MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Nowa jakość w „Muflonie”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 13 maja 2010, 14:33
Aktualizacja: 14:34
Autor: Angela
Finałowe przedstawienie warsztatów "Kwiat paproci" na scenie MDK Muflon. Listopad 2009.
Fot. TEJO
Do stycznia 2011 roku będzie trwała modernizacja sali widowiskowej w Miejskim Domu Kultury „Muflon” w Sobieszowie. Pomieszczenie zyska profesjonalny sprzęt i stanie się atrakcyjnym miejscem rozmaitych prezentacji.

Dziś sala MDK „Muflon” przypomina skansen. Kiedyś była tam gospoda i miejsce zabaw tanecznych. Obiekt nie jest przystosowany do zadań, które w nim się realizuje. Brakuje porządnego oświetlenia, wentylacji i – ogólnie rzecz biorąc – wygody dla publiczności i wykonawców. To wszystko zacznie się zmieniać już od tego roku. Inwestycja jest możliwa dzięki pozyskanym pieniądzom unijnym w ramach współpracy transgranicznej. Na jej rozwinięcie, w tym polsko-czeskie spotkania i modernizację Mulfona przyznano ponad 1 mln 930 tys. zł.

Decyzja o przyznaniu Muflonowi wnioskowanej kwoty zapadła z końcem kwietnia . Współpraca i transgraniczna wymiana kulturalna ma trwać przez trzy lata. Projekt „Spotkania – tradycja, kultura i codzienność na czesko – polskim pograniczu” był przez rok przygotowywany z partnerem czeskim Eurocentrum w Jabloncu i miastem Jablonec. Ma on charakter inwestycyjny i wymiany kulturalno - artystycznej. Trwałym elementem tego projektu będzie remont Miejskiego Domu Kultury Muflon za kwotę 1mln 480 tys.zł.

– Bardzo cieszymy się, że udało nam się pozyskać pieniądze na remont i modernizację naszego domu kultury i sali widowiskowej w Muflonie, bo takie działania nie były w niej przeprowadzane od lat. Zmienił się też charakter działań w Muflonie, powstała szkoła tańca Fuzja czy teatr Karawana – mówi Aleksandra Jarocińska, dyrektor MDK Muflon.

– Chcemy też organizować dla mieszkańców Sobieszowa koncerty i musimy mieć do tego odpowiednią przestrzeń. Obecnie muszę wypożyczać sprzęt od zaprzyjaźnionych instytucji lub wręcz płacić firmom komercyjnym. Przy pozyskiwaniu tych pieniędzy mieliśmy duże wsparcie ze strony miasta w zakresie prefinansowania projektu, bo bez tej pomocy byłby to trudny temat dla tak niewielkiej instytucji jak nasza – dodaje A. Jarocińska.

Modernizacja sali widowiskowej będzie polegała m.in. na zlikwidowaniu dwóch poziomów podłogi, tak aby była ona dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zamurowane zostaną okna, poszerzona ma zostać scena, wyburzone zostaną wszystkie pomieszczenia służące dzisiaj jako magazynki. Scena będzie aranżowana za pomocą profesjonalnych kotar.

Ponadto na potrzeby szkoły tańca i teatru wybudowane zostaną dwie garderoby, pełne zaplecze sanitarne i nowoczesne oświetlenie oraz nagłośnienie. Sala widowiskowa pomieści 200 osób, będzie miała też wentylację. Remont potrwa około sześciu miesięcy, a rozpocznie się we wrześniu.

Już jest rozstrzygnięty przetarg na dokumentację wykonawczą, która zostanie zrobiona do 31 lipca. Pozostałe przetargi zostaną ogłoszone później, wśród nich jeden na wyposażenie czyli oświetlenie i nagłośnienie. Sala po modernizacji będzie mogła pełnić funkcję sali widowiskowej na potrzeby spektakli teatralnych i tanecznych, sali koncertowej czy konferencyjnej.

Zmodernizowany zostanie też hol wejściowy do sali widowiskowej, wymienione zostaną drzwi wejściowe, powstanie nowa szatnia, zmieni się miejsce wejścia do pracowni plastycznej. Na budynku położona zostanie nowa elewacja zewnętrzna, a obok budynku staną tablice informacyjne informujące o programie artystycznym. Podczas trwania prac zajęcia nauki tańca będą prowadzone najprawdopodobniej w szkołach, pozostała działalność Muflona będzie prowadzona bez zakłóceń.

Około 450 tys. zł pozyskane w projekcie zostanie przeznaczone na tzw. działania miękkie, które będą realizowane przez trzy lata. W ich skład wejdzie 13 polsko-czeskich spotkań po stronie polskiej w Muflonie i 11 spotkań w Jabloncu. Inauguracja projektu odbędzie się 19 czerwca na polanie pod Chojnikiem, festiwalem folkloru. Z 12 – 13 czerwca natomiast polskie zespoły amatorskie odwiedzą Jablonec, gdzie zaprezentują się na letniej scenie i wezmą udział w seminarium. Punktem programu są też spotkania z polskim i czeskim folklorem, muzyką, fotografią i filmem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Karkonosze ulubione

Niewybuch w Złotoryi

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~jeleniogórzanin007 14-05-2010 7:55
No tak płaci sie pani od tancow etat za tworzenie prywtnej szkoly i jeszcze do tego " Ponadto na potrzeby szkoły tańca i teatru wybudowane zostaną dwie garderoby, pełne zaplecze sanitarne i nowoczesne oświetlenie oraz nagłośnienie." a podatki wcale nie maleją...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kolejne defibrylatory w przestrzeni publicznej

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Akcja krwiodawstawa w areszcie śledczym

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2062
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%