat w Jeleniej Górze.

Akcja zaczęła się od tamy przy ul. Nadbrzeżnej w górę rzeki, a docelowym miejscem kończącym działania będzie odcinek rzeki w kierunku tzw. Starych Janowic. Uwieńczeniem kilkudniowej akcji będzie wspólne ognisko i grill, którego fundatorem jest PZW i RZGW w Jeleniej Górze. W akcji gościnnie uczestniczą Norwegowie: prezes Fundacji Safety Shelter Nils E. Strand oraz dziennikarz Asmund Kilde.

Proekologiczne działania mają na celu chronić piękno przyrody, z której uroków czerpiemy na co dzień. Organizatorzy mają nadzieję, że akcja zachęci wszystkich miłośników przyrody, mieszkańców, instytucje, do sprzątania rzeki i – co najważniejsze – utrzymywania jej w czystości.

Jak nas informuje Oksana Wasilewska, dyrektor ośrodka, jego podopieczni zaangażowani są w różne działania m.in.: w porozumieniu
z Nadleśnictwem „ Śnieżka” w Kowarach i leśniczym z Janowic Wielkich, oczyszczają szlaki turystyczne w janowickich lasach, sprzątają ruiny zamku na Bolczowie. W ramach aktywizacji twórczej wspomagającej proces zdrowienia, organizują koncerty, monodramy, turnieje sportowe, zapraszają ciekawych gości, organizowane są coroczne zjazdy absolwentów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Odchudzam się, ale nie chudnę

PiS ujawnił listy kandydatów

Bawili się na festynie

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~ 24-03-2011 9:34
jak bydlo wywala smieci do rzek to towarzystwo pani Oksany bedzie mialo przez kilka lat co robic,szczytny cel,popieram
~xl45 24-03-2011 9:56
Slowa uznania dla czynow Panstwa Wasilweskich!!!.Drodzy Panstwo Wasilewscy,idzcie jeszcze krok dalej,walczcie o wprowadzenie ustawy rzadowej pobierania kaucij za opakowania po napojach.Tak jest w Niemczech za Kazda butelke plastikowa pobierana jest kaucja 0.25 Euro,jest tez tak z puszkami i butelkami po piwie.Wszystkie butelki musza odbierac sklepy sprzedajace najoje i piwa,miejsce zwrotu takiego opakowania niem zadnego znaczenia.Teraz nie ma zadnych butelek,puszek na ulicach,w parkach czy w rzekach.Leza tylko butelki naszych rodakow z Polski.Butelki z Polski nie przyjmuja bo na pasku magnetycznym jest inny numer.
~ala 24-03-2011 10:57
Jak Ktoś już napisał - kaucję za opakowania wprowadzić. Przede wszystkim za butelki i puszki po piwie i tanich "winach". A organizatorom i uczestnikom akcji bardzo dziękuję.
~sqandal 24-03-2011 17:16
czystość rzek to temat rzeka , jedni sprzątają drudzy ( jest ich zdecydowana większość ) brudzą . Jaka rada .... ano taka karać , karac i jeszcze raz karac brudzących no i już od przedszkola wychowywać , uczyć odp[owiedzialności a nie gry komputerowe.
~Gość 24-03-2011 19:04
tylko chwalić takie akcje ,ale tych co te śmieci tam rzucają to osobiście bym karał ,bo to dziadostwo nie wyrzuci do śmietnika odpadów tyko do lasu i rzek ,złapać choć jednego takiego i dla przykładu tak ukarać żeby następny 100 razy sie zastanowił zanim te śmieci byle gdzie wyrzuci
~Kielbie 24-03-2011 20:22
We Lwowek Sląski w odcinek Bobru . Akcja zaczela sie od zapory przy Brunowie z odcinek Bobru . Za będzie odcinek Bobru z Brunowie do zapora zbiorniku wodna . Nie ma sprzatanie w smieci do 400.000 litrów worków do : napoje i butelka piwem i wódki . A szkoda gadac !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

MZK nie dla rowerzystów?

Rodzinne tworzenie rękodzieł i animacje

KOD znowu pod sądem

Pokój ponownie rywalem Mroza

Plac zabaw po przetargu

Sonda

Czy jeleniogórski SOR zasługuje na krytykę?

Oddanych
głosów
108
Tak
70%
Nie
10%
Nie wiem
19%