MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 28 września
im. Marka, Wacława

„Nowa Nadzieja” czyści rzekę Bóbr w Janowicach

Wiadomości: JANOWICE WIELKIE
Czwartek, 24 marca 2011, 8:30
Aktualizacja: 8:30
Autor: RED
Fot. Organizatorzy
Do jutra potrwa akcja ośrodek "Nowa Nadzieja" w Janowicach Wielkich, którego podopieczni sprzątają brzegi rzeki Bóbr. Działania zainicjowali Oksana i Jarosław Wasilewscy.

W ubiegłym roku podopieczni ośrodka przeprowadzili podobną akcję: na półkilometrowym odcinku zebrali 9000 litrów odpadów, w tym resztek szkodliwych dla środowiska. Do akcji dołączyli Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (Inspektorat w Jeleniej Górze) oraz Okręg Jeleniogórski Polskiego Związku Wędkarskiego.

Tegoroczna akcja zaczęła się w miniony poniedziałek. Organizatorzy przewidują, że zbiorą ponad 40 tysięcy litrów zanieczyszczeń na trzykilometrowym odcinku Bobru. Przygotowano 350 worków o pojemności 120 litrów, a całość działań prowadzi kilkunastoosobowa grupa podopiecznych z Nowej Nadziei. Odpowiedni sprzęt do zbierania śmieci oraz ich wywóz koordynuje RZGW, Inspektorat w Jeleniej Górze.

Akcja zaczęła się od tamy przy ul. Nadbrzeżnej w górę rzeki, a docelowym miejscem kończącym działania będzie odcinek rzeki w kierunku tzw. Starych Janowic. Uwieńczeniem kilkudniowej akcji będzie wspólne ognisko i grill, którego fundatorem jest PZW i RZGW w Jeleniej Górze. W akcji gościnnie uczestniczą Norwegowie: prezes Fundacji Safety Shelter Nils E. Strand oraz dziennikarz Asmund Kilde.

Proekologiczne działania mają na celu chronić piękno przyrody, z której uroków czerpiemy na co dzień. Organizatorzy mają nadzieję, że akcja zachęci wszystkich miłośników przyrody, mieszkańców, instytucje, do sprzątania rzeki i – co najważniejsze – utrzymywania jej w czystości.

Jak nas informuje Oksana Wasilewska, dyrektor ośrodka, jego podopieczni zaangażowani są w różne działania m.in.: w porozumieniu
z Nadleśnictwem „ Śnieżka” w Kowarach i leśniczym z Janowic Wielkich, oczyszczają szlaki turystyczne w janowickich lasach, sprzątają ruiny zamku na Bolczowie. W ramach aktywizacji twórczej wspomagającej proces zdrowienia, organizują koncerty, monodramy, turnieje sportowe, zapraszają ciekawych gości, organizowane są coroczne zjazdy absolwentów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dla turystów

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Harcerze z nową siedzibą

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~ 24-03-2011 9:34
jak bydlo wywala smieci do rzek to towarzystwo pani Oksany bedzie mialo przez kilka lat co robic,szczytny cel,popieram
~xl45 24-03-2011 9:56
Slowa uznania dla czynow Panstwa Wasilweskich!!!.Drodzy Panstwo Wasilewscy,idzcie jeszcze krok dalej,walczcie o wprowadzenie ustawy rzadowej pobierania kaucij za opakowania po napojach.Tak jest w Niemczech za Kazda butelke plastikowa pobierana jest kaucja 0.25 Euro,jest tez tak z puszkami i butelkami po piwie.Wszystkie butelki musza odbierac sklepy sprzedajace najoje i piwa,miejsce zwrotu takiego opakowania niem zadnego znaczenia.Teraz nie ma zadnych butelek,puszek na ulicach,w parkach czy w rzekach.Leza tylko butelki naszych rodakow z Polski.Butelki z Polski nie przyjmuja bo na pasku magnetycznym jest inny numer.
~ala 24-03-2011 10:57
Jak Ktoś już napisał - kaucję za opakowania wprowadzić. Przede wszystkim za butelki i puszki po piwie i tanich "winach". A organizatorom i uczestnikom akcji bardzo dziękuję.
~sqandal 24-03-2011 17:16
czystość rzek to temat rzeka , jedni sprzątają drudzy ( jest ich zdecydowana większość ) brudzą . Jaka rada .... ano taka karać , karac i jeszcze raz karac brudzących no i już od przedszkola wychowywać , uczyć odp[owiedzialności a nie gry komputerowe.
~Gość 24-03-2011 19:04
tylko chwalić takie akcje ,ale tych co te śmieci tam rzucają to osobiście bym karał ,bo to dziadostwo nie wyrzuci do śmietnika odpadów tyko do lasu i rzek ,złapać choć jednego takiego i dla przykładu tak ukarać żeby następny 100 razy sie zastanowił zanim te śmieci byle gdzie wyrzuci
~Kielbie 24-03-2011 20:22
We Lwowek Sląski w odcinek Bobru . Akcja zaczela sie od zapory przy Brunowie z odcinek Bobru . Za będzie odcinek Bobru z Brunowie do zapora zbiorniku wodna . Nie ma sprzatanie w smieci do 400.000 litrów worków do : napoje i butelka piwem i wódki . A szkoda gadac !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Więcej przystanków kolejowych na żądanie

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Roboty na Dworcowej

Remont wiaty na finiszu

Rusza przebudowa ulicy

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
973
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
3%